Recenzja zabawki kreatywnej Triops Clementoni

„Triops” to fajna naukowa „zabawka” dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą posiadać w domu dużego akwarium, a mała welonka trzymana w kuli im nie wystarcza. To dobre rozwiązanie dla miłośników egzotycznych zwierząt, a jednocześnie ciekawych obserwatorów świata – triopsy to prehistoryczne organizmy, żywe skamieniałości.

Zestaw dla dzieci w wieku od 8 lat, wyprodukowany we Włoszech, stworzony w oparciu o konsultacje naukowe. Zabawa polega na hodowaniu własnych, małych skorupiaków.

Komplet zawiera: akwarium z dwoma przegrodami, gumowe podkładki, opakowanie z jajeczkami zwierząt, pożywienie dla triopsów, saszetki z piaskiem oraz kamykami, termometr, dwa pojemniki, strzykawkę z rurką, łyżkę, pipetę, pincetę, szpatułkę, szkło powiększające, ilustrowany podręcznik.

Opis zaczynamy od największego elementu zestawu, czyli akwarium. Składa się ono z trzech części: dwóch mniejszych zbiorników do rozrodu oddzielonych przegrodami w kształcie dorosłych triopsów oraz głównego basenu dla dojrzałych już organizmów. Dno można wyłożyć piaskiem oraz kamieniami. Całość jest plastikowa, największym zagrożeniem nie jest zatem stłuczenie, a możliwość zalania – zbiornik napełniamy dwoma litrami wody destylowanej.

Pamiętajmy, że triopsy to żywe stworzenia, pomimo że jajeczka są wysuszone, to w wodzie będą się rozwijały i czerpały pokarm oraz ciepło, dlatego należy je karmić, wymieniać wodę, utrzymywać odpowiednią temperaturę.

Jest to eksperyment trwający długie miesiące. Zgodnie z opisem z instrukcji piasek czy kolorowe kamyki należy umieszczać nawet miesiąc od narodzin triopsów, my oczywiście złamaliśmy tą zasadę, żeby w miarę szybko pokazać wam, jak ten komplet wygląda.

Do wymiany wody przydaje się dostarczona tu strzykawka z zamontowaną rurką oraz pojemniczki. Do pomiarów temperatury służy bardzo wygodny w użyciu, naklejany na ściankę akwarium termometr. Gumowe nóżki stabilizują zbiornik i utrzymują kilka milimetrów nad podłożem.

Wodę destylowaną musicie pożyczyć od rodziców z garażu, zakupić w markecie lub przepuścić kranówkę przez własne filtry. Jeśli prowadzicie doświadczenia w tym samym czasie kiedy my publikujemy naszą recenzję, warto postawić akwarium u dziecka na biurku pod lampą, która podniesie ciepło – u nas stoi przy terrarium jaszczura – najcieplejsze miejsce w domu zaraz po kuchni, w której brakuje jednak miejsca na takie sprzęty. Temperatura optymalna to ok 24 st. C.

W instrukcji opisano praktyczne zasady przygotowania hodowli, opieki oraz karmienia – zbyt duża ilość pokarmu może zabić triopsy, wymiany wody i dodawania ozdobnych dodatków – piasek, kamienie, intensywności naświetlania, likwidacji eksperymentu – higiena, usuwanie odpadków, itp.

Znalazły się tutaj również informacje naukowe i ciekawostki odnoszące się do triopsów, ery mezozoicznej, doświadczenia z latarką oraz budowy środowiska za pomocą otoczaków.

Jest to zestaw tylko dla cierpliwych, ponieważ zajmuje wiele czasu, aczkolwiek daje dużo satysfakcji, jak każda hodowla własnych zwierząt. Dziecku na pewno bardzo spodoba się lupka, ponieważ powiększony świat wygląda inaczej i niesamowicie przyciąga oko do szkiełka badacza. Warto spróbować, to może rodzice, obserwując waszą zaradność i doceniając poczucie odpowiedzialności, pozwolą wam założyć kiedyś specjalistyczne akwarium morskie lub sprezentują wymarzonego pieska. Dobra zabawa, mądrze spożytkowany czas wolny i arcyciekawe hobby – z całą pewnością, warto!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CLEMENTONI

Film: Triops – unboxing

Film: Triops – po złożeniu (czytajcie, po zalaniu)

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!