Recenzja gry planszowej Mexica

Były Święta, był Sylwester, był też czas wolny między nimi i można było zagrać w coś nowego, niekoniecznie własnego. Dzisiaj gra, której nie posiadamy, raczej mieć nie będziemy, ponieważ mamy inną podobną, ale gdyby ktoś nam ją sprezentował to byłby to podarek wysokiej klasy i w dobrym guście. Jest to jedna z najlepiej wydanych nowych odsłon starej, lepiej w tym przypadku rzec – klasycznej czy kultowej gry. Zapraszamy do recenzji „Mexica” na mlodygiercownik.pl i dziękujemy rodzinie za udostępnienie świetnego nagrania.

Autorzy od „Tikal”, znakomita gra strategiczna z dużą dawką myślenia logicznego i interakcją w walce o miejsce na planszy i dominację w każdej z dzielnic. Pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat, czas zabawy ok. 1,5 h. Przyjemna rozgrywka zarówno w parze, jak i oczywiście w większym składzie.

Pierwsze na co zwracamy uwagę to cudowne wydanie. Dawno już nie mieliśmy okazji oglądać tak ładnych komponentów – masywne, kamienne, trójwymiarowe świątynie, mocna, gruba plansza, wyraźne kolory i genialna ściągawka z zasad.

W grach tego duetu bardzo podoba nam się mechanizm wymiany pewnej liczby punktów akcji – różnej w zależności od gry – na wybrane ze spisu działania o odpowiedniej wartości. Dzięki temu zmuszeni jesteśmy planować nasze akcje i wybierać najlepsze ruchy względem własnego i przeciwników położenia.

W „Tikal” karczujemy dżunglę i powiększamy teren gry, odkopujemy świątynie i skarby, rozmieszczamy naszych ludzi, pilnujemy wykopalisk, które przynoszą nam punkty, atmosfera jest mocno archeologiczna i silnie wyczuwalna. W „Mexica” jest na odwrót, bo tutaj to my budujemy piramidy, poruszamy się tylko jednym ludzikiem, wyspę z kolei dzielimy na mniejsze kawałki, przyspieszając za to transport kanałami wodnymi, same świątynie nie są celem, a środkiem do uzyskania przewagi w danym regionie. Jest to zupełnie inna gra, trochę na siłę wciśnięta w meksykański klimat i niepotrzebnie przez to porównywana – uważamy, że lepszym pomysłem byłoby postawienie przez autorów na inną kulturę, przykładowo mieszkańców Wyspy Wielkanocnej i ich jakże charakterystyczne posągi, które stawiali na swoim otoczonym wodą lądzie.

Zabawa dzieli się na dwie rundy, w każdej otrzymujemy nowy zestaw świątyń oraz miast, które zakładamy w zamkniętych kanałami regionach. Staramy się blokować ruchy przeciwnika, ścigamy się o uzyskanie budowlanej przewagi zanim skończą się nam figurki oraz żetony punktacji regionów. Im więcej kanałów, tym dalsze ruchy naszych pionków po wodzie, ale zaczyna również brakować miejsca i świątyń, pojawia się zatem kombinowanie – który region sobie odpuścić, gdzie rywalizować do końca? Świetna zabawa!

Mexica” to gra, którą warto posiadać w kolekcji, nawet jeśli macie już „Tikal”, rozgrywka jest po prostu inna, chociaż oparta o podobne mechanizmy! Świetnym pomysłem jest rozwiązanie sytuacji z tymi dwoma pozycjami podobnie, jak my to zrobiliśmy w rodzinie – jeden brat ma „Tikal”, a drugi „Mexica”, bo przecież wszystkiego mieć nie można ze względu na koszty i ograniczone przestrzenie, a to duża przyjemność będąc w gości zasiąść do pozycji, której nie posiadamy na co dzień! Gorąco polecamy!

Film: Mexica – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!