Recenzja gry Twarde lądowanie Boss Monster

„Boss Monster” to bodajże najlepszy produkt wydawany przez fabrykę kart z Krakowa. Fenomenem pozycji jest nawiązanie do dawnych pixelowych platformówek oraz postawienie się po tej złej stronie – to my budujemy nasze lochy i niszczymy nazbyt śmiałych bohaterów. Kiedy gra jest dobra i jednocześnie popularna, to kolejne rozszerzenia nikogo nie dziwią, oto „Twarde lądowanie”.

Niesamodzielne rozszerzenie do „Boss Monster”, zatem musimy posiadać bazową wersję gry. Otrzymujemy nowe zasady, żeby grać w 5-6 osób, nowy rodzaj skarbu, a także karty: bossów, komnat, czarów, bohaterów, legendarnych bohaterów.

Teraz fragment specjalnie dla rzeczywistego Grzegorza z IT, gdyż ten „Czerwonopłaszczy Grześ” typowy bohater Odkrywca ma swoje odbicie w realu. „Na co dzień wsparcie IT dla klanu uzbrojonych w szable kosmicznych mnichów, Grześ do dziś nie pojmuje, czemu musiał wyruszyć na misję w ten odległy zakątek wszechświata.” Już dla tej karty kochamy ten dodatek!

Nowy skarb to artefakt obcych, który przyciąga nowy rodzaj bohatera, nieustraszonego odkrywcę. Pojawia się także nowy efekt „odsłonięcie” – komnata zostaje odsłonięta, kiedy ta wyżej zostanie zniszczona lub przesunięta w inne miejsce.

Istotną zmianą w zabawie w piątkę lub szóstkę jest moment zakończenia. Teraz nie odpadamy z zabawy, gdy uzbieramy 5 lub więcej ran, rozgrywka jest przerywana kiedy ktoś z nas zdobywa dziesiątą duszę lub w momencie wyczerpania się talii obu typów bohatera.

Od sumy w duszkach odejmujemy nasze rany, nie zawsze więc osoba, która zdobyła ich 10 musi wygrać grę.

Kiedy graliśmy w składzie 2-4 osoby wabiliśmy wszystkich bohaterów danego rodzaju z miasta, a jeśli był remis w skarbach, to nikogo. Kolejna zmiana dla większego składu to podział skuszonych bogactwem bohaterów równo pomiędzy graczy posiadających tą samą ilość odpowiednich oznaczeń. Bohater najstarszy wędruje do podziemi bossa z największą wartością PD, i potem na zmianę w oparciu o tą statystykę. Ostatni bohater, którego nie możemy sprawiedliwie oddelegować do podziemi zostaje w mieście na potem.

Skoro „Twarde lądowanie” to i kosmici na obrazkach oraz opisy nawiązujące do literatury i filmów science-fiction. Nam bardzo przypadł do gustu kosmita z serialu o Alfie z lat naszej młodości, ale są i inne nawiązania, przykładowo do filmu „Cube”, do świetnej platformówki „Prince of Persia”, horroru „Mucha” oraz książki „Mały książę”. Odwołania do popkultury strasznie nam się podobają.

Warto zaznaczyć, że część komnat jest podwojonych, wszystkie posiadają także nowy symbol. Karty bardzo często odnoszą się do efektu odsłaniania. Genialne są złośliwości, jak dodawanie życia bohaterowi w lochach przeciwnika czy dezaktywowanie jego komnaty.

Bardzo fajny dodatek, znakomicie, że dodano karty i funkcjonalności dla rozgrywki w jeszcze większym składzie, teraz ta gra może stać się bardziej imprezową. Zaletą jest także różnorodność kart spakowanych w pudełku. Jeśli gracie w mniejszym składzie to raczej nie skorzystacie. Musimy przyznać, że ilustracje są z produktu na produkt coraz ciekawsze, aż strach pomyśleć co będzie kolejnym razem.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL JOKER LINE.

Film: Twarde lądowanie – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!