Recenzja gry karcianej Operacja Shuffle

Dzisiaj Mikołaj, zatem mało piszemy, a dużo gramy! Szybka recenzja „Operacji”, bo to podręczna gierka, o której nie potrzeba wiele się rozpisywać, aczkolwiek miło zmieścić cały stół operacyjny w kieszeni!

Seria „Shuffle” od dawna zaskakuje nas pomysłami, jak sprawnie przenosić duże, popularne gry na talię kart, którą schowamy do genialnego, twardego pudełka z uchylnym wieczkiem. W życiu byśmy nie podejrzewali, że i zręcznościową „Operację” uda się zminiaturyzować, a jednak!

Poza umiejętnością manipulacji palcami i sprawnym posługiwaniem się pincetą, co jest jeszcze istotne w grze opowiadającej o wyciąganiu drobnych elementów z wąskich otworków fikcyjnego ciała? Otóż jest to ryzyko, które podejmujemy wybierając ten konkretny, a nie inny fragment sylwetki naszego pacjenta-bohatera. Tą skłonność do niesienia pomocy pomimo zagrożeń, ciekawie ujęto w kartach.

„Operacja” to gra karciana dla 2-4 dzieci w wieku od 5 lat, zabawa zajmuje ok. 15 minut. W opakowaniu znajdziemy: 50 kart umiejętności medycznych (ilustracje obcych obiektów w ciele pacjenta), 20 kart dolegliwości (ilustracje członków ciała), 18 kart BUZZZ (świecący nos – tu w 3 etapach ostrzegania), 1 karta Prześwietlenie (do zabawy z aplikacją).

Na kartach umiejętności medycznych widzimy symbole oznaczające „ptasi móżdżek”, „skurcz palca”, „żabią chrypkę”, „biegunkę”, „wodę w kolanie”, „gazy w brzuchu”, jest także „dzika karta” – joker zastępujący pozostałe umiejętności. Mnożnik oznacza naszą biegłość w leczeniu.

Na kartach dolegliwości pokazano gwiazdki, czyli wartość punktową dla lekarza, który zwalczy dany uraz oraz mnożnik umiejętności, które będą wymagane podczas terapii. Gramy do momentu, aż zdobędziemy 10 gwiazdek z kart z chorobami.

Otrzymujemy pięć kart umiejętności na rękę, na stole operacyjnym leżą trzy karty dolegliwości. Wszyscy gracze jednocześnie wybierają swoje karty i porównujemy oznaczenia. Jeśli liczba symboli i ich rodzaj się zgadzają to wyleczyliśmy dolegliwość i otrzymujemy punkty. Jeśli zgadza się ilość oznaczeń, ale typ ikony jest odmienny, to musimy pociągnąć jedną kartę BUZZZ, czyli pracujemy jako lekarz stażysta. Jeśli mamy za mało kart z symbolem choroby, a innych oznaczeń także nam nie wystarczy to za każdą brakującą kartę z właściwą ikoną ciągniemy kartę z BUZZZ.

Karty BUZZZ dzielą się na trzy typy. Zwykły nos, czyli nic złego się nie dzieje. Pomarańczowy nos to pierwsze ostrzeżenie, kolejna wpadka i tracimy kolejkę. Czerwony nos – karty zaczyna dobierać następna osoba.

Na koniec uzupełniamy wachlarz kart do pięciu, wykładamy nowe dolegliwości i kontynuujemy zabawę aż ktoś uzbiera wymagany limit gwiazdek.

Gra jest ładnie ilustrowana, a grafiki przypominają nam o dużej „Operacji”. Zabawa jest silnie losowa, ale to my ponosimy ryzyko wyboru dolegliwości i umiejętności, gdyż jest jeszcze opcja z leczeniem dla stażysty. Powinniśmy obserwować karty z nosem i warto zapamiętać ile już czerwonych i pomarańczowych było w grze, należy próbować przewidzieć, jaka może być kolejna.

„Operacja” na kartach jest interesująca, a jeśli lubicie wersję podstawową, to tym bardziej weźcie ją ze sobą w plener, wiele miejsca nie zajmuje.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CARTAMUNDI

Film: Operacja Shuffle – unboxing

Film: Operacja Shuffle – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!