Recenzja gry planszowej Extra Fakty

Tytuł dzisiejszej gry przypomina jedną z kolorowych gazet, która aspiruje do prasy faktu, a częściej bywa kojarzona z plotkami, prawdopodobnie zabieg celowy wydawcy, na pewno zwraca naszą uwagę, więc się sprawdził. Zapraszamy do codziennych recenzji na mlodygiercownik.pl i na kanał gdzie obejrzycie wszystkie filmy na YouTube.

Extra Fakty” to gra imprezowa dla 2-8 graczy w wieku od 14 lat, czas zabawy wynosi 20-60 minut. W opakowaniu sporo dobra – głównie żetonów w trzech kolorach do układania nagłówków tytułów prasowych, plansze osobiste dla graczy dla wariantu w formie rywalizacji oraz duża plansza pierwszej strony gazety dla opcji kooperacyjnej – może nie do końca, bo jednak wygrywa jeden.

W tej grze wcielamy się w rolę pismaków, oczywiście najważniejszy jest krzykliwy tytuł, a co potem, to mniej istotne, bo gazeta już zeszła.

Temat na wyłączność” – tutaj konkurujemy ze sobą manipulując wyrazami przy nagłówkach, dużo rzucamy kostką i przy okazji masowo się śmiejemy i uczymy poprawnej gramatyki.

Przed rozgrywką każdy otrzymuje pięć losowych płytek, jedną wykłada na swoją planszę, tworzymy także pulę siedmiu aktualnie chodliwych tematów, które pozostają odkryte.

Dwa ruchy w turze, czyli rzut kostką oraz dobranie na rękę dwóch płytek z zakrytego stosu lub wyłożenie słowa o wybranej barwie na własną planszę. Naszym celem jest ułożenie trzech tytułów przed innymi graczami, najlepiej z największą liczbą podkreślonych wyrazów, które dadzą nam dodatkowe punkty.

Na masywnej, drewnianej kostce czerwone obrazki oznaczające: „gorący temat” – pobranie odkrytego wyrazu na rękę lub na planszę gracza, „przeciek” – kradzież płytki konkurenta z planszy na rękę lub na planszę własną, „niedźwiedzia przysługa” – usunięcie płytki konkurenta i jej odrzucenie, „sprzeczne informacje” – zamiana dwóch płytek na planszach graczy (może być też własna), „gumowe ucho” – kradzież, ale tym razem z ręki konkurenta, „bystre oko” – bierzemy płytkę ze stosu zakrytych i kładziemy na swoją gazetę lub zostawiamy na ręce.

Nie możemy rozbijać gotowych tytułów, czyli zamkniętych w trzech słowach. Punkty podliczamy na koniec zabawy.

Gorący temat” to wariant, który ma z kooperacją niewiele wspólnego, ale tutaj walczymy o punkty ustawiając płytki na jednej dużej planszy, nie wykładamy także odkrytej puli wyrazów. Tym razem zaczynamy zabawę z trzema płytkami, z których wybieramy dwie, obie możemy położyć na gazecie w miejscu o zgodnej barwie, ale tylko jedną na wykrzykniku, który uruchamia dodatkową, nieobowiązkową akcję – rzut kostką.

Nazwy teraz pomijamy, ponieważ się powtarzają, akcje z kostki są jednak odrobinę odmienne: losowanie płytki i umieszczanie na planszy, rozgrywanie dodatkowej rundy, usuwanie dowolnej płytki z planszy, usuwanie całego gotowego tytułu, przesuwanie płytki w pionie, otrzymanie punktu za free.

Na polach specjalnych nie możemy układać płytek z akcji kostki, nie można ich również umieścić w pierwszej turze każdego gracza. Punkty podliczamy w trakcie zabawy, otrzymując je za gotowe tytuły, wyrazy podkreślone oraz za domknięcie całej gazety. Przyda się kartka i coś do pisania.

Bardzo interesująca gra imprezowa. Drwiny z tabloidów wyjątkowo nam się podobają. Jest negatywna interakcja, co również się chwali. Jeśli lubicie zabawę słowami i odrobinę losowości wynikającej z kostki, to bierzcie i piszcie swoje wesołe tytuły. Na pewno będzie śmiesznie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL

Film: Extra Fakty – unboxing

Film: Extra Fakty – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!