Recenzja gry Kingdomino

Serdecznie witamy nowego partnera naszego bloga, sklep internetowy dadada.pl, gdzie poza dobrymi książkami znajdziecie również gry planszowe, w tym takie perełki jak najnowsza Spiel des Jahres.

Kingdomino” to gra bazująca na odrobinę zmodyfikowanych zasadach domino, przeznaczona dla 2-4 osób w wieku od 8 lat, zabawa zajmuje ok. 15 minut. Uważamy, że wiek został zawyżony, rozegrany przedszkolak śmiało może przystąpić do budowania swojego królestwa, oczywiście pod nadzorem rodzica.

W opakowaniu znajdziemy 48 kafli domino, pionki służące do wyboru i rezerwacji płytki, trójwymiarowe zameczki z podkładkami – startowe miejsca, instrukcję. Gra jest ładnie wydana – bardzo kolorowa, płytki grube, zasady banalne, ale rozrywka przemyślana, w której warto zaplanować swoje ruchy, żeby uzyskać więcej punktów, a więc nie głupawka.

Przyznamy, że po ich ogłoszeniu, wyniki Spiel des Jahres trochę nas zaskoczyły, zastanawialiśmy się – taka szybka, mała gra naprawdę najlepszą na rynku? Decyzje naszych sąsiadów często nas frapują, w szczególności wielka polityka, ale po sprawdzeniu pozycji okazuje się, że taki Dawidek może pokonać Goliata, a domino wybiło na listach bestsellerów niczym wystrzelone z procy – zaawansowane, rozbudowane gry tym razem leżą na łopatkach, jak ten kolos sierota.

W trakcie zabawy budujemy królestwo, które nie może przekroczyć rozmiarów 5×5 pól, czyli połówek kafla. Przed rozpoczęciem gry tasujemy płytki, rozdajemy każdemu zameczki z podkładkami oraz pionki – pojedyncze, a dla pary podwójne, następnie rozkładamy płytki układając je od najniższego numeru u góry kolumny do najwyższego na dole. Generalnie im numer wyższy tym domino silniejsze. Przy pierwszym rozdaniu pionków kolejność ustalana jest losowo, ale już wybór kafli zależy od nas. Kiedy już wszystkie pionki stoją, rozkładamy na identycznych zasadach kolejną kolumnę.

Zaczynając od góry gracze będą kolejno zdejmowali swoje ludziki, dołączali domino do swoich ziem, rezerwowali kolejne płytki na potem i tak aż do wyczerpania domina. W grze dwuosobowej wybieramy na zmianę dwie kafle z czterech. Para musi odłożyć do pudełka połowę zestawu, trzy osoby 12 płytek (trzecią część kompletu), a czterech graczy bawi się całością domino.

Zasady łączenia kafli polegają na tym, że chociaż jedna z połówek musi się zgadzać z wcześniejszą ustawioną w królestwie pod względem rodzaju dokładanego terenu (ta pod zamkiem to joker). Jeśli nie można dołożyć płytki, ze względu na brak połączenia lub miejsca, musi ona zostać odłożona na stos odrzuconych.

Liczenie wyników jest bardzo proste, mnożymy korony z danego obszaru razy jego połówki z klocuszków i sumujemy całość. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Bardzo interesujące są również dodatkowe warianty, które urozmaicają zabawę wprowadzając nowe zasady. „Dynastia” – sumujemy wyniki z turnieju trzech rozegranych gier. „Królestwo środka” – układamy płytki w ten sposób, żeby zamek znajdował się w centrum, za co inkasujemy 10 dodatkowych punktów. „Harmonia” – dodatkowe 5 punktów za ukończone królestwo zajmujące 5×5 pól. „Pojedynek mistrzów” – dla dwóch graczy, grają wszystkie kafle, układamy królestwo o rozmiarach 7×7 pól. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć ze sobą poszczególne warianty.

„Kingdomino” bardzo nam się podoba, ponieważ jest szybkie, proste i mądre, dodajmy do tego śliczną oprawę graficzną i dobrą jakość płytek, a dzieci chętnie dołączą się do rozgrywki. Warianty są intuicyjne i nie psują zabawy, nie są wstawione tu na siłę, a płynnie uzupełniają zasady gry o nowe elementy.

Nie jest to gra na cały wieczór, ale znakomity deser po obfitym posiłku, ewentualnie jeden z wielu cukiereczków na słodkie łakomstwo wypełnione mnóstwem takich drobnych łakoci. Z przyjemnością rozgrywamy kilka partii z rzędu i w każdej Młody Giercownik ma ochotę uczestniczyć. W sam raz na prezent dla rodzin z młodszymi dziećmi, żeby i one mogły się wdrażać w gry planszowe. Zadowoli i dużych i małych – dobra decyzja Spiel des Jahres.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DADADA.PL

Film: Kingdomino – unboxing

Film: Kingdomino – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!