Recenzja gry planszowej Małe Modelki

Każda dziewczynka marzy o byciu piękną modelką, pragnie poczuć się wyjątkowa, podziwiana, przecież już nawet małe dzieci strasznie się cieszą kiedy bije im się brawo, docenia za starania i akceptuje ich działania.

„Małe Modelki” to typowa gra dla młodszych dzieci, raczej dla dziewczynek, w szczególności, że obrazki również prezentują płeć piękną. Pozycja dla 2-4 dzieci w wieku od 4 lat, która według oficjalnych wskazań może zająć nawet do godziny czasu.

Wewnątrz opakowania znajdziemy karty talii „uśmiech losu” oraz zdarzenia, żetony, planszę składaną na zasadzie łączenia puzzli, pionki i kostkę, małe plansze osobiste oraz instrukcję.

Produkt bardzo ładnie prezentuje się z zewnątrz, cena jest atrakcyjna. Żetony i plansza są jednostronne, co może przeszkadzać, ale kiedy gra jest już rozłożona dzieci zapominają o drugiej – pustej stronie. Inną, ważniejszą dla nas rzeczą – jest połączenie puzzli, które sprawdza się na blacie stołu, gładkich panelach podłogowych, ale już nie na dywanie. Fragmenty układanki tworzącej planszę łączymy przy użyciu owalnych żetonów – wkładek, które przy drobnych nierównościach powierzchni zaczynają się rozchodzić. Instrukcja jest czytelna, ale widoczne są zabrudzenia wynikające z rozmazania druku.

Warto zwrócić uwagę na oryginalną tematykę gry – życie i praca modelki, rywalizacja o bycie pierwsza na wybiegu. Problematyka poruszana w grze na pewno zainteresuje dzieci i rodziców.

Celem gry jest dotarcie do mety, czyli ostatniego pola na wybiegu.

Początkowo poruszamy się po torze podstawowym, który biegnie dookoła planszy, odwiedzamy rozmaite miejsca związane ze światem modelek, zdobywamy sprawności, czyli pobieramy żetony. Gdy stoimy na polu ze słoneczkiem, to pobieramy kartę „uśmiech losu” – są to karty opisowe, które przenoszą nas na określone miejsca na planszy, pomagają w kolekcjonowaniu żetonów talentów, które przydadzą się nam na wybiegu w drugiej części gry. Pola z „zielonym plusem” wystarczy przejść, aby wziąć żeton. Najważniejsze z nich to litery „i”, „t”, „u” – inteligencja, talent, uroda. Istotny jest także żeton „x” – oddajemy go, aby obronić się przed koniecznością wykonania zadania z karty.

Podoba nam się, że autor zwraca uwagę nie tylko na urodę zewnętrzną, ale wyjaśnia dzieciom, że równie istotna jest inteligencja oraz posiadane sprawności – wrodzone i nabyte. Śmiało można powiedzieć, gra walczy ze stereotypem modelki typu Barbie, która jest jedynie wieszakiem na ubranie.

Po zdobyciu trzech podstawowych sprawności oznaczonych literami otwiera się przed nami droga na wybieg. Teraz wykorzystamy talię zdarzeń – stojąc na polu oznaczonym literą „K” ciągniemy kartę. Ten stos to manipulacja żetonami sprawności – oddajemy je, pobieramy, czasami jedno i drugie.

Gra jest mocno losowa, gdyż ruch uzależniony jest od wyniku na ściance kostki, a także od odkrytej właśnie karty. Rozgrywka jest bardzo prosta, ale bawiąc się z młodszymi dziećmi, rodzice będą musieli w niej uczestniczyć, gdyż należy czytać polecenia z kart. Mali gracze będą samodzielnie liczyć pola i oczka na kostce, nauczą się również rozpoznawać barwy.

Pozycja bardzo lekka, którą z pewnością zapamiętamy ze względu na autentyczną tematykę i typowo dziewczęce kolorki na planszy – różne odcienie różu i fioletu. Wielu rodziców może zniechęcić do zakupu jednostronny nadruk, ale dzieci mogą mieć odmienne zdanie, a to one są najważniejsze.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JAWA.

Film: Małe Modelki – unboxing

Film: Małe Modelki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!