Recenzja gry karcianej Kwiatki

Tuż po otwarciu kwiatki zwróciły uwagę córki, która ułożyła je, jak na wystawie za szybą w kwiaciarni – pojedynczo, obok siebie w doniczkach, w jednym równym rządku, a następnie zaczęła wzdychać, jakie to one ładne. Młody Giercownik zauważa też szczegóły, które umykają tacie, ślimaczki na łodydze, motylek. Od razu rozpoczynają się poszukiwania róży, dziewczynki kochają te klimaty…

Kwiatki” to gra karciana dla 2 osób w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 20 minut. Zachęcamy do zabawy w wariancie uproszczonym z młodszymi dziećmi.

Gry o roślinach są w ostatnich miesiącach wyjątkowo popularne. Moda na ekologię i naturę to zdrowy trend. Pojawiły się produkcje, w których sadzimy drzewa, siejemy zioła, komponujemy bukiety – czuje się wiosnę na stole, od razu jakoś cieplej na sercu. Polecamy przeczytać o lagom! To już nie tylko szwedzkie, funkcjonalne meble, te gry idealnie wpasowały się w ten styl. Zapraszamy do recenzji na mlodygiercownik.pl

Zanim przejdziemy do opisu warto wspomnieć o tym, jak powstała ta gra, ponieważ było to w trakcie Laboratorium Gier, które są świetnym pomysłem, żeby ludzie spoza branży mogli przedstawić swoje pomysły, a także wysłuchać opinii ekspertów, poprosić o wsparcie przy wydaniu, itp. Na jednym z takich spotkań zamieniono głowy Hydry na kwiatuszki i teraz oglądamy efekt tych prac.

Rebel kojarzy nam się nie tylko ze sklepem, co z centrum informacji o grach, zaraz obok zagranicznego serwisu jest to chyba jedyne takie miejsce, gdzie otwierając zakładkę gry możemy przeczytać wszystko, co o niej napisano w języku polskim – trzymamy kciuki, aby dalszy rozwój był równie dynamiczny, bo za dużo chwalimy cudze, a za mało nasze.

Obrazy z „Kwiatków” od razu wydają się znajome, jakby z „Domku”, w szczególności dziewczynka, która jest podobna do tej z okładki ukazującej przeprowadzkę rodziny. Okazuje się, że rzeczywiście, obie pozycje pięknie zilustrował Bartłomiej Kordowski. Fajnie by było, jakby wydawca wprowadził szukanie gier nie tylko po projektancie, ale również ilustratorze! W końcu często wybieramy oczami, estetyka wykonania to podstawa kiedy nabywamy pod wpływem impulsu.

Nakładanie na siebie kart widzieliśmy ostatnio przy budowaniu tortów. Idea jest ciekawa, wykonanie perfekcyjne, zatem przejdźmy przez zasady, a potem opiszemy nasze emocje.

Losujemy 4 z 8 doniczek, wykładamy 4 różne kwiatki, po jednym na pojemnik. Każdy z graczy otrzymuje trzy żetony do zaznaczania akcji specjalnych oraz po dwie karty trzymane w ukryciu na ręce, pojedynczy kwiatek usuwamy z gry bez podglądania, co nie spodoba się wszystkim, którzy liczą karty. Nocnego irysa z promocji należy dołożyć do stosu, instrukcję obsługi karty znajdziecie na stronie wydawcy.

W swojej turze wykonujemy obowiązkowy rozrost – dodajemy losową kartę ze stosu dociągania do pasującego bukietu odsłaniając fragment łodygi, jeśli karta nie pasuje to kończymy turę. Kontynuując, możemy przeprowadzić kolejny rozrost, zasadzenie – wyłożenie karty danego typu z ręki, ścięcie kwiatka – zebranie kart z donicy jeśli są już przynajmniej dwie, akcję specjalną – zaznaczaną na doniczce żetonem. Ścięcie kwiatka kończy turę. Bukiet, który przekroczy liczbę 6 kwiatów przekwita – zostaje odrzucony. W zgromadzonych przez nas bukietach możemy posiadać tylko po 2 rodzaje danego kwiatka. Mamy prawo spasować i nie wykonać akcji, oczywiście poza obligatoryjnym rozkwitem.

Akcje z doniczek to: konewka – dołożenie na spód bukietu dowolnego kwiatka nie przekraczając limitu, płotek – ignorowanie pecha w dociąganiu karty przy rozkwicie i kontynuowanie z kolejną, grabki – podglądanie i manipulowanie przy 3 wierzchnich kartach dociągania, sekator – dociąganie karty na rękę. Istotne jest, że te akcje specjalne ochraniają bukiet przed ścięciem w kolejnej turze należącej do przeciwnika. Wyjątkiem jest nocny irys – joker, który można położyć wszędzie i skutkuje odrzuceniem bukietu z gry.

Rozgrywka się kończy kiedy ostatnia karta z talii zostanie dociągnięta, wtedy dogrywamy aktualną kolejkę i podliczamy punkty. Wyniki uzyskujemy za określone wielkości bukietów zerwanych z doniczek oraz zróżnicowanie posiadanych kwiatów.

Pierwsze wrażenie poza zachwytem nad wykonaniem to niedosyt kart trzymanych na dłoni. Oczywiście nie chodzi tutaj o chomikowanie kart, a umiejętne ich układanie na doniczkach i ścinanie w najlepszym momencie, zatem po chwili przyzwyczajamy się do mechaniki. Podobają nam się akcje i ich powiązanie z florystyką, ryzyko powiększania bukietu, drobna negatywna interakcja związana z układaniem kart, ochrona bukietu pozwalająca na planowanie kolejnej tury. Świetnie, że można wprowadzać już młodsze dzieci, wtedy nie korzystamy z akcji z doniczek. Po pierwszej rozgrywce chętnie rozpoczynamy kolejną, a potem zabawę turniejową, w której rozgrywamy trzy partie, a pierwszym graczem zostaje osoba mająca mniej punktów z poprzedniej gry.

Moja żona nie przepada za kwiatami. Mówi, że za szybko więdną i nie ma z nich pożytku, woli czekoladki. „Kwiatkami” na Walentynki czy Dzień Kobiet by jednak nie pogardziła, bo to i miły gest, i śliczny upominek, a przede wszystkim dobra zabawa dla zakochanych i nie tylko.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy:

Film: Kwiatki – unboxing

Film: Kwiatki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!