Recenzja gry planszowej Smaki świata Dzieci kontra Rodzice

Dzieci kontra Rodzice” w nowej, naszym zdaniem ciekawszej odsłonie z planszą. Oto druga pozycja, która została wzbogacona o miejsce do poruszania się pionkami, kostkę do gry oraz dodatkowe karty, których jest teraz dwa razy więcej. Tym razem będzie to bardzo smaczna gra, aż nam ślinka cieknie kiedy czytamy o tych wszystkich egzotycznych daniach.

Smaki świata” to quiz o jedzeniu. Potrawy zostały podzielone na trzy kategorie związane z częścią świata, a więc mamy Europę i Bliski Wschód, Azję i Daleki Wschód, Ameryki i Afrykę. Na każdej karcie trzy symbole, które widzimy na planszy. Najpierw odpowiadamy na pytanie, a następnie stajemy tam, gdzie nas kostka wyśle.

Pierwszą możliwość na sprawdzenie się w tematyce kulinarnej ma gracz lub drużyna (dorośli lub dzieci), która wyrzuciła większą liczbę oczek na kostce. Skoro zaczynamy na polu bez konkretnego symbolu, to wybieramy kategorię i po udzieleniu poprawnej odpowiedzi rzucamy kostką. Pytanie z odpowiedniej talii czyta oczywiście konkurencyjna drużyna, ponieważ odpowiedzi są zaznaczone na tej samej stronie karty. Kolejne grupy pytań zależą od rodzaju pola.

Kiedy staniemy na polu zmuszającym nas do wycofania się, następuje to automatycznie. W przypadku nagrody, czyli skorzystania ze skrótu musimy udzielić poprawnej odpowiedzi – jeśli uda nam się za pierwszym razem, to skracamy dystans do mety. W wariancie wydłużonym, każde właściwe rozwiązanie przesuwa nas tylko o jedno pole do przodu. Błędne wskazanie nie skutkuje karą, zatem śmiało warto ryzykować.

Trochę więcej o komponentach. Karty dla rodziców i osobno dla dzieci. Pionki są plastikowe, my wolimy drewniane. Plansza znakomita – dzielona na dwie części, przedstawiająca kontynenty otoczone kolorowym torem z polami dla pionków, a na każdym regionie wybrane, charakterystyczne potrawy w pełni swej okazałości. Ciepła kolorystyka, nic nie jest upchane na siłę, każdy element ma swoje miejsce – czuje się ład i porządek na w polu gry.

Wymieniono tutaj ogrom różnych rodzajów słynnych potraw, które warto skosztować w podróży, podawanych na śniadanie, obiad, kolację, na deser oraz w postaci przekąski, nie zapominając o napojach. Karty pułapki oddawania kolejki przeciwnej drużynie dalej funkcjonują.

Pytania quizowe odnoszą się do narodowości danej potrawy, składników dania, rozpoznania po nazwie, sposobu przyrządzenia i podawania lub przechowywania, specjalistycznych naczyń, wyróżniających cech posiłku – kształtu i barwy, smaku i zapachu, właściwości dla spożywającego.

Ale także: charakterystyk ogólnych kuchni dla rejonu, występowania upraw, miejsc wyjątkowej popularności dania, niebezpieczeństw związanych ze spożyciem, zdrowego łączenia składników, wyjątkowych okazji przygotowania – świąteczne potrawy; przenikania się kultur, występowania globalnych sieci restauracji. Będą też rekordy, w tym i cenowe.

Należy zaznaczyć, że karty z pytaniami, na które odpowiadają dzieci nie różnią się wiele pod względem trudności od tych dla rodziców, ponieważ potrawy są naprawdę egzotyczne.

Bardzo wiele interesujących kart, masa informacji, które ciekawią, a nawet zdumiewają i szokują. My czujemy potrzebę poinformowania was o hinduskim napoju gazowanym o nazwie „Go-cola”, którego nazwa tłumaczy się, jako „krowia cola”, a to z powodu dodawania do napoju odrobiny krowiego moczu…, no to na zdrowie!

Quiz intryguje, ekscytuje i fascynuje! A nas również zachęca do eksperymentowania w kuchni, bycia otwartym na nowe doznania smakowe, co w praktyce przejawia się w kosztowaniu dań orientalnych i poszukiwaniu oryginalności – w codziennych zakupach, jak również będąc poza granicami własnego kraju, kiedy to warto czasem zrezygnować z ulubionego „naszego schabowego”.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy KANGUR

Film: Smaki świata Dzieci kontra Rodzice – unboxing

Film: Smaki świata Dzieci kontra Rodzice – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!