Recenzja gry Tata i Syn Męskie sprawy Dzieci kontra Rodzice

Męskie sprawy” to moim zdaniem także te pomiędzy tatusiem i córeczką, bo w końcu jedno z nas jest chłopakiem, a spodnie nosimy oboje, szczególnie kiedy chłodno na podwórku. Żeby nie szufladkować i bazować na stereotypach, bo ostatecznie często to panie zarządzają naszymi sprawami i kierują losem – także „Taty i Syna”, zapraszamy was do przyjrzenia się bliżej, jakież to są te tajemnice, o których szepczemy.

Tata i Syn. Męskie sprawy” to gra karciana z serii „Dzieci kontra Rodzice”, tym razem dla dziecka i rodzica o konkretnej płci. Emocjonalnie i fizycznie jesteśmy odmienni, zbliżanas jednak cywilizacja i kultura, które starają się znosić różnice w ramach równouprawnienia, postępu i swobody. Czy to dobrze, chyba najlepszym lustrem naszych nastrojów są dowcipy, ale trudno do końca stwierdzić.

Wewnątrz opakowania mieszczą się dwie talie, w sumie 52 karty, 156 pytań i 2 karty pułapki oddające kolejkę konkurentowi – tutaj lepiej brzmi w wersji macho – rywalowi. Karty skonstruowane, jak zawsze, ale inaczej oznaczone – „Syn pyta Tatę” oraz „Tata pyta Syna”. Na opakowaniu narzędzia, ponieważ mężczyzna w rodzinie kojarzy się z bezpłatna tężyzną fizyczną (wiercenie, wynoszenie śmieci przede wszystkim, itp.), ale także „mucha” czy „męski zwis” – garderoba już chyba nie tylko dla panów, ponieważ wszystkie „korpoludki” nierzadko zakładają to samo.

Pytania zamknięte, z trzema odpowiedziami i tylko jedną poprawną. Kilka pytań otwartych mających na celu zbliżenie pokoleń oraz typu tak-nie, czyli innej formy prawdy i fałszu.

Syn zapyta ojca o nazwy narzędzi do prac remontowych, marki samochodów, gry komputerowe, dewizy, historię nauki – dziedziny kojarzone z mężczyznami, jak elektryka, astronomia, ale też muzyka – pianiści. Nie zabraknie „Star Warsa”, jakoś się przyjęło, że częściej mówią o nim z pasją chłopcy i komiksach – dziewczynki ponoć preferują romanse, chociaż nie te, które my znamy. Są tutaj również stopnie wojskowe, skale pomiarów, leśnictwo – nie mylić z myślistwem!

Momentami karty nie dla feministek, ponieważ balansują na granicy podziału na światy damski i męski, pytania typu „Jak nazywa się sytuacja, w której mężczyźni dominują nad kobietami” czy „Mężczyzna, który nie lubi kobiet to”. Skoro pyta młody, dobrze wychowany mężczyzna, nie mogło zabraknąć wiedzy odnoszącej się do bycia dżentelmenem – zachowanie, stosowne ubranie. Innym szablonowym stwierdzeniem jest, że to właśnie mężczyźni kochają zajadać mięso, chociaż w moim przypadku to prawda, dowiecie się więc, ile tego potrafi naraz wszamać tygrys azjatycki! Będzie o budowlance dla dzieci, czyli konstruowaniu z klocków oraz o niemodnym ostatnio goleniu, brodacze wrócili przecież do łask.

O co więc, może tato zapytać syna? O wręczacie kwiatów płatkami skierowanymi do góry i randki, eleganckie męskie gadżety, mutację, pokrewieństwo, bycie hipsterem, rodzaje grzybów, zarabianie, wędkarstwo, sporty walki, mapę. Powszechnie uważa się, że panie gubią się w terenie i nie rozumieją mapy, co oczywiście jest generalizowaniem wyjątków, no ale…

Quiz jest fajny, ponieważ podrzuca ojcu tematy do rozmowy, a jakoś tak się składa, że to mamusie częściej mają czas, żeby wysłuchać dzieci i poplotkować o nurtujących sprawach, chociaż może i to klisza z uprzedzeń tkwiących od zawsze w społeczeństwie?

Niezależnie od wyobrażeń, w oderwaniu od przesądów, zapraszamy was do gry, ponieważ to świetna rozrywka i hobby dla każdego!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy KANGUR

Film: Tata i Syn Męskie sprawy – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!