Recenzja gry planszowej Great Western Trail

Gier strategicznych o kowbojach praktycznie brakuje na rynku, a tutaj trafia się nam zaawansowana pozycja – długa rozgrywka i z wieloma decyzjami do wyboru w trakcie zabawy, czyli typowo na weekend. „Great Western Trail” jakoś nam umknął w zeszłym roku, generalnie nie planowaliśmy zakupu, tym bardziej, że w ostatnich latach w kinie ranczerzy za dużo całują się między sobą, co nas mocno zniechęca. Skusiły nas jednak pozytywne recenzje i wielki awans na listach bestsellerów, aktualnie gra jest w ścisłej czołówce światowych hitów! Po drodze trafiły się i nagrody, a u nas w kolekcji został „Broom Service” tego samego autora i to przesądziło o zakupie. Zapraszamy do recenzji na mlodygiercownik.pl

Gra planszowa bazująca na kartach i żetonach dla 2-4 uczestników w wieku od 12 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 75150 minut, ogólnie płynności nabieramy z doświadczeniem, a im nas więcej przy planszy, tym czas się rozciąga.

Z ilustracji na wieczku wydaje się, że będzie to gra w atmosferze mrocznego westernu, ale to myli – plansza jasna i pogodna, w użytkowaniu przypomina nam tą z „Marco Polo”. Jakościowo wszystkie komponenty są zadbane, w instrukcji szlachetne krowy i drobne byki, a przy pierwszym otwarciu przeraża ogrom informacji, ale w praktyce wszystko staje się intuicyjne.

Wygrywa osoba, która uzbierała największą liczbę punktów, a te zdobywamy za kasę ze sprzedaży i wysyłki bydła do miast sąsiadujących ze sobą samo stado powinno by możliwie jak najbardziej zróżnicowane, a im dłuższe trasy tym wyższe noty, za różne zadania z kart celów, za wyłożone budynki, pracowników na stacjach kolejowych, zdjęte z planszy znaczniki niebezpieczeństwa, komplety pracowników – skrajne kolumny na planszach osobistych, za usunięcie żetonu rynku pracy kończącego partię. Całość bazuje na ikonografii, która szybko się opatrzy.

Już w trakcie rozpasania się na planszy nam bardzo pasuje swoboda podróżowania – często po dwa szlaki do wyboru. Trasę będziemy przemieszczali wielokrotnie, co jednak nie jest monotonne, gdyż z biegiem gry pojawią się nowe przystanki.

Fajnym pomysłem jest zdejmowanie naszych dysków, dzięki czemu odsłaniamy nowe akcje prywatne, zakupione przez nas budynki to kolejne możliwości rozwoju. Nie czujemy tutaj typowego klimatu handlowego, czystej ekonomii, bardziej rodzaj gry strategicznej, a to dlatego, że nie pozyskujemy surowców w znacznikach oraz lokacje kładziemy na planszy głównej zamiast w naszym mieście, jak to zazwyczaj bywa w klasycznych pozycjach rynkowych. Super atmosferę tworzą karty z uroczymi krasulami, motyw z koleją nadaje smaczku industrialnego, wizualizacja planszy jest piękna – Stany Zjednoczone, rezerwaty Indian, szlak niczym z dawnych filmów ukazujących, jak zdobywano Dziki Zachód.

Przyjemna zabawa, również w parze, jeśli z dziećmi to raczej ze starszymi, chociaż…, kiedy tłumaczymy zasady podczas rozgrywania partii jest dużo łatwiej niż czytając. Solidny kawał „ciężkiej” gry, ale musicie mieć sporo wolnego, wtedy wynagrodzi czas włożony w studiowanie instrukcji i da mnóstwo satysfakcji.

Film: Great Western Trail – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!