Recenzja gry planszowej Jeżyki

Mała gra może cieszyć równie mocno, co te wielkie – mamy mniej do dźwigania i rozkładania, a często także do tłumaczenia, zatem szybciej zaczynamy zabawę, a jak produkt jest zrobiony z głową to rozgrywka sprawia radość i daje satysfakcję. Dzisiaj gra z serii „mini box” – jak sama nazwa wskazuje, będzie to pozycja bazująca na drobnych elementach, zatem nie dla wkładających wszystko do buzi maluszków.

Jeżyki” to gra logiczna dla 2-4 dzieci w wieku od 5 lat, czas zabawy to 25 minut. Naszym zdaniem limit wiekowy warto podnieść o roczek w górę – chyba, że dziecko jest rozegrane to wtedy nie trzeba. My rozgrywkę skończyliśmy odrobinę prędzej, ale to zazwyczaj zależy od tego, jak długo namyślają się gracze planując swoje ruchy oraz jaka ich liczba bierze udział w rozgrywce.

W pudełku znajdziemy niewielką planszę, sporo żetonów – malusieńkich, szczególnie punkty oraz instrukcję. Gracze biorą parę jeżyków ze skrzynkami o tym samym kolorze i ustawiają w wybranym przez siebie miejscu na końcu planszy gry – ciemniejsze pozycje brzegowe wokół siatki pól. Zwierzaki mogą się znajdować naprzeciwko siebie, nie mogą zajmować jednak tego samego pola.

Zakrywamy owoce – będziemy polowali na jabłka i gruszki, które warte są 1 punkt za owoc, a także tworzyli układy – te same kolory lub te same gatunki w linii, które podwajają nam liczbę zdobytych punktów. Jeśli uda się ułożyć ten sam gatunek w tej samej barwie to premia liczona jest razy 4! Zbieramy koszyk owoców kiedy linia zostaje zapełniona. Układamy owoce na zmianę kompletując wiersze i kolumny – boki żetonów mogą się stykać tylko z tym samym kolorem lub gatunkiem, robaczywe śliwki mogą wypełniać wolne przestrzenie i stykać się z każdym z owoców. Przy zbiorach śliwki nie są brane pod uwagę przy premiowaniu, natomiast na koniec zabawy każda z nich odejmuje 2 lub 3 punkty w zależności od ustalonego przed grą poziomu trudności.

W przypadku kiedy odkryty owoc nie może zostać nigdzie dołożony wypada z gry. Zabawa kończy się wraz z limitem owoców. Po zbiorach przestawiamy jeżyka na inne wolne pole. Finalne zbiory mogą być pobrane z niepełnych linii.

W trakcie zabawy pomagamy własnym jeżykom i przeszkadzamy przeciwnikowi. Mądre dokładanie owoców jest tutaj formą negatywnej interakcji.

Jest to typowa gra logiczna polegająca na inteligentnym układaniu elementów na planszy, aby powstały określone zbiory. Świetnie, że jest to pozycja dla młodszych dzieci, ponieważ nie ma wielu gier do myślenia dla tego wieku. Wizualnie gra nie zachwyca, ale też nie zniechęca – taki średniak. Należy uważać, aby nie pogubić komponentów.

Miła, szybka, mądra gra. Przyjemnie jest zagrać zarówno z dzieckiem, jak również przeciwko dorosłemu. Zabawa cieszy małych i dużych. Gra w dobrej cenie. Polecamy.

Film: Jeżyki – unboxing

Film: Jeżyki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!