Recenzja gry planszowej Polska Gra z historią

Na dzisiaj przygotowaliśmy dla was grę quizową, ale nietypową, ponieważ nie będzie odpytywania, co zazwyczaj nie podoba się dziecku, a raczej zabawa z historią w tle, bardziej odkrywanie miejsc w trakcie naszej wędrówki po kraju. Trenować będziemy umiejętność rozpoznania danego wydarzenia i zlokalizowania go w czasie – przed lub po innych, opisanych na torze planszy.

„Polska Gra z historią” to pozycja dla 2-6 graczy w wieku od 8 lat, która zajmuje ok., 20-30 minut. Wewnątrz opakowania znajdziemy rozmaite pionki i znaczniki wykonane z drewna, komplet siedmiu kostek oraz karty i planszę – wszystkie pięknie ilustrowane. Naszym zdaniem wiek graczy został zawyżony, ponieważ wiedza szkolna nie jest tutaj tak istotna jak w quizach.

Po rozpakowaniu zwracamy uwagę przede wszystkim na grafiki – wyglądają, jak ręcznie malowane, są naprawdę znakomite, zarówno te na planszy, jak i kartach. Kolejna rzecz, która nam się bardzo podoba to jakość komponentów – całość wykonana na wysokim poziomie, z dbałością o detale i ze szlachetnych materiałów. Świetnie, że wydarzenia wybrane zostały również z najnowszej historii Polski, przykładowo EURO 2012 czy tragedia w Smoleńsku.

Umieszczamy znaczniki na torze biegnącym dookoła planszy, a nasze ludziki w Gnieźnie, każdy na dobry początek otrzymuje pojedynczą kartę ze stosu (pomieszane wydarzenia i miasta). Na białe pionki lokacji musimy nakleić numery, które oznaczają ich położenie, losujemy w ciemno.

W swojej turze możemy wykonać jedną z dwóch akcji, czyli przemieszczanie pionka po mapie przy użyciu kostki lub wydanie karty na potrzeby punktacyjne.

Poruszając się po Polsce wykorzystujemy maksymalnie liczbę oczek widoczną na wybranej kostce, może być ich jednak mniej niż na ściance. Nie możemy stanąć na polu zajętym przez przeciwnika, ale możemy przez nie przejść. Po dotarciu do białego znacznika lokacji wymieniamy go na liczbę kart w zależności od kolejności – pierwsze pionki za 3 karty, ostatnie za 1.

Na kartach poza informacjami związanymi z wiedzą historyczną widoczne są numery określające liczbę pól, o które możemy się przenieść na torze z punktami. Jeśli zajmujemy obecnie pole z wcześniejsza datą patrzymy na lewo, jeśli jest ta sama to na środek, a jeśli jesteśmy już w czasach późniejszych to na prawo, w przypadku miast istotne jest, aby się w nich obecnie znajdować. Przemieszczamy znacznik punktów do przodu, wygrywa pierwszy, który okrąży planszę.

W talii znajdują się karty funkcyjne. Autobus przypominający te z taboru popularnego przewoźnika pomaga nam manipulować wynikami na kostce, orzeł w koronie to ruch na torze punktacji, stop blokuje kolejkę, a pociąg przemieszcza nas na mapie gdziekolwiek przyjdzie ochota.

W przypadku tej gry nie jest ważne, żeby pamiętać daty, ale optymalnie zaplanować trasę do danego miejsca w oparciu o kostkę oraz posiadane karty i przesunięcia na torze punktów wynikające z ich oddania. Jest to o tyle fajne, że nie czujemy się, jak na klasówce, a swobodnie wędrujemy po mapie, oglądamy zabytki i wzrokowo uczymy się położenia miast. Daty pozostają gdzieś w tle, a nas bardziej interesuje ich chronologia.

Uważamy, że spodoba się dziecku, ponieważ jest śliczna i sprytnie omija naukę typowo pamięciową. Ciekawa gra, która próbuje nas zainteresować historią, a nie z niej sprawdzić!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL

Film: Polska Gra z historią – unboxing

Film: Polska Gra z historią – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!