Recenzja gry edukacyjnej Dopasowywanie cyferek Fundels

Dopasowywanie cyferek” to tytuł odrobinę ograniczający wyjątkowość tego produktu. Liczba 10 to nie cyfra, to po pierwsze! A kolejna sprawa – trenujemy naukę pisania i rozumienia wartości w zakresie 1-10 nie tylko na znakach arabskich, ale również na palcach dłoni, obrazkach ukazujących grupy identycznych obiektów, częściach całości – kawałki tortu – oraz na oczkach przypominających te w kostce. Jest tego zatem znacznie więcej, do pełni szczęścia brakuje tylko rzymskich oznaczeń.

Jeśli „Rysowanie z użyciem cyfr” wydawało się wam zbyt abstrakcyjne, jak na matematykę, lub za bardzo artystyczne, to ten produkt zadowoli każdego konserwatywnego belfra.

Produkt jest super ze względu na mnogość ukazanych odwzorowań wielkości, w jednej grze występuje aż 7 zestawów, każdy po 10 kart – to robi wrażenie! Dodając do tego jeszcze możliwość pisania po linii kreślenia cyfr i zmazywanie, naprawdę jest czym się bawić! Tyle dobrego z matematyki dawały nam chyba tylko Kieszonkowce, ale tamta marka produktów przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci.

Gra karciana dla 2-4 dzieci w wieku od 4 lat, czas zabawy ok. 15 minut. W pudełku 71 kart – ta dodatkowa, pojedyncza to joker, oraz flamaster z zatyczką do zmazywania. Karty kwadratowe, o zaokrąglonych rogach, śliskie, po których można pisać, instrukcja stanowi wewnętrzną część opakowania, a całość zamknięta jest w wygodnie przenoszonej torebce. Celem gry jest pozbycie się kart poprzez uporządkowanie zestawów 1-10.

Gra podstawowa przypomina zmodyfikowane domino lub układankę. Gracze wybierają zestawy, którymi będą się bawili, następnie tasują karty i otrzymują po trzy. Pierwszą ze stosu odkrywamy. Teraz możemy daną wartość przykryć kartą z tego samego zestawu większą lub mniejszą o jednostkę, ewentualnie zakryć identyczną wartością z innego zestawu. Karty o tych samych wartościach różniące się formą prezentacji możemy także układać nad lub pod już wyłożoną, zakrywanie nie zawsze się opłaca, ponieważ pierwszy model prezentacji staje się niewidoczny dla graczy. Jokerem zastępujemy dowolne karty, a wymieniając go za właściwą wartość, musimy wyłożyć ponownie.

Forma zabawy jest przemyślana, gra matematyczna przypomina pozycje logiczne dla najmłodszych, co przypadło nam do gustu.

Kolejna gra to domino – tutaj sąsiadujące ze sobą wartości posiadają dopasowane do siebie fragmenty jednej całości obrazka. Ta forma zabawy jest prostsza od poprzedniej, ponieważ dzieci mają podpowiedź w postaci ilustracji.

Zabawa jest przednia, natomiast karty na tyle interesujące, że nie warto ograniczać się jedynie do samej gry. Najbardziej podobają nam się palce, ponieważ dzieci szybko łapią rachowanie na pojedynczej dłoni, ale już na obu nie zawsze im wychodzi. Wizualna prezentacja dłoni i palców jest często pomijana w grach edukacyjnych, warto zatem wziąć przykład z Fundels. Świetne są również linie z kierunkiem ich rysowania, które uczą, jak napisać każdą z cyfr. Domino ukazujące karty w jednej linii przydaje się, gdy powtarzamy kolejność występowania, natomiast kawałki tortu to dobry wstęp do ułamków i fizycznego porównywania wielkości.

Ładna rzecz – wygodna w przechowywaniu i przenoszeniu, bogata w przykłady, doskonałej jakości, użyteczna – możliwość pisania na kartach. Rozwija u dziecka umiejętność płynnego przechodzenia pomiędzy różnymi formami prezentacji i zapisu wielkości i wartości w matematyce. Warto ją mieć w domu, ewentualnie wykorzystać w pracy nauczyciela.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CARTAMUNDI

Film: Dopasowywanie cyferek Fundels – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!