Recenzja gry logopedycznej Grimassimix

Nieważne, co o niej napiszemy, ona i tak się sprzeda, ponieważ jest znakomitym narzędziem pracy dla logopedy, dlatego także należy ją traktować nie jako zwykłą grę, gdyż bardziej jest pomocą dla pedagoga niż produktem typowo rozrywkowym.

Grimassimix” to gra o minach, grymasach, ruchach mimicznych, napinaniu mięśni twarzy – generalnie o całym tym ćwiczebnym przygotowaniu ust, języka, każdej z warg i policzków do prawidłowego wymawiania. A, że jest to produkt przydatny to koledzy blogerzy już mi nieraz wypominali, chłopie trenuj dykcję! Gładkie słówka nie zawsze wystarczą, potrzeba jeszcze pięknie je komunikować, teraz już konkurenci nie muszą składać się na logopedę, bo mam swój zestaw w domu.

Pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 4 lat. Wewnątrz opakowania znajdziemy: trójdzielną planszę, lusterko, 4 drewniane pionki, 30 kwadratowych kartoników z różnymi wyrazami twarzy, 55 kart, instrukcję.

Pierwsze, co zwraca uwagę to niestandardowe, jak na planszowe gry składanie planszy – w harmonijkę. Kolejna rzecz, to znakomite odwzorowanie rozmaitych wykrzywień na buzi dziecka – ilustrator pamiętał, że odpowiednio ułożony język czy kształt wargi to zupełnie inne napięcie mięśni na policzkach i znakomicie to odwzorował, podobnie zresztą z ukazaniem zębów.

Karty to te same dzieci i miny z płytek, ale pokazane nie do wysokości szyi lecz do barków, ponieważ obrazek jest dłuższy. Ramki są w barwach kafelków, zatem prosto dopasować wybrane karty do bieżącej rozgrywki – ilustracje na kartach się powtarzają.

Pionki są duże, drewniane, służą do zaznaczania odpowiedzi, kto pierwszy ten lepszy. Lusterko przyda się młodszym graczom, którzy jeszcze nie wyczuwają ruchów i wolą widzieć wyraz twarzy na odbiciu.

Instrukcja poza zasadami gry informuje nas o tym, jak wykonać daną krzywiznę twarzy – układ wargi, zmarszczenie nosa, otwarcie buzi, zaciśnięcie zębów, zamknięcie oczu, zmarszczenie brwi, nadęcie lub wciągnięcie policzków, przesunięcie szczęki, itp. Jest to bardzo istotne, ponieważ na obrazku widzimy tylko końcowy efekt i zewnętrzną część twarzy, wnętrze jamy ustnej jest często ukryte, a tam w środku także coś się mogło wygiąć czy przemieścić.

Kafelki są dwustronne, poza wyrazem twarzy jest tutaj puste okno, zatem osoba może zniknąć za szybą kiedy odwrócimy płytkę na drugą stronę – całkiem fajny efekt.

Przebieg zabawy polega na tym, że gracz aktualnie ukazujący pozę na twarzy losuje kartę, przygotowuje się przed lusterkiem, a kiedy jest gotowy prezentuje swoją pantomimę. Pozostali zawodnicy muszą odgadnąć, która to mina z tych wyłożonych na planszy. Pierwszy, który wskaże prawidłowy kartonik otrzymuje kartę, jako punkt i kolejka na dąsanie się przechodzi dalej.

Kartoników jest więcej niż miejsc na planszy, zatem układy wyłożenia będą się zmieniały. Część kart się powtarza, jest ich więcej niż kartoników, a dodatkowo przy tasowaniu ich kolejność ulega zmianie. Umiejętności mimiczne to już indywidualne predyspozycje, dlatego wszystkim życzymy sukcesów.

Podobną grę od czasu prowadzenia bloga mieliśmy tylko raz, a było to „Emojito”, która miała ładniejsze grafiki i zwierzątka, ale mniej wyraźne miny, pokazane w oddaleniu i nie na twarzy, a na pyszczkach. Zatem ten produkt jest dla nas bardzo oryginalny i trudno szukać podobnych na rynku. Z pewnością możecie być pewni, że mięśnie mimiczne twarzy będą was bolały, ponieważ zazwyczaj są zastygłe i słabo ponaciągane, my nie mieliśmy pojęcia, że można nimi tak silnie manipulować.

Warto wspomnieć, że pozycja już w 2009 roku zdobyła nagrodę „Spiele Hit” fur Kinder, a także o tym, że pomaga uzyskać poprawę przy: „zaburzeniach wymowy, rozluźnianiu i rozwoju mięśni twarzy, języka i warg, leczeniu zaburzeń sprawności nerwów ustno-twarzowych, nauce prawidłowego sposobu połykania”.

Od siebie dodamy jeszcze, po lekturze książki „Lifting bez skalpela”, że taka praca pozytywnie wpływa również na kondycję cery oraz wygląd buzi, ponieważ aktywna gimnastyka może opóźnić proces starzenia i przedłużyć młodość na twarzy.

Polecamy i wracamy do treningu!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK

Film: Grimassimix – unboxing

Film: Grimassimix – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!