Recenzja gry karcianej Głodostwory

Ostatnio na rynku pojawia się wiele pozycji o jedzeniu. Czasem są to torty, innym razem fast-foody, a niekiedy koszmarne jadło dla potworów. Oto przykład rodzinnej gry kooperacyjnej dla raczej młodszych dzieci, graczy niezaawansowanych, czyli preferujących proste zasady. Zapraszamy do kosmicznej jadłodajni na mlodygiercownik.pl

Głodostwory” to szybka gra imprezowa dla 3-6 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki ok. 15 minut. Gracze wspólnymi siłami karmią potwory, musimy wyżywić całą kolejkę kreatur w czasie wyznaczonym przez piasek w klepsydrze. Pozycja karciana, z małą ilością tekstu, bazująca głównie na ikonach, a więc nawet Młode Giercowniki mogą spróbować swoich sił, tym bardziej, że to kooperacja – będziemy pomagali!

Marsjanie całkiem weseli, przypominają stworki z bajek. Obrazki na kartach schematyczne, proste, zrozumiałe, ale dalekie od artyzmu, w sam raz dla młodszych, nie wymagających ozdobników graczy.

Przed otwarciem naszej knajpki tworzymy kolejkę głodnych, której liczba osobników będzie o jednego więcej niż graczy. Każdy z kucharzy otrzymuje 6 losowych kart – będą to dania oraz akcje. Odwracamy klepsydrę, odsłaniamy połowę kart potworów, zaokrąglając w górę w przypadku nieparzystej ilości w kolejce.

W swojej turze możemy wymienić pojedynczą kartę z nową ze stosu dobierania, zagrać kartę akcji – wybór gracza, rotacja kart, przedłużenie czasu, lub nakarmić potwora – tylko posiadając komplet dań. Uzupełniamy rękę do 6 kart i kolejka przechodzi na następnego.

Karty trzymamy w ukryciu, natomiast głośno komentujemy, czego nam brakuje lub które dania posiadamy. Odrzucona karta potrawy utworzy kiedyś nowy stos, bez tasowania, z kolei zagrane karty akcji już nie wrócą do gry- umieszczamy je w pudełku. Kiedy nakarmimy widocznego potwora, odsłaniamy zakrytą kartę z kolejki. Wszystkie najedzone w terminie to wspólna wygrana.

Młodsi gracze bawią się w gwiazdki. Kiedy zaczynamy, nasza restauracja posiada je trzy, za każdą klepsydrę, w której czas upłynął tracimy pojedynczą i dokładamy zakrytego gościa do kolejki. Zaawansowani mogą rozpocząć rozgrywkę z jeszcze jednym dodatkowym „Głodostworem”.

Gra jest prosta, zaczynamy zabawę bez specjalnej nauki jej zasad. Dynamiczna, ze względu na upływający czas. Uczy dzieci współpracy w ramach grupy, ponieważ razem walczymy z głodem. Rozwija refleks i spostrzegawczość, pozytywnie wpływa na szybkość podejmowania decyzji. Nam osobiście nie odpowiada oprawa graficzna, ale to kwestia gustu. Na pewno super zorganizowano wnętrze pudełka – podnosząc wieczko widzimy uśmiechającego się do nas potworka.

Niezła gra, aczkolwiek obawiamy się, że może się zgubić w gąszczu powstających ostatnio nowych pozycji. Dla niedzielnych graczy i familii, idealna.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: Głodostwory – unboxing

Film: Głodostwory – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!