Recenzja klocków Moana’s Ocean Voyage Lepin

Dzisiaj trochę o klockach, ale podróbkach. Czy zawsze i koniecznie trzeba mieć oryginały? Przeczytajcie, obejrzyjcie, zdecydujcie sami…

Na chwilę obecną zestawy klocków można otrzymać bezpośrednio z Chin, oczywiście pod zmienioną lecz nawiązującą do oryginału nazwą „Lepin”. Nie zawsze będą w kolorowym opakowaniu, za to musicie dopłacić dodatkowo, standardowo otrzymacie je w tekturowym pudełku zabezpieczone folią.

Pokażemy wam różnice w klockach na przykładzie „Podróży Vaiany”, która oryginalnie wchodzi w skład serii Disney Princess – 307 elementów. Komplet „Moana’s Ocean Voyage” to dwie figurki – w sumie trzy, bo kogut także miał swoją dużą scenę, wyspa, łódź, mniejsza – hmmm, tratwa…

Moana porównując ją z innymi, oryginalnymi ludzikami niczym im nie ustępuje. Z Maui trudno powiedzieć, ponieważ nie mamy bezpośredniego porównania, natomiast ta figurka jest większa od księżniczki, może poruszać rękami do przodu i tyłu oraz dłońmi wokół własnej osi, z łatwością chwyta swój pokaźny toporek. Tatuaże i wygląd postaci nawiązują do animacji i od razu widać podobieństwo.

Łódź posiada podnoszony właz, który lubi czasem odpaść jeśli zbyt gwałtownie go otwieramy, jednak uchylając powoli lub dociskając delikatnie w dół nie ma z nim problemu. Maszt obraca się wokół własnej osi, żagiel jest płócienny ze wzorem. Cztery naklejki doczepiamy samodzielnie jednak rozmiarami są idealnie dopasowane do elementów. Malunki są ładne, naklejki dobrze leżą. Tratwa przeciwników posiada małą katapultę, która działa całkiem nieźle i dość daleko wyrzuca główki w powietrze.

Wyspa posiada wiele ruchomych części. Obracają się trzy palmy, skrytka z drogocennym kamieniem, twarz bogini. Możemy się bawić, że kiedy kamień znika, wszystkie palmy są ukrywane lub widoczne z mniej okazałej strony, a lico bogini jest mroczne. Kiedy „oko” powraca na swoje miejsce i natura budzi się do życia, nastaje pokój, palmy rosną.

Klocki „Lepin” nie mają oczywiście nazwy na ząbkach, plastik jest odrobinę bardziej matowy, nie błyszczy się tak ładnie, jak w oryginałach, jest tutaj jakby mniej materiału – ścianki wydaja się trochę cieńsze. Na jednym elemencie, którego co prawda nie widać, gdyż jest przykryty innymi góra klocka była uszkodzona, jakby lekko spiłowana. Elementy ciężej się łączy, nie są tak delikatne, jak oryginały, mamy wrażenie, że rogi klocków są bardziej ostro zakończone.

Dla kogo i po co takie klocki? Pierwszą kwestią przy zakupie jest oczywiście atrakcyjna cena, oszczędzamy nawet 60%, a to dużo. Wygląd jest niemalże identyczny, zabawa gotowym produktem tak samo dobra. Składanie jest słabsze, ponieważ bardziej siłowe, a zatem trzeba momentami pomagać. Dobry wybór jeśli dziecko jeszcze nie dba o klocki, a już je chce. Znakomity zakup, jeśli wasza pociecha lubi się już bawić złożonym zestawem, ale często niszczy lub gubi elementy.

Kiedy dziecko wejdzie w etap samodzielnego budowania i będzie chciało konstruować swoje własne projekty to lepiej zastanowić się przed zakupem – nie warto się męczyć i lepiej mniej kompletów, ale lepszej jakości.

Zauważyliśmy, że podróbki tradycyjnych klocków, w których występują dawne ludziki – szersze, o kwadratowych nogach – są lepszej jakości. Widać, że Chińczycy także się uczą i wydają coraz lepsze własne kopie.

Osobna kwestia to oczywiście moralność i prawa autorskie, przecież wszystkie oryginalne klocki opłacają licencje dla Disneya, a dzięki temu oni mogą kręcić tak piękne bajki, zatrudniać zdolnych animatorów i nagrywać cudowne piosenki. Z drugiej strony – dziecko wie, czym chce się bawić, a trudno niekiedy odmówić najbliższym…

Aha, czas dostawy – dobrze zamówić dużo wcześniej, gdyż czekacie, aż przylecą, minimum dwa tygodnie, a czasem i parę miesięcy. Zadowolenie rodzica z zakupu – predyspozycje indywidualne, emocje u dziecka – oczywiście, że tak!

Film: Moana’s Ocean Voyage Lepinpo złożeniu

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!