Recenzja gry edukacyjnej Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem

Kameleon Leon jest niczym prawdziwa zwierzęca mozaika. Wzory są bardzo do siebie podobne, barwy stłoczone na stosunkowo małej przestrzeni na grzbiecie gada, a do tego ruchome spojrzenie i przelatująca mucha. Nie ma lekko z tą spostrzegawczością. Zapraszamy do recenzji produktu.

„Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem” to gra edukacyjna na dużych kartach dla 2-8 dzieci w wieku 6-9 lat. Czas zabawy zajmuje ok 15-30 minut.

Przyznam, że w trakcie otwierania szukałem flamastra, ponieważ gładkie karty od „Kapitana Nauki” zawsze kojarzą mi się z mazaniem i ściereczką, ewentualnie gąbką na zatyczce, a tutaj – pozycja typowo dla wzrokowca, co prawda wydawca podpowiada, żeby wykorzystywać do uruchamiania gier monetę lub kostkę do gry, ale to tylko dodatkowa możliwość.

Otrzymujemy 48 śliskich kart o wielkości zbliżonej do rozmiarów pudełka oraz książeczkę o 32 stronach, która jest czymś znacznie głębszym niż tylko instrukcją do gry.

40 kart to dwustronne zestawy ośmiorga rodzeństwa tytułowego Leona, pozostałe 8 szt. to jaszczury w pełnej okazałości w zbliżeniu, aha no i mucha, czytajcie smakołyk. Owad też jest ważny, ponieważ pojawia się w różnych miejscach, a za nim podąża źrenica gada.

Na każdej stronie karty, na której prowadzimy nasze poszukiwania i obserwacje, znajdzie się jeden kameleon, który nie pasuje do kart wzorcowych, czyli autoportretów naszego ulubieńca kiedy miał odmienne ubarwienie (nastroje). Kolejna opcja – lub może inna gra – jest taka, że dwa spośród kompletu zaprezentowanych gadów są identyczne.

Nasza decyzja, czy wskazujemy na wyścigi tego niepasującego do dużych, czy może tego, który powtarza się w miniaturze. Fajnym pomysłem jest wprowadzenie monety do gry, przykładowo każda ze stron złotego krążka reprezentuje daną formę rozgrywki, ewentualnie kostki – parzyste i nieparzyste to inne zabawy.

Jeszcze akapit odnoszący się do książeczki. Z treści dowiemy się, czym jest spostrzegawczość, jaka jest jej relacja z innymi zmysłami i uwagą, jak również powiązanie z inteligencją i kreatywnością. Sprawdzimy, jakie czynniki zakłócają spostrzeganie i jak rozwijać spostrzegawczość. Osobny rozdział odnosi się do ćwiczeń z dzieckiem. Na zakończenie instrukcja do gry oraz bibliografia dla spragnionych wiedzy i kochających źródła pierwotne. Czyta się całkiem nieźle, nie jest to naukowa rozprawka, więc dajemy radę, pedagogiki i porad dokładnie tyle, ile oczekujemy. Jest kilka ramek, parę rysunków, pogrubione nagłówki, wypunktowania przy wyliczaniu – układ zupełnie przyjazny dla czytającego.

Podoba nam się Leon, jesteśmy jednak bardzo subiektywni, gdyż lubimy jaszczurki i jedną sami hodujemy. Pozycja z pewnością zmusza nas do skupienia uwagi, dokładnej obserwacji detali, porównywania ilustracji, szybkiej reakcji kiedy wreszcie odnajdziemy rozwiązanie.

Ćwiczy oko i refleks, ale chyba również umysł, ponieważ cały proces kontrolujemy za pośrednictwem naszych myśli. Produkt bardzo rozwojowy dla dziecka, przydatny dla nauczyciela i psychologa, a także w domu, żeby trenować umiejętności i wyostrzać zmysły. Wiedza i zabawa, kształcenie i rozrywka, do tego już nas przyzwyczaja „Kapitan Nauka”.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD i KapitanNauka.pl

Film: Graj w spostrzegawczość z kameleonem Leonem – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!