Recenzja gry planszowej Glorious South

Sztuka to najlepszy towar eksportowy, najbardziej wartościowy nośnik kultury. Ciągle jeszcze brakuje na naszym rynku gier, które promują rodzimych artystów – malarstwo rzeźbę, itp. A jakby tak połączyć grę planszową z edukacją artystyczną? Plansza mogłaby być reprodukcją rzeczywistego, słynnego obrazu. Tajwański wydawca idzie nawet o krok dalej – zamiast tektury, pakuje do pudełka prawdziwy wysoko gatunkowy obrus z wyszywanym dziełem sztuki! Zapraszamy do recenzji „The Glorious South” na mlodygiercownik.pl

Kuo Hsueh-Hu był jednym z najbardziej znanych i szanowanych artystów na Tajwanie. Przedstawiony tutaj obraz namalował w latach 30. XX w., widzimy na nim słynną ulicę biznesową dawnego Tajpej podczas festiwalu. Obecnie jest to jedno z najważniejszych dzieł sztuki regionu.

Po otwarciu wieczka pojawiają się dobrej jakości żetony, które ukazują fragmenty obrazu, czuje się powiew świeżości, piękno malunku. Prawdziwie oczarowani jesteśmy w momencie, kiedy rozkładamy bieżnik obrusu. Wysokiej jakości, gruby materiał, piękny obraz, który nie jest naklejany na tkaninę lecz stanowi jej integralną część. Dzieło dla nas orientalne, tak samo, jak Daleki Wschód.

Podczas zabawy będziemy łączyli fragmenty pokazane na żetonach z malowidłem, kolekcjonowali żetony produktów- o tych samych barwach i wymieniali dane rodzaje na punkty, korzystali z żetonów specjalnych akcji.

Dzielimy się na drużyny, każda otrzymuje 5 żetonów, które jednocześnie odsłaniamy i kładziemy na płótnie. Jedna osoba układa, a druga naprowadza słownie- nie pokazuje lecz opisuje miejsce, gdzie należy położyć żeton – wspaniały wstęp do rozmowy o sztuce! W przypadku pomyłki żeton przejmuje przeciwna drużyna. W momencie dopasowania całej piątki, przerywamy rundę, a żetony, które nie zostały położone odkładamy na bok. Teraz obracamy żetony, widzimy tam informacje o ich wartości względem znaczników punktowych, nazwy tradycyjnych produktów eksportowych Tajwanu, a także określone funkcje – wymuszony handel (wymiana żetonu z przeciwnikiem), sprzedaż (dobieranie 2 żetonów), podatki (odrzucanie znaczników punktów). Począwszy od drużyny, która pierwsza skończyła, na zmianę zdejmujemy po jednym żetonie z planszy. Kolekcjonujemy je, wymieniamy odpowiednie grupy na punkty, wykonujemy akcje.

Bawimy się przez 6 rund, za każdym razem zaczynamy z 5 żetonami. Wygrywa drużyna, która ma najwięcej punktów na koniec zabawy.

Gra rozwija refleks, spostrzegawczość, koncentrację uwagi u dziecka, naszym zdaniem uwrażliwia je na piękno sztuki i zachęca do opisu działa, zatem pozytywnie oddziałuje także na płynność mowy i dobór słów. Komponenty są śliczne, pomysł na rozgrywkę niezwykle prosty, ale przyjazny.

Produkt jest dla nas bardzo egzotyczny, ponieważ nie znamy sztuki Tajwanu, która jest bardzo różna od naszej rodzimej. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wydaje dobre gry historyczne, szkoda że krajowe muzea nie tworzą takich gier jak ta, promujących malarstwo. Warto wziąć dobry przykład z tajwańskiego wydawcy. Piękny i wartościowy produkt! Znakomity pomysł na zainteresowanie dzieci malarstwem i prezentację dzieła artysty.

Zostaje w kolekcji, będzie służyła, jako ozdoba blatu stołu, a przy okazji zabawka.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GEGE

Film: Glorious South – unboxing

Film: Glorious Southprzebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!