Recenzja gry planszowej Złapmy lwa Japońskie szachy dla najmłodszych

Serdecznie witamy nowego partnera naszego bloga, wydawnictwo „Ei System”, które naszym zdaniem posiada w swojej ofercie naprawdę wyjątkowe produkty – polecamy zobaczyć całą gamę zabawek uczących dzieci programowania już w szkole podstawowej – fenomen! A to nie koniec interesującego asortymentu, gdyż są jeszcze produkty zaspokajające specjalne potrzeby edukacyjne, dział „nauka w ruchu” czy sondy do kształcenia w zakresie fizyki elektryczności, elektromagnetyzmu, elektroniki, zjawisk optycznych – niesamowite sprawy…

My pokażemy wam dzisiaj „Złapmy lwa”, która pochodzi z Japonii – pozycja z pewnością zachęci dzieci do gry w szachy oraz nauczy planowania ruchów i logicznego myślenia. Zapraszamy do czytania i oglądania filmów, mądry produkt.

Pozycja nazywana jest również „Japońskimi szachami dla najmłodszych” i rzeczywiście zabawa odrobinę przypomina królewską grę. Zacznijmy jednak od tego, co w pudełku. Wewnątrz opakowana znajdziemy woreczek z 8 drewnianymi blokami – są to nasze pionki, planszę – szachownica o wymiarach 3×4 oraz instrukcję.

Nauka zasad to dosłownie chwila, ponieważ wszystkie ruchy zostały zobrazowane na pionkach, z podobnymi oznaczeniami spotkaliśmy się kiedyś w grze „Bitwa o Tortugę”, dzisiaj opisywana pozycja jest jednak mniej losowa, bardziej strategiczna. Celem gry jest złapanie lwa przeciwnika, czyli zbicie króla lub dotarcie własnym lwem do obozu przeciwnika, ale na miejsce, które jest bezpieczne, pole szachowane to automatyczna przegrana dla gracza.

Dwie strony na planszy to dwa obozy – nieba i lasu, na tych trzech polach ustawiamy figury – lwa pośrodku a po bokach żyrafę i słonia, oba zwierzątka patrzą w stronę króla. Przed lwem ustawiamy pisklę – kurczak wydaje się najsłabszym zwierzątkiem, ale tylko on może dorosnąć i będąc kurą uzyskać dodatkową swobodę poruszania się.

Żyrafa wykonuje ruchy przód-tył i prawa-lewa, słoń po skosie w każdą stronę, lew na wszystkie sąsiednie pola, a pisklę tylko do przodu. Kurczak, czyli druga strona pisklęcia to aż 6 możliwości poruszania się – każde pole poza skosami do tyłu. Kura pojawia się w grze kiedy pisklę dochodzi do obozu przeciwnika.

Każdy z nas zaczyna zabawę posiadając jedynie 4 różne zwierzątka, ale ich liczba oraz kombinacja może się zmienić w trakcie zabawy, ponieważ złapane zwierzątko – zbita figura może powrócić na planszę. W tym tkwi fenomen zabawy, że zamiast wykonać ruch, możemy w swojej turze wprowadzić na dowolne pole zwierzątko, które należało wcześniej do przeciwnika. Nie można zmienić kurczaka w kurę wstawiając go od razu w obozie przeciwnika – ten ruch jest zakazany. Oczywiście pamiętamy również, że każde zwierzątko porusza się o jedno pole w kierunku wskazanym przez kropkę oraz nie wchodzimy na miejsca zajęte przez nasze figury.

Japońskie szachy dla najmłodszych” to genialna gra, ponieważ jest bardzo prosta do nauczenia się, ale dzięki temu, że wchodzą do gry zbite wcześniej figury – planowanie i taktyka wkraczają na wyższy poziom zaangażowania i emocji. Zabawa jest naprawdę przednia! Kolejna sprawa, że pionki to dobrej jakości drewno, a my lubimy takie szlachetne materiały.

Warto wspomnieć, że wydawca wprowadził na rynek całą masę dodatkowych materiałów edukacyjnych dla placówek oświatowych wspierających „Złapmy lwa”, od kolorowanek po grę w wersji na matę oraz zwierzaki-poduszki – przyznam, że bardzo chętnie byśmy wam taką wersję pokazali na żywo. Wydaje nam się, że świetnym pomysłem byłoby stworzenie jeszcze wersji gry „deluxe”, żeby plansza była drewniana jak w szachach, a pionki zamiast naklejek posiadały wgłębienia – wtedy pozycja zainteresuje nie tylko rodziny z dziećmi, ale również samych dorosłych, nie posiadających potomstwa.

Dobra zabawa, inteligentna rozgrywka, udany pomysł i ładne wykonanie. Produkt bardzo nam się podoba i pozostanie w naszej kolekcji. Świetny zakup do domu i do szkoły czy przedszkola – wow!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EI SYSTEM

Film: Złapmy lwa Japońskie szachy dla najmłodszych – unboxing

Film: Złapmy lwa Japońskie szachy dla najmłodszych przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!