Recenzja gry planszowej Zegar

Produktów mających za zadanie nauczyć dzieci odczytywania czasu z zegara mieliśmy już kilka na blogu. Dzisiaj opisywaną pozycję wspieramy własnym logotypem i z całych sił kibicujemy wydawcy w dotarciu do klienta, ponieważ oferuje naprawdę wiele.

Zegar” to gra planszowa dla dzieci w wieku 5-9 lat, czas zabawy uzależniony jest od naszych dobrych chęci oraz wariantu rozgrywki, a jest ich bardzo wiele! Wewnątrz opakowania znajdziemy dwustronny zegar z ruchomymi wskazówkami, 4 dwustronne plansze („W pracowni zegarmistrza” i „Plan dnia Julki i Franka”), 36 żetonów z godzinami, instrukcję. Po otwarciu wieczka wydaje się tego całkiem sporo.

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to oczywiście ładne opakowanie, ale najważniejsze są pomysły prowadzenia gry – aż 12 modeli rozgrywki w jednym produkcie – to robi wrażenie! Oczywiście siłą rzeczy wybrane zabawy czasem różnią się tylko detalami, ale wpływającymi na charakter i przebieg gry.

Na komponentach znajdziemy plan dnia pary dzieci, żeby młodzi gracze mieli możliwość wyobrażenia sobie czasu, oparciu tego abstrakcyjnego pojęcia o pewne cyklicznie powtarzające się wydarzenia z planu dnia – fikcyjnych bohaterów i później własnego zarządzania czasem. Zegar dwustronny, co jest dla nas nowością, ponieważ w innych pozycjach na rynku tego nie widzieliśmy – istotne znaczenie w tłumaczeniu i rozumieniu podziału godzin na przedpołudniowe i popołudniowe, zwracamy również uwagę na numery przy minutach! Naszym zdaniem takie rozpisanie wszystkich danych to świetny- klarowny pomysł.

Miara czasu została przedstawiona przede wszystkim na tarczach zegara, są nimi również okrągłe żetony, pod ilustracjami widzimy jeszcze drugi zapis z zegarów cyfrowych. Dominuje tu ta pierwsza tradycyjna forma i naszym zdaniem to bardzo dobrze, gdyż z jej przyswojeniem dzieci mają więcej problemów – podział czasu na 24 godziny, informowanie o minutach przed lub po danej godzinie i dwie poruszające się wskazówki wprowadzające zamęt.

Komponenty są dobrej jakości i nie mieliśmy problemu z ich wypychaniem oraz składaniem – wskazówki. Instrukcja jest logicznie napisana, a barwy pozwalają na szybką identyfikację potrzebnych aktualnie żetonów – czerwone krążki stosuje się rzadziej.

Wyścig z czasem” – rozkładamy widoczne żetony z zegarami i rywalizujemy z innymi graczami o to, kto prędzej odnajdzie i dopasuje godziny do tych namalowanych na własnej planszy.

Kolekcjoner godzin” – rozkładamy żetony ukrywając ich godziny, gracz w swojej turze odsłania jeden, informuje graczy o czasie i jeśli ten pasuje do jego planszy, bierze go, wtedy kontynuuje z kolejną tarczą małego zegara.

Która to godzina?” – tutaj korzystamy z planszy z ilustracją pracowni zegarmistrza, której właściciel wybiera jeden z namalowanych zegarów, określa czy jest to godzina przed- czy popołudniowa, a jego konkurent pokazuje pomiar na wskazówkach odpowiedniej strony dołączonego zegara zdobywając żeton, jako punkt – przy 6 tarczach gra dobiega końca.

Mistrz zapamiętywania” – zdobywanie zakrytych żetonów pasujących do planszy z zegarami, z tym, że tym razem nie ujawniamy rywalom, co jest na żetonach, których nie możemy zebrać.

Zegary do pary” – gra memory, klasyczna pozycja pamięciowa, w której zbieramy identyczne pary z zakrytej puli żetonów zegarów.

Dzień z życia Julki i Franka” – rozmowy o rytmie dnia dwójki postaci z gry, próba dopasowania czynności do czasu jej wykonania, ustawianie godzin z zegara cyfrowego na tarczy ze wskazówkami.

Jak wygląda mój dzień?” – rozmowy z dzieckiem o tym, co zazwyczaj robi o danej porze dnia, aby urealnić, naznaczyć fizycznością czas.

Nakręcamy zegary” – jeden z graczy losuje żeton, odczytuje godzinę, a drugi wskazuje ją na odpowiedniej tarczy zegara z ruchomymi wskazówkami, następnie zabiera żeton jako punkt.

Kto najbliżej?” – rozdzielamy żetony pomiędzy graczy, jedna z osób wskazuje dowolną godzinę na wskazówkach dużej tarczy, a pozostali uczestnicy maja za zadanie wyłożyć żetony z podobnym pomiarem, wyłożone żetony otrzymuje ten, którego godzina była najbardziej zbliżona.

Uczeń przerósł mistrza” – rozmowa o zawodzie zegarmistrza oraz gra przebiegająca z użyciem planszy ilustrującej jego pracownię. Zadaniem graczy jest dopasowanie do ilustracji żetonów, za każdym razem losujemy pięć.

Niewidzialny strażnik czasu” – losowanie pojedynczych żetonów z zakrytej puli, jeśli krążek tworzy parę z malunkiem na planszy to punktuje, jeśli nie otrzymuje go fikcyjny gracz – należy zebrać 6 żetonów, zanim ta ilość zostanie oddana graczowi widmo.

Bałagan w pracowni zegarmistrza” – zapełniamy żetonami ilustracje tarczy w pracowni zegarmistrza, następnie zamieniamy krążki miejscami, zadaniem gracza jest ponowne właściwe ich ułożenie nim zrobi to przeciwnik.

Fenomenem tej gry jest mnogość rozwiązań edukacyjnych mających na celu przybliżenie dziecku idei mierzenia czasu i praktycznego jej zastosowania w życiu codziennym. Dużą zaletą jest też śliczne wzornictwo i dobra jakość komponentów. Produkt przydatny, mądry i rozrywkowy, a to znakomite połączenie cech tworzących bestseller.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD i kapitannauka.pl

Film: Zegar – unboxing

Film: Zegar – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!