Recenzja gry edukacyjnej Gotowanie

Nie każdy lubi gotowanie, ale wszyscy z przyjemnością jadamy smaczne potrawy. Ja należę do osób, które chętnie spełniają się w kuchni i z przyjemnością obserwuję kiedy danie szybko znika z talerza.

Zabawa w kuchnię to zawsze dobry pomysł dla dziecka, w szczególności w wieku przedszkolnym – maluchy chętnie uczestniczą w takiej aktywności pomimo, że przy stole czasem grymaszą. Dzisiaj opowiemy wam o grze „Gotowanie”, a tak naprawdę będzie tutaj aż 12 modeli rozgrywki. Zapraszamy!

Pozycja dla 1-4 graczy w wieku 3-7 lat, czas zabawy zajmuje ok. 10-20 minut. Wewnątrz opakowania wszystko w żetonach – okrągłe to składniki potraw lub półprodukty z listy zakupów, duże prostokątne to karty zakupów i przepisy na potrawę, są też gotowe dania już na talerzu, oczywiście instrukcja.

Są to proste gry sprawdzające i rozwijające pamięć dziecka, spostrzegawczość, refleks, a także znajomość słówek w języku angielskim.

„Mistrz gotowania na czas” polega na odnalezieniu w odkrytych żetonach tych składników, które tworzą nasze danie. Pierwszy wygrywa.

„Nie zapomnij o włoszczyźnie!” – odkrywamy zakryte żetony z puli ogólnej, jeśli pasują do naszej potrawy to mamy kolejny ruch, jeśli nie pasuje to odkładamy żeton przed ukryciem pokazując wszystkim. Potem kolejka przechodzi na kolejnych. Jest to takie memory na składniki potraw – zapamiętywanie położenia określonego produktu.

„Kulinarni podkradacze” – każdy ma pewną liczbę żetonów, w zależności od ilości graczy, w swojej turze zabieramy przeciwnikowi żeton, jeśli ten po odkryciu nam pasuje, mamy wtedy kolejny ruch. Takie memory z negatywną interakcją.

„Gotowanie po ciemku” – podobna gra do tej powyżej o podkradaniu, ale tutaj mamy handel, bo oddajemy dwa żetony za jeden wybierany w ciemno.

„Kto pierwszy?” – gracz widmo otrzymuje dwie karty składników, gracze tworzący jedną drużynę także dwie. Każdy kolejno odsłania żetony, jeśli pasują do naszych list to je bierzemy, jeśli do fikcyjnego przeciwnika, to oddajemy. Rywalizujemy kto pierwszy skomponuje potrawę. Rozwija umiejętność współpracy i działania w zespole.

„Lustrzane gotowanie” – odkrywanie żetonów z puli, jeśli pasują do naszej listy składników to bierzemy, jeśli nie to oddajemy, ale temu graczowi, który ma dany produkt na odwrocie swojej karty – na widocznej dla wszystkich liście zakupów. Jeśli składnik nie pasuje do nikogo, to zawracany jest do puli, ale już odkryty.

„Łowca okazji” – dla nas jedna z fajniejszych gier z tego zestawu. Mamy pół minuty, a dziecko całą, aby zapamiętać listę składników naszej potrawy. Teraz odkrywamy po kolei zakryte żetony i jeśli uważamy, że były w naszym przepisie, to je bierzemy. Pierwsza osoba, która skompletuje listę w poprawny sposób wygrywa grę.

„Kulinarne bingo” – odkrywanie żetonów i dopasowywanie do listy tym razem zakupów, w puli znajduje się 12 krążków niepasujących do nikogo.

„Gawędziarz” – dziecko wybiera 6 żetonów i łączy je w historyjkę, którą opowiada, my zadajemy dodatkowe pytania odnoszące się do naszej pogawędki o gotowaniu. Gra raczej dla młodszych dzieci, która rozwija wyobraźnię, zachęca do wyrażania poglądów i rozmowy.

„Gotowanie po angielsku” – wypowiadamy potrzebne produkty z listy zakupów w języku angielskim, dziecko powtarza słówka i dobiera właściwe żetony – praktyczna nauka języka przez zabawę.

„Gotowanie po angielsku 2” – pierwsze trzy warianty, z tą różnicą, że składnik kładziemy na daniu po wypowiedzeniu jego nazwy w języku angielskim.

„Kupiec angielski” – nie mamy przyporządkowanej potrawy do każdej osoby, a po odkryciu żetonu możemy go położyć na każdym pasującym daniu, ale pod warunkiem nazwania w języku angielskim.

Bardzo ciekawa gra, po pierwsze ze względu na mnogość wariantów, osobiście już bardzo dawno nie spotkaliśmy pozycji z tyloma sposobami rozegrania każdej partii – to na pewno przedłuża żywotność produktu. Zaletą jest także połączenie pozycji rozwijającej pamięć z typowo zręcznościową, ale także kształcącą w języku obcym. Świetnie, że wszystkie materiały są twarde, grube, mocne, zatem mogą śmiało bawić się również młodsze dzieci.

„Kapitan Nauka” zazwyczaj wydaje gierki mniejsze objętościowo, z silnie zaakcentowaną warstwą poradnikową dla rodzica i opiekuna oraz kartami, takimi grami jak ta może zagrozić innym producentom, przekonać do siebie nowe grono odbiorców i bardzo słusznie! Z dumą patronujemy tej grze, cieszy nas, że wydawca się rozwija i pokazuje coś innowacyjnego, różniącego się od standardowej oferty. Słuszna droga, dobry wybór!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD i KapitanNauka.pl

Film: Gotowanie – unboxing

Film: Gotowanie – przebieg gier

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!