Recenzja gry planszowej Shop Hop

Wyobraźcie sobie, że plansza gry zmienia się w mały ryneczek otoczony kamieniczkami, straganami i nawet food truckiem. A potem otwórzcie oczy i zagrajcie w środowisku 3D, gdzie nic nie krępuje kierunku waszego ruchu, a miejsce postoju wyznacza nie kostka lecz wskaźnik tarczy i barwa. Ciekawe? Naszym zdaniem bardzo!

Shop Hop” to gra planszowa dla 2-4 dzieci w wieku od 6 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 30 minut. Gra funkcjonuje na planszy, w oparciu o zegar barw oraz zarządzanie portfelem gracza. Wewnątrz opakowania znajdziemy centrum handlowe złożone z planszy z obrotową strzałka i 8 sklepów, 4 pionki, 32 kartoniki produktów, 44 monety, instrukcję.

Po złożeniu boków wnętrze staje się dwa razy głębsze, świetnym pomysłem jest, że to my wyznaczamy miejsce lokalizacji każdego sklepu, mamy także wpływ na jego funkcjonowanie – odwracanie planszy na stronę zamkniętej placówki handlowej.

Każdy z graczy otrzymuje 20 jednostek pieniężnych, które musi mądrze wydatkować, ponieważ aby wygrać należy uzbierać 8 różnych produktów, które nabyć można od 8 do 40 wartości monet, a zatem nie sposób zdobyć każdego dobra po najwyższej cenie. Pojawia się więc rywalizacja, wyścig po najbardziej opłacalne aktualnie produkty, co przekłada się na uważną obserwację toru kolorowych pól i wybór najbardziej atrakcyjnego kierunku ruchu.

W swojej kolejce wykonujemy ruch pionka na jedno z najbliższych dostępnych pól wskazanych na tarczy w centrum, bądź pozostajemy na miejscu, a następnie przeprowadzamy akcję zakupu, zamknięcia lub otwarcia sklepu – za opłatą w przypadku niewygodnego miejsca postoju.

Przemieszczamy się na pole o barwie wskazanej przez grot strzałki, decydujemy jednak, z której strony pionka będzie to miejsce, gdyż paleta na torze powtarza się. Jest to istotne, ponieważ liczba oczek określa wysokość opłaty za dany towar – rodzaj zależy od witryny sklepu. Jeśli na każdym polu stać może tylko pojedynczy pionek, to czasami, w szczególności przy pełnym składzie graczy, możemy naprawdę daleko zawędrować.

W grze pojawia się negatywna interakcja, która polega na zamykaniu sklepów na polu z kluczem. Jeśli już posiadamy określony rodzaj produktu, warto pokusić się o złośliwe działania. Jeśli konkurent pragnie otworzyć sklep, również powinien stanąć na miejscu z kluczem, niestety nie zawsze się udaje, ponieważ postój zależy od barwy wylosowanej przez wskaźnik. Można wymusić otwarcie, ale wiąże się to ze stratą 5 jednostek pieniądza, a to już wiele. Kombinowanie jest jednak wysoce zalecane!

Z młodszymi dziećmi możemy zagrać w wariant, w którym sklep zamykamy tylko raz, wtedy po dokonaniu akcji, obracamy znacznik swojego ludzika na stronę z kluczem.

Jest to naprawdę ładna gra, atrakcyjna również ze względu na imitowanie głębi przestrzeni. Komponenty są dobrej jakości, wszystko składa się bardzo szybko i jest stabilne. Rozkładanie również przebiega bez zastrzeżeń, co ważne, bo nie każda gra tak ma! Świetnie, że dziecko musi zarządzać ruchem w oparciu o cenę zakupu oraz własny ograniczony budżet – nie ma tutaj jeszcze zarabiania, jak w zaawansowanych grach ekonomicznych, ale kontrola wydatków to pierwszy klucz do sukcesu i wejścia w gry odnoszące się do świata biznesu.

Dobry wybór dla każdego dziecka. Jeśli czekacie z utęsknieniem, kiedy wasza pociecha zacznie wam towarzyszyć przy trudniejszych pozycjach z finansowaniem w tle, to naprawdę warto postarać się o zakup „Shop Hop” – znakomite wprowadzenie i prezentacja rynku walutowego, oczywiście na dziecięcym poziomie rozumowania.

Polecamy, nam się bardzo podoba.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK

Film: Shop Hop – unboxing

Film: Shop Hop – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!