Recenzja gry planszowej Park dinozaurów

Dinozaury to uniwersalny i wdzięczny temat dla gier. Posiadamy je w kolekcji w opcji karcianej oraz w postaci łamigłówki, nie mieliśmy jeszcze wersji na planszę – aż do dnia dzisiejszego! Pozycja kooperacyjna, a więc walczymy z upływającym czasem i zasadami gry, a tego typu produktów uczących współpracy ciągle jeszcze mało na rynku dla młodszych dzieci.

Park dinozaurów” wchodzi w skład serii „rodzinka wygrywa”. Przeznaczona jest dla 1-6 graczy w wieku od 3 lat. Rozgrywka zajmuje ok. 20 minut.

Pierwsze, co zwraca naszą uwagę to ładne wykonanie – plansza jest dopasowana do spodu pudełka, którego boki imitują zarośla, a całość wydaje się przez to bardziej masywna i wygląda atrakcyjnie. Wewnątrz schowano 16 żetonów i drewniane elementy – kostkę oraz cztery figurki dinozaurów, a także piłeczkę-meteoryt pełniącą funkcję miernika czasu zakończenia gry. Instrukcja krótka, ponieważ nie jest to skomplikowana gra, daje jednak wiele frajdy ze wspólnej aktywności rodziców i dzieci.

Celem graczy jest bezpieczne doprowadzenie dinozaurów do ich schronów atomowych, aby mogły przeżyć atak meteorytu. W praktyce i na poważnie, sprowadza się to do okrążenia planszy i powrotu na miejsce startowe każdego ze smoków.

Elegancko wykrojone figurki ustawiamy na właściwych miejscach w narożnikach planszy, żetony odpowiadające polom przemarszu wielkich gadów mają swoje odpowiedniki w krążkach, które leżą zakryte w centrum placu gry.

Rzucamy kostką i przesuwamy dowolny pionek, następnie podobnie, jak ma to miejsce w grach pamięciowych typu memo, odkrywamy pojedynczy żeton. Jeśli wizerunek odpowiada polu na którym się zatrzymaliśmy, nic się nie dzieje. W przypadku różnicy piłeczka wędruje w stronę rozpalonego końca wskaźnika. Zakrywamy obrazek i przekazujemy kolejkę dalej.

Każdy kolejny gracz ma łatwiej, ponieważ z biegiem czasu zapamiętujemy wizerunki na krążkach i ich lokalizację, czas jednak nieubłaganie ucieka, ponieważ wcześniejsze strzały mogą być chybione.

Cieszy nas, że gra jest rozwijająca, a dokładnie można płynnie dostosowywać poziom jej skomplikowania do umiejętności i rozegrania dzieci. W utrudnionej wersji korzystamy z żetonów z głową dinozaura-mięsożercy. Po wylosowaniu takiej paszczy umieszczamy żeton na wcześniejszym polu, zaraz za naszym jaszczurem. Na gadzią miejscówkę nie wolno wejść pionkiem, a skoro dwie figurki również nie mogą zajmować pojedynczego pola i kostka ma maksymalnie cztery oczka, to ruch bywa niekiedy znacznie utrudniony. Kolejna sprawa to sam przebieg wyboru krążka – teraz pula może być większa aż o 8 sztuk, a zatem nie tak łatwo trafić na właściwy obraz. Druga możliwość skomplikowania zabawy to odwrócenie planszy, wtedy nasza trasa jest dłuższa i bardziej wyczerpująca. Ostatnia propozycja to przesunięcie meteorytu na wyższy poziom jeszcze przed rozpoczęciem zabawy.

Tytuł powinien spodobać się dzieciom w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej, a warianty piętrzące coraz to nowe przeszkody przed dinozaurem, z pewnością przedłużą jej żywotność, ponieważ zwycięstwo zaczyna uciekać nam z łap stając się coraz bardziej ambitnym wyzwaniem dla gracza. Bajkowa oprawa graficzna, ciepła kolorystyka oraz interesujące przekształcenie mechaniki opierającej się na klasycznym memory to największe atrybuty tego produktu. Dobra gra familijna, raczej dla młodszych dzieci.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: Park dinozaurów – unboxing

Film: Park dinozaurów – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!