Recenzja gry planszowej Santorini

Santorini” jest popularne, jak nigdy wcześniej i nie tylko turystycznie, jako bezpieczna wyspa, chociaż i tu, bo tanie bilety są wykupywane w mgnieniu oka, ale również w świecie gier na planszę. Nakład trójwymiarowej gry logicznej, w której budujemy charakterystyczne dla tej lokacji białe domki z niebieskim dachem jest już praktycznie na wyczerpaniu, całe szczęście, że można jeszcze pograć u kogoś lub w klubie. Jeśli was też kuszą bajeczne rekomendacje od znajomych – przeczytajcie, co o niej myślimy.

Zabawa dla 2-4 osób, w wieku od 8 lat trwa ok. 20 minut. Znamy dzieci, które już w wieku 4 lat potrafiły rywalizować z rodzicem o miano mistrza gry, zatem granica oznaczona na pudełku jest przesadzona. Nie ma polskiej wersji, ale kiedy wytłumaczymy zasady zagrywania 30 kart boskich mocy, staje się ona wolna językowo. Jest to, jak większość gier abstrakcyjnych generalnie gra dla pary, dodatkowe osoby zostały tutaj doklejone odrobinę na siłę.

Kiedy otwieramy wieczko pudełka i zaglądamy do środka, komponenty wydają się maleńkie, szczególnie jeśli oglądaliśmy je wcześniej na zdjęciach na sieci – naprawdę są małe, aczkolwiek wykonane z dbałością o drobne szczegóły i to się docenia. Zastanawia nas tylko ta biel, jak długo pozostanie naprawdę czysta…

Wartość gry to oczywiście pomysł, ale nie tylko, akurat w przypadku dostępności tego produktu lub jej braku na naszym rynku, cena wydaje się znacząco wygórowana, zatem lepiej samemu sprowadzić ją spoza kraju śledząc promocje na niepolskich sklepach i odsprzedaże.

Pozycja nawiązuje do antyku i mitologii, w jej trakcie poruszamy się na siatce pól, gdzie układamy fragmenty domów oraz korzystamy z mocy kart funkcyjnych naszych budowniczych- konstruktorów.

Santorini” doceniona została przez graczy i znawców gier planszowych – zdobyła szczyty list popularności, dla przykładu 4 miejsce w Board Game Geek w kategorii gier logicznych, 6 lokata w grach rodzinnych i ciągle będąca w pierwszej setce najlepszych pozycji ogółem. W zeszłym roku była nominowana do grona najlepszych strategii dla pary graczy.

Rozgrywka i komponenty przypominają nam bardzo „Torres”, który wydaje się jednak silniej rozbudowany, ale niestety nie taki ładny, jak „Santorini”, chociaż my ostatecznie byśmy się nie zamienili.

Podczas zabawy w swojej turze poruszamy się na sąsiednie pole oraz budujemy kondygnację na jednym z otaczających nas ośmiu miejsc. Możemy podskoczyć o jedno pole w górę, ale zejść nawet na sam dół. Pozycja zajęta przez innego robotnika jest dla nas niedostępna. Jaki tego cel? Kto wprowadzi robotnika na 3 piętro natychmiast kończy i wygrywa grę!

Ilustracje na kartach, chociaż artystyczne i piękne, wydają się bardzo dziecinne, rozgrywka jednak sprawia przyjemność zarówno dorosłym, jak i dziecku. Robotników mamy dwóch, zatem nie jest to typowy wyścig o zdobycie upragnionego piętra, a karty mitologicznych bogów modyfikują działania, a czasem nawet cele graczy.

Jeśli kochacie wycieczki do Grecji i mądre gry wykonane w pełnym 3D, w których musicie zdrowo pokombinować, aby wygrać, a reguł – tych podstawowych – chcecie nauczyć się z marszu, to trafiliście w dziesiątkę. My chętnie spróbujemy kolejny raz…

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!