Recenzja gry Zaplątana sawanna

Zapraszamy do recenzji gry bajecznie kolorowej, ze zwierzaczkami i sznurkami, dla nas wzorcowej pozycji typowo familijnej, dla rodziców z dziećmi szkolnymi. Przyznajemy, że nazwa gry ciągle nam się myli z zakręcona, tak się trochę plątamy…

„Zaplątana sawanna” to tytuł bazujący na kafelkach, przeznaczony dla 3-5 graczy w wieku od 6 lat. Rozgrywka jest raczej krótka, gdyż zajmuje do pół godziny, stąd może to być jedna z kilku gier wyciąganych danego popołudnia. Wcielamy się w badaczy dzikiej przyrody, określamy zasięg naszych prac, oznaczamy poznane z bliska okazy i walczymy o punkty.

Czemu wspominamy o grze familijnej, otóż są takie produkcje, które od razu kojarzą się nam z zabawą z dzieckiem: jasne barwy, słodkie zwierzątka rodem z kreskówek, łatwa mechanika, szybkość rozgrywki – młodziaki przecież długo nie wysiedzą. Jeśli tego szukacie, to sięgnijcie po „Zaplątaną sawannę”.

Sznurki służą nam do zaznaczenia pola gry i działania gracza. Długa linka to obszar występowania zwierząt, dodatkowo podzielony na rozmaitą formę terenu – kafle skał, traw, lasu, buszu, wodopoju, są i tropy. Zielony sznurek jest w ciągłym ruchu, gdyż każdy z nas określa miejsce prowadzonych aktualnie badań.

Przygotowanie do zabawy polega na rozłożeniu 16 zwierząt oraz kafli terenu na przestrzeni gry, każdy ciągnie kartę badania – w ciemno ze stosu lub z pięciu widocznych kart (wtedy uzupełniamy lukę), reszta kafli zwierząt buduje stos dobierania, z którego bierzemy po jednej płytce. W zależności od liczby graczy korzystamy z kompletu znaczników lub odkładamy 1-2 kosteczki danej barwy do pudełka.

W swojej turze wykładamy kaflę zwierzaka, zaznaczamy sznurkiem obszar występowania odpowiedniego rodzaju fauny dedykowany dla celów danego badania (poszukiwany typ, grupa, okres aktywności oznaczony pod lupką), czasem musimy spełnić też dodatkowy warunek – przykładowo zwierzęta żyjące wśród skał. Otrzymujemy punkty za zamknięte w przestrzeni zielonego sznurka okazy, a dokładnie za symbolikę pasującą do karty poszukiwań, zaznaczamy też kosteczką wybrane zwierzę lub „tropy”. Za oznakowaną płytkę zwierzaka inkasujemy dodatkowe punkty. Uzupełniamy kafelek i kartę na ręce, za zajęte „tropy” bierzemy drugą płytkę. Na koniec gry do wyników należy dodać – lub odjąć, bo są również punkty ujemne – wartość z prawego dolnego rogu karty każdego naszego badania. Wygrywa osoba z najwyższymi notami.

Komponenty są dobrej jakości, wygląd przypomina „Sawannę” od Trefl, całość z pewnością spodoba się dziecku. Dla dorosłego gra będzie trochę mało ambitna, ale nie czujemy, że gramy na siłę, także i nam sprawia ona przyjemność kiedy sięga po nią Młody Giercownik. Nam wygodniej manipuluje się sznurkiem badacza kiedy jest on rozwiązany.

Warto zaznaczyć, że gra zajmuje dużo miejsca na stole oraz, że rozgrywka będzie za każdym razem odrobinę odmienna, ponieważ karty badań otrzymujemy losowo, podobnie zresztą rozkładamy kafle w krainie zwierząt.

Uważamy, że instrukcja została na siłę przekombinowana – trochę sztucznego doktoryzowania się na aż sześciu stronach o przecież łatwej pozycji.

„Zaplątana sawanna” to bardzo dobra gra dla dzieci i młodzieży z akcentem na tych pierwszych. Bawimy się wesoło, szybko ucieka czas, córka jest radosna. Jest fajnie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: Zaplątana sawanna – unboxing

Film: Zaplątana sawanna – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!