Recenzja gry karcianej Quests of Valeria

Dzisiaj gra szybka, prosta i przepiękna. Pierwsze, co możemy o niej powiedzieć, to właśnie to, że urzeka ilustracjami. Zapraszamy do recenzji na mlodygiercownik.pl – tutaj wygląd bez zmian, ale za to bez reklam i na domenie z łatwiejszym do zapamiętania rozszerzeniem.

Quests of Valeria” to pozycja dla 1-5 graczy w wieku od 14 lat, co jest dużym naciągnięciem, bo dzieciaki w tym wieku docelowo sięgają już po bardziej skomplikowane gry, czas zabawy zajmuje ok. 45 minut. Wewnątrz opakowana znajdziemy talię obywateli, zadań do wypełnienia, ściągawki pomocy, znaczniki wartości kart, żeton pierwszego gracza oraz numeracji wykonanych akcji.

Wydaje się, że gra jest identyczna do „Karcianych królestw”, ale to tylko złudzenie, gdyż mechanika jest troszkę odmienna – nie mamy tutaj znaczników surowców, nie potrzeba nam kostek do rzucania, aby zdobywać nowe postaci i materiały, generalnie jest prościej, mniej do rozkładania, a równie ciekawie – same zalety!

Graficznie jest to mistrzostwo świata – wszystkie gry z serii „Valeria” mają na chwilę obecną najładniej zilustrowane karty spośród wszystkich dostępnych na rynku, ewentualnie jedynie te z „Dixit” można z nimi porównywać.

Wykładamy sześc kart bohaterów do wynajęcia w naszej tawernie, a pod nimi układamy żetony informujące ile kart należy odrzucić z gildii lub ręki, aby pozyskać nowego towarzysza na wyprawę. Wykładamy 6 zadań do wyboru na tablicę ogłoszeń lub 4 dla dwójki graczy. Każdy otrzymuje trzy karty na rękę oraz mistrza gildii, który na koniec gry przynosi dodatkowe noty za wybrane typy zadań.

W swojej turze wykonujemy dwie akcje z czterech dostępnych. Możemy dobrać w ciemno kartę ze stosu obywateli na rękę. Możemy wynająć kartę z ręki lub z wyłożonych w linii za odpowiednią kwotę – ilość odrzuconych kart z ręki lub gildii – i wyłożyć ją przed sobą do naszej gildii. Możemy zarezerwować zadanie – wybrać je z listy dostępnych, żeby ktoś nam nie ukradł lub usunąć wszystkie karty zadań i dopiero wtedy wybrać któreś z nowych. Ostatnia akcja to odrzucenie kart z gildii – tych wyłożonych i widocznych, aby wypełnić zadanie z tawerny lub to przez nas uprzednio zarezerwowane.

Karty zadań posiadają ilustrację, nazwę, rodzaj za który dodatkowo może nam zapunktować mistrz gildii, koszt – ikony wymagane na odrzucanych kartach obywateli, oraz nagrodę – akcje oraz punkty. Czasem pozyskując danego bohatera, ten po przystąpieniu do gildii od razu wspiera nas dodatkowymi akcjami – symbole na dole karty.

Wygrywa osoba, która po wypełnieniu pięciu zadań będzie posiadała najwięcej punktów ze zdobytych kart oraz własnego mistrza gildii.

Świetna gra na zmęczoną głowę lub dla ekipy, która jest nierozegrana lub nie ma aktualnie ochoty na główkowanie. Super przerywnik pomiędzy innymi mocno angażującymi tytułami lub wstępniak, aby stworzyć klimat do kolejnej dłuższej nasiadówki przy planszy lub kartach. Pozycja, której specjalnie nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Nam podoba się, że jest inna od swojej poprzedniczki, że nie musimy długo rozkładać kart oraz jest mniej zamieszania z wymianą znaczników. Całość bazuje na ikonach zatem nawet nie rozumiejąc angielskiego bardzo szybko nauczymy się poprawnie grać.

Znakomita pozycja, u nas zostaje na półce w pudełku razem z „Karcianymi królestwami”, bo tam jeszcze wiele się zmieści. Przyjemna, śliczna, mocno wciągająca i bardzo luźna gra, również ze względu na atrakcyjną cenę, warto się przymierzyć do jej zakupu. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DAILY MAGIC GAMES.

Film: Quest of Valeria – unboxing

Film: Quest of Valeria – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!