Recenzja gry karcianej PRL Kieszonkowiec kulturowy

My już farbujemy jajeczka, a w międzyczasie coś szybkiego, a więc quiz. Trochę nieświąteczny, ponieważ o epoce, która miała być ludowa, a społeczeństwu jednak głos odbierano siłą, nie dając nic w zamian, bo pułki w sklepach były puste. W taki dzień jak dzisiaj, kiedy zamiast obierków z cebuli możemy użyć dziesiątek różnych barwników, zamiast dłubania wzorków w skorupce pilnikiem korzystamy ze specjalnych mazaków zbierających barwnik, a koszyczki ozdabiamy czymkolwiek zechcemy, nie tylko gałązką bazi zerwaną w parku – w taki właśnie odświętny dzień, warto ku przestrodze pokazać, jak to było dawniej.

PRL Kieszonkowiec kulturowy” to karciany quiz z uznanej serii, która idealnie sprawdza się w przypadku dzieci w wieku szkoły podstawowej i później liceum. Na kartach skansen komuny, czyli monumenty – surowe bez duszy, co planowo cechować miało obywatela, ale także Polonez – trochę szkoda, że odeszliśmy od tych kanciastych kształtów w motoryzacji, bo nowe auta wszystkie są do siebie bliźniaczo podobne i zatraciły swoją indywidualność.

Dla nas to przede wszystkim quiz historyczny, ale serwowany na kulturowo, a więc za pośrednictwem ciekawostek, wtedy łatwiej zrozumieć charakter epoki niż tylko poprzez daty i fakty od-naukowe.

Wydawca już na wstępie promuje produkt za pośrednictwem „barów mlecznych, Polo Cockty, cinkciarzy i Niewolnicy Isaura” – potwierdzamy, wszystko to było i stało się na ówczesne czasy bardzo popularne, może też dlatego, że nie było wokół ciekawszych atrakcji.

Na każdej karcie trzy pytania zamknięte z kluczem odpowiedzi a-b-c. Na odwrocie teksty zgłębiające temat, czasem jednak nie wskazujące jednoznacznie na poprawne rozwiązanie, stąd na dole oznaczenie cyfra-litera.

Przypominamy sobie, a dzieci dowiadują się różnych informacji w zakresie: potocznego nazewnictwa produktów konsumpcyjnych, ograniczeń dławiących swobody społeczne, wytycznych odgórnie programowanej gospodarki nakazowej oraz polityki, kultury masowej – artyści i ich twórczość, walki o wolność, zbrodni władzy anty-ludowej, absurdów życia.

Nas zdziwiła jedna kwestia – „świerszczyki”, były to magazyny dla dzieci, a jakoś kojarzą się z czasopismami rozbieranymi, ponieważ w okresie dojrzewania dzieciaki tak właśnie złośliwie je nazywały. Nie wiedzieliśmy również, że popularny dzisiaj sklep internetowy swoją nazwę zawdzięcza przekształceniu klubu z tamtego okresu.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy wam tak silnej wiary, jaka cechowała protestujących w czasach ciemiężenia, a także uśmiechu i pogody ducha, ponieważ na całe szczęście obecnie możemy się śmiać i żartować z tego, co już za nami. Świetny produkt rozrywkowy, a zarazem kronika lat minionych. A teraz spacerkiem do Kościoła.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD

Film: PRL Kieszonkowiec kulturowy – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!