Recenzja gry logicznej Festiwal lampionów

Festiwal zakupów właśnie się zakończył, chociaż promocje w sklepach z okazji „Black Friday” często jeszcze trwają, tak jest również w przypadku sklepu dadada.pl, który wysłał dzisiejszy produkt do recenzji. Zapraszamy, bo to dobra gra logiczna, którą doceniła również Mensa.

Festiwal lampionów” to gra, którą śmiało można nazwać rodzinną – ładne grafiki, proste zasady, w miarę szybka rozgrywka. Ta nieskomplikowana przecież pozycja, uczy nas jednak logicznego rozumowania oraz optymalnego planowania swoich działań. Produkt dla użytkowników w wieku od 8 lat i liczbie 2-4 osoby, zabawa zajmuje ok. 30 minut. Najprzyjemniejsza zabawa w pełnym składzie, ale i w parze czujemy radość z rozgrywki.

W opakowaniu znajdziemy 36 kafli jeziora, 90 kart z podziałem na lampiony, talenty i skróty zasad, 20 znaczników łódek, instrukcję.

Kwadratowe płytki jeziora wyglądają bardzo ładnie. Startowa z ilustracją łodzi, reszta z lampionami lub symbolami wymienianymi na drewniane znaczniki łodzi. Lampiony o wybranej barwie mogą zajmować ćwierć, połowę lub trzy czwarte kafli.

Talenty to karty punktacyjne, otrzymujemy je wymieniając zdobyte karty lampionów w odpowiednich zestawieniach: siedem różnych, trzy pary, cztery jednakowe. Karty talentów układane są od najwyższych do najniższych wartości. „Zwykła karta talentu” przydaje się, jeśli zabraknie pozostałych.

Znaczniki łodzi rzeczywiście przypominają statki, otrzymujemy je za połączenie lampionów z kaflą posiadającą symbol, a służą do wymiany karty – dwie łodzie i własny lampion za nową kartę z banku gry.

Płytkę startową z rybakiem i szarym tłem na odwrocie ustawiamy w centrum przestrzeni gry. Każdy z graczy dobiera kartę lampionu odpowiadającą oznaczeniom z kafli. Startujemy z trzema płytkami jeziora, które trzymamy w tajemnicy przed konkurentami.

W swojej turze możemy opcjonalnie: oddać dwie łódeczki i wymienić pojedynczą kartę lampionu, ewentualnie zwrócić do banku gry zestaw lampionów odpowiadający karcie danego talentu. Obligatoryjną akcją jest dołożenie kafli jeziora uzupełniając potem rękę do trzech.

Aktualny gracz otrzymuje lampion w takim kolorze jaką barwę oznaczenia połączył – może być ich kilka, a także odpowiadającą symbolice na dokładanej kafli z jego strony. Pozostali gracze dobierają lampiony namalowane po ich bokach dodanego właśnie kafla. Może się zdarzyć i na tym nam zależy, aby zabrakło lampionów dla pozostałych graczy. Jeśli na którymś z połączonych kafli znajdują się obrazki to za każdy z nich bierzemy łódeczkę.

Kiedy skończą się płytki jeziora, każdy z nas dokonuje ostatniej wymiany kart i podliczamy punkty z kart talentów. Wygrywa najbardziej utalentowany!

W tej pozycji, poza samym wyglądem i logicznymi zasadami, podoba nam się, że z naszej akcji skorzystać mogą wszyscy gracze, dlatego musimy uważać i tak kombinować, żeby w przeciwieństwie do nas reszta otrzymała jak najmniej. Zabawa się nie dłuży, nie dumamy nad zasadami, ale w oparciu o numerację na kartach talentów, lampiony posiadane w zasobach graczy i w banku gry oraz kafle jeziora na ręce, planujemy najlepsze dla nas układy na wodzie.

Są emocje związane z wyścigiem o najwyższe wartości kart, jest chłodna kalkulacja i myślenie o schemacie na tafli jeziora, a przede wszystkim jest dobra zabawa, w której mogą uczestniczyć nawet przedszkolaki, oczywiście pod nadzorem podpowiadającego przy początkowych rozgrywkach rodzica.

Znakomita familijna gra logiczna w azjatyckich klimatach, nie tylko dzieci, ale też dorośli z przyjemnością zasiądą do tej mądrej zabawy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DADADA.PL

Film: Festiwal lampionów – unboxing

Film: Festiwal lampionów – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!