Recenzja gry karcianej Szeryf z Nottingham

Tytułowy szeryf kojarzy nam się z bijatykami z Robin Hoodem, ale tym razem nie będzie to dzielny łucznik w rajtuzach lecz straganiarze przemycający na targowisko swoją kontrabandę. Tutaj każdy posiada głębokie kieszenie i wszyscy ostro blefują, bo to negocjatorzy pierwszej klasy – zapraszamy do recenzji na mlodygiercownik.pl

Szeryf z Nottingham” to gra imprezowa dla 3-5 graczy w wieku od 14 lat, czas zabawy zajmuje ok. godziny. Wiek uzasadniony, ponieważ to my tworzymy klimat gry, poprzez nasze rozmowy – negocjujemy, przekupujemy, przekonujemy, prosimy, wysyłamy do cudzej torby kupieckiej, blefujemy, oszukujemy – również nie mając nic na sumieniu, bo wtedy zarabiamy na pomyłce chciwego szeryfa. Jeśli macie fajnych ludzi do grania, to jest to jedna z takich pozycji, które będą idealne, z drugiej strony nie każdy preferuje zabawę, w której musimy coś z siebie wykrzesać, jakieś emocje, pomysł na akcję.

Celem gry jest uzbieranie największej ilości kasy – z monet, z kart towarów, z premii króla i królowej- dla tych, którzy inwestowali w dany rodzaj dobra.

Spore pudło, co prawda nie wypełnione po same brzegi, ale jest całkiem nieźle. Karty legalnych towarów, kontrabandy i dóbr królewskich, monety o czterech wartościach, 5 toreb kupieckich – kieszonki na karty, plansze osobiste gracza, czyli nasze stragany, na których obstawiamy się legalnym i tym wyjętym spod prawa, niezłapanym dobrem. Jest też tekturowy znacznik szeryfa, który możemy zastąpić osobno sprzedawaną figurką, dokupić można i matę, tylko czy na pewno trzeba? Nie zapominajmy o instrukcji – u nas w języku angielskim, u polskiego wydawcy do ściągnięcia na stronie do pliku.

W grze występuje pięć faz, w których biorą udział wszyscy gracze poza bieżącym szeryfem, grubasek tylko czeka na inspekcję, ale bez obawy, każdy z nas wcieli się w jego rolę po 2 razy, a w grze przy minimalnym składzie – 3 osoby – aż trzykrotnie! Są to: wymiana, napełnianie toreb kupieckich, deklaracje, inspekcja, koniec rundy.

Każdy zaczyna z określoną sumą w pieniądzu, planszą straganu i torbą w tym samym kolorze, 6 losowo wybranymi kartami. Przed sobą widzimy wspólny stos dobierania oraz dwa boczne na karty odrzucone – 5 losowo wybranych kart na każdym.

Podczas wymiany możemy pozbyć się do 5 kart z ręki. Bierzemy je w pierwszej kolejności ze stosów kart odrzuconych – nie wybieramy kart spod spodu lecz bierzemy również te na upatrzonej przez nas karcie, a następnie przechodzimy do stosu zakrytego, oczywiście to my wybieramy, zatem możemy któryś pominąć, ważne, aby zachować kolejność. Karty pobrane ze stosów odrzuconych są jawne, szeryf je widzi. Pamiętajmy też, żeby tych na ręce nigdy nie ujawniać!

Napełnianie toreb to przekazanie z ręki do kiszonki do 5 kart, wiadomo, że w tajemnicy! Raz wypełnione po brzegi muszą zostać zamknięte, a przynajmniej do czasu nieruszane, ponieważ zatrzask trzyma tak mocno, że może zniszczyć naszą torebkę przy ponownym otwieraniu.

Deklaracje to nasze czarowanie – gładkie słowa, piękne oczka, pewny głos. Istotne jest to, że będziemy pytani o ilość kart – tutaj jesteśmy prawdomówni, ale przy określeniu, co do transportowanego dobra, już mniej dokładni, czyli podajemy tylko jeden rodzaj produktu z zielonej karty. Zielone to te legalne, czerwone – kontrabanda.

Inspekcja to część gry, kiedy szeryf przestaje ziewać i wkracza do akcji. Teraz on sprawdza lub oczekuje rekompensaty za odstąpienie od czynności. Jeśli byliśmy szczerzy, a on nie uwierzył to nam zapłaci – wartości z czerwonych miejsc na dole kart. Jeśli przemycaliśmy kontrabandę, zostanie ona odebrana, odstawiona na stosy kart odrzuconych, a my zapłacimy karę – spoglądamy tam gdzie wcześniej szeryf przy uczciwych kupcach. Towar legalny i zadeklarowany zostanie przewieziony na stragan, reszta to nasza strata. Łapówką może być wszystko! Ważne, że jeśli łapówką miały być towary z torby, a ich tam nie było, to szeryf pozostaje z niczym, ta część umowy nie była wiążąca, podobnie obietnica przysługi w przyszłości, my szybko zapominamy! Jeśli opłata nie może zostać wypłacona w pieniądzu, będzie w towarze, jeśli i tego brakuje, to zostanie anulowana.

Koniec rundy to uzupełnienie kart do 5 sztuk i przekazanie znacznika szeryfa do kolejnego gracza.

Dobra królewskie to taki rodzaj kontrabandy, który przy podliczaniu kart z danej kategorii – jabłka, sery, chleb, kurczaki – zastępuje kilka innych kart, dzięki czemu możemy zdobyć bonus. W przypadku remisu dla nagrody króla – tej samej, najwyższej liczby danego rodzaju towaru na straganie, dodajemy do siebie premię króla i królowej, a potem dzielimy przez dwa dla każdego z remisujących, bonus królowej nie jest już wtedy rozpatrywany. Przy remisie za 2 miejsce i nagrodzie królowej, tą niższą wartość dzielimy po połowie zaokrąglając w dól. Dla tych, którzy lubią liczyć karty – możemy na początku gry odłożyć 10 losowych. Dla tych, którzy lubią handel w pośpiechu – możemy użyć stopera przy inspekcji.

Gra ma swoje wady – zatrzaski na torbach handlowych. Ma też genialny klimat, uzależniony jednak od graczy, czy potrafią wczuć się w targowe przepychanki słowne – jeśli tak, jest to pozycja dla was i zabawa będzie cudowna, jeśli nie – zmieńcie skład i też zakupcie „Szeryfa z Nottingham”!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ARCANE WONDERS

Film: Szeryf z Nottingham – unboxing

Film: Szeryf z Nottingham – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!