Recenzja gry karcianej Kotostrofa

Wariacje i rozszerzenia dla tradycyjnych mechanik to znakomita możliwość, aby ofiarować im drugie życie, przykładem niech będzie „Kingdomino” dla domina czy „Gigamon” dla memory, a teraz dochodzi to tego „Kotostrofa” dla Piotrusia.

Tytuł kojarzący się z „Kotobiryntem”, podobnie opakowanie, ale gra pomimo, że karciana jest zupełnie inna. Wydaje się, że Bruno Cathala pozazdrościł Antoine Bauza jego kotków i stąd gra, ale fajnie!

W metalowej puszcze za całkiem rozsądną cenę otrzymujemy karty identycznych rozmiarów, co u koleżanki, jednak z innymi ilustracjami – te koty przypominają superbohaterów z różnych światów, będą nawiązania do Batmana, Spidermana, Tarzana, Draculi, King Konga, czarownicy – Harrego Pottera? No dobra, nie przesadzajmy…

Zabawa dla 3-5 osób, dzieci w wieku od 7 lat, rozgrywka zajmie ok. 15 minut, to dynamiczna gierka. Celem jest pozbycie się kart z ręki.

Karty posiadają różne kolory i wartości, dwie nie ma pary. Kierunek kolejki określa serowa strzałka. Każdy otrzymuje po 9 kart, osoba po prawej od rozdającego bierze ostatnią- dodatkową.

Podobnie, jak w Piotrusiu kradniemy losową kartę, tyle że z ręki osoby po wskazanej stronie, następnie odrzucamy posiadaną parę – identycznej barwy lub wartości – te uruchamiają efekty, o których poniżej.

1” pozwala nam odrzucić pozostałe te same wartości z ręki lub zmienić kierunek kolejki, „2” to wybór karty, którą nam biorą lub również odwrócenie strzałki, „3” to dobór karty z odrzuconych po stracie własnej losowej lub odwrócona kolejka, „4” – my podrzucamy wybranemu konkurentowi daną kartę, „5” – każdemu aktywnemu graczowi podrzucamy świnię, czyli wybraną przeze mnie kartę ze stosu odrzuconych, „6” – odrzucamy parę kotów lub kilka jeśli powtarzamy akcję, „7” – następny gracz losuje dwie karty od nas zamiast pojedynczej, „8” – pozbywamy się aż trzech kart kiedy od nas losują.

Można również spasować. Za wartości z kart pozostawione na ręku otrzymujemy karniaki, ale uwaga kot-mumia „Kotruś” to ujemna dycha! Zabawa kończy się po dwóch rundach lub po trzeciej w przypadku remisu.

Jest to jedna z takich dziecięcych gierek, po którą będą chodzili rodzice i namawiali do wspólnej zabawy, a to dlatego, że jest prosta, zbudowana na negatywnej interakcji, szybka, ale nie bezmyślna, ponieważ warto zaplanować swoje ruchy. Oczywiście szyki pokrzyżować nam może kolejne grzebanie w naszej ręce.

Młodsze dzieci sięgną raczej po „Kotobirynt”, ponieważ jest uroczy – ilustracje są bardziej milusie i…, no niestety, zazwyczaj maluszki wolą mniej mądre pozycje od tych, które my im proponujemy.

Karta ściągawka bardzo się tu przydaje i świetnie, że jest wyraźnie i logicznie napisana, natomiast dzieci, które jeszcze słabo czytają będą musiały liczyć tylko na nasze podpowiedzi, wsparcie podczas wykładania. Jeśli zabawa się spodoba, to jednak prędko zapamiętają akcje. Super, że wreszcie ktoś wymyślił, aby wykorzystać stos odrzuconych kart!

Na chwilę obecną jest to najlepszy Piotruś na rynku, jednak nie dla najmłodszych graczy, ponieważ funkcje kart należy znać lub przeczytać ich opis, co nie każdemu się udaje…

Wygląda skromniej i jest trudniejsza od „Kotobiryntu”, bo odrobinę głębsza i lekko strategiczna, ale za to mądrzejsza i moim zdaniem znacznie ciekawsza. Osobiście zachęcam Młodego Giercownika do tej właśnie pozycji, ale dziecko nie zawsze chce słuchać. Kiedy da się namówić, mam frajdę i satysfakcję z zabawy. Dobry wybór!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!