Recenzja gry karcianej Wirus!

Wirus” to najnowsza pozycja od krakowskiego Trefla, która nas oczarowała swoją prostotą, dynamizmem prowadzenia rozgrywki oraz sporą dawką negatywnej interakcji. Z pewnością zostanie w kolekcji i zastąpi którąś ze starszych, obecnie zastanych pozycji karcianych.

Gra dla 2-6 osób, graczy w wieku od 8 lat – my dajemy dwa mniej – z czasem rozgrywki ok. 20 minut – można krócej, wszystko zależy od liczby uczestników i ich rozegrania, a także od szczęścia w doborze kart. Losowość w grze występuje, ponieważ nie mamy pojęcia, jakie karty przyjdą podczas wymiany, ale to my kontrolujemy rękę i wybieramy działania, zatem tutaj nam to szczególnie nie przeszkadza. Im nas więcej tym większe zamieszanie i możliwości manipulowania w strefie wyłożonych kart, zatem weselej, na parę trochę licho, w składzie na trzy osoby jest już całkiem dobrze.

Pozycja mechanicznie przypomina nam nieco zmodyfikowaną wojnę, pomieszaną z pasjansem. Celem jest wyłożenie czterech różnych organów, które nie są zarażone wirusami, kto pierwszy tego dokona wygrywa grę.

W filmie z przebiegu gry udało nam się pokazać prawie kompletną partię, co prawda przez prędkość wszystko trochę się trzęsie, ale będziecie widzieli, jakie to genialnie łatwe, radosne i przyjemne w rozgrywce.

Otóż, każdy otrzymuje trzy losowe karty na rękę. W swojej turze możemy wyłożyć pojedynczą kartę – do siebie lub do przeciwnika, ewentualnie wymienić nawet wszystkie karty z ręki. Na koniec dobieramy ze stosu, aby uzupełnić do trzech wyjściowych i przekazujemy kolejkę dalej.

Organ zostaje zniszczony kiedy leżą na nim dwa wirusy identycznego koloru, joker oczywiście zastępuje wszystkie barwy. Jest uodporniony na zarażenie wirusami kiedy zostaje przykryty dwoma kartami z symbolem pigułki – kolor musi się zgadzać, joker w ochronie także występuje. Pojedynczą infekcję zdejmujemy kartą lekarstwa, a karty pigułki wirusem. A teraz modyfikacje, czyli terapie.

Przeszczep – zamieniamy pojedyncze organy pomiędzy graczami, jedynie organ zabezpieczony podwójną pigułką jest chroniony przed zabraniem. Złodziej organów – to samo, co powyżej, tylko nic nie oddajemy w zamian. W obu przypadkach pamiętać należy, że nie możemy posiadać dwóch identycznych organów u człowieka. Epidemia – oddajemy swoje wirusy innym graczom, tylko na gołe karty, czyli bez pigułek i wirusów. Rękawica lateksowa – pozostali gracze odrzucają swoje karty z ręki, siłą rzeczy w swoich turach będą skazani na dobranie kart zamiast wykładania. Błąd lekarski – wymiana całego ciała z innym, w tym przypadku przemieszczamy także organ uodporniony dwoma pigułkami, zatem nigdy nie jest on tak do końca zabezpieczony!

Karty ciągle wędrują pomiędzy graczami, możemy układać znakomite kombinacje – przykładowo uzdrowić cudzy organ, aby za chwilę przenieść go lub nawet wszystkie do siebie – rewelacja, kochamy takie złośliwości! Podobnie można postąpić z zarażaniem własnych organów, żeby potem jednym ruchem wszystkie zarazki przerzucić na resztę graczy, wow! Przy tych wszystkich rozmaitych manipulacjach i taktycznych przemyśleniach, sama rozgrywka jest wyjątkowo logiczna i uporządkowana. Warto także wspomnieć o komicznych ilustracjach, specyficznej tematyce medycznej i szybkiej nauce reguł, co sprawia, że pozycja idealnie nadaje się na wszelkie imprezy, kiedy nie ma czasu na tłumaczenia, a musimy zabawić większą grupę ludzi.

Dawno już tak dobrze nie bawiliśmy się przy kartach, doceniamy też to, że wyjątkowo szybko udało nam się przekonać do produktu Młodego Giercownika, a partyjka z córką zawsze zbliża i sprawia większą radość, bo to w końcu najbliższa rodzina i żywiołowe dziecięce emocje. My w tym roku na Wielkanoc do rodziców przychodzimy z „Wirusem”, a niech się zarażają!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL JOKER LINE

Film: Wirus! – unboxing

Film: Wirus! – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!