Recenzja gry karcianej Panda

Na dzisiaj zaplanowaliśmy dla was recenzję kolejnej interesującej gry od wydawnictwa „Piatnik”, nawiązuje ona do Chin za czasów panowania cesarzy oraz dzikich zwierząt trzymanych na dworze władcy. Mechanicznie pozycja podobna jest do klasycznych gier karcianych, wizualnie z pewnością spodoba się młodszym użytkownikom.

„Panda” to gra dla 3-6 osób w wieku od 8 lat, rozgrywka zajmuje ok. 45 minut. W opakowaniu znajdziemy 52 karty oraz instrukcję. Karty dzielą się na takie z ilustracją zwierzęcia, symbolami prawdopodobnie chińskiego pisma oraz numerowane 1-13. Mają różną barwę, ale warto zaznaczyć, że deseń tła jest inny dla każdego zestawu, zatem osoby nierozpoznające kolorów nie powinny mieć problemów z rozgrywką. Karty raczej nie należą do śliskich i giętkich, są matowe, nam takie bardzo odpowiadają, ponieważ wygodnie się je tasuje. Rysunki zwierząt przypominają te z bajek dla dzieci.

Celem rozgrywki jest zebranie jak najmniejszej ilości punktów w 12 rundach, z których każda zajmuje siedem kolejek, podczas których wykładamy karty. Wyniki podlicza się z ostatniej kolejki każdej rundy.

Zaczynamy od wyłonienia pierwszego gracza poprzez wyłożenie karty, ta o najwyższym numerze lub sile – barwy również mają znaczenie – wyznacza osobę rozpoczynającą, potem kolejka odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Moc kart, od najsilniejszej do najsłabszej: czerwony, zielony, fioletowy, niebieski.

Każdy kolejny gracz wyrzucający kartę musi pamiętać, że powinna być ona wyższa od poprzedniej, jeśli posiadamy dwie identyczne możemy je wyłożyć w parze, ale po chwili uzupełniamy rękę gracza. W przypadku, kiedy nie mamy silniejszej karty musimy wyłożyć najniższą z ręki.

Zwierzęta są silniejsze smoków, a te od pozostałych, numerowanych kart. W ostatniej kolejce smoki warte są zero punktów, a pozostałe karty uruchamiają funkcje specjalne. Grający kartą z małpą wskazuje konkurenta, który uzyskuje podwojoną wartość najwyższej karty z bieżącej – ostatniej kolejki. Posiadacz karty z tygrysem redukuje zdobyte punkty do zera. Zagrywający krokodyla dodaje reszcie graczy liczbę punktów z najwyższej karty siódmej kolejki. Osoba wyrzucająca tytułową pandę buduje przyszły wachlarz gracza wybierając początkowe 8 z 14 kart oraz odejmuje 20 punktów od wcześniej zdobytej puli. Karta niebieska z symbolem to „honorowy finansista”, podwaja ona liczbę punktów odejmowanych lub dodawanych. Karta czerwona z symbolem to „cesarski ambasador”, dzięki niej odejmujemy od naszych wyników najwyższą wartość siódmej lewy.

Z podobnych pozycji często grywamy w „Pirackie PoRachunki”, tam jednak stylistyka nawiązuje do korsarzy, a mechanika silniej uzależniona jest od stale zmienianego atutu. W tej grze wszystkie początkowe sześć kolejek to pozbywanie się odpowiednich kart z ręki, droga do ostatniej, najważniejszej siódmej kolejki, w której wszystko się rozstrzyga. Zagrywanie kart funkcyjnych to świetny pomysł na negatywną interakcję, oddziaływanie na wynik ostatniej lewy. Bardzo podoba nam się to rozwiązanie, gdyż można zaplanować interesujące działania, ale nigdy do końca nie mamy pewności, co pojawi się na koniec, jakie asy z rękawa wyciągną konkurenci. Z całą pewnością gra jest mniej losowa od koleżanki, do której ją porównujemy oraz bardziej strategiczna – więcej tutaj można namieszać, jest też odrobinę trudniejsza w zasadach.

Bardzo dobra zabawa, w szczególności, kiedy gra więcej osób i jest bardziej chaotycznie. Pozycja przypomina gry turniejowe. Młodsze dzieci mogą nie pojąć od razu wszystkich reguł, ale po kilku grach wiadomo już, jakie działania podejmować, aby wyniki były niskie. Każda rozgrywka zaskakuje, wszystkie są interesujące. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK

Film: Panda – unboxing

Film: Panda – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!