Recenzja gry Pan Twardowski Legendy polskie

Legendy polskie” to nowa seria gier od wydawnictwa Granna, przyznamy że początkowo jej nie docenialiśmy, ale po kilku rozgrywkach z Młodym Giercownikiem zmieniliśmy zdanie, bo to przecież taki Sherlock Holmes dla dzieci!

Bardzo lubimy gry logiczne, detektywistyczne, w których musimy skupić uwagę i dedukować, aby osiągnąć cel. W tym przypadku wszystko to otrzymujemy, a zabawka jest wykonana w sposób, który przypadnie do gustu młodszym uczestnikom zabawy bez ujmy dla przebiegu rozgrywki, a za to w nawiązaniu do rodzimych legend. Pomysł wspaniały i okazuje się, że wykonanie również na wysokim poziomie.

Pan Twardowski” to pozycja bazująca na kafelkach oraz kartach, przeznaczona dla 2-6 graczy w wieku od 6 lat, czas rozgrywki ok. 25 minut. Wiek zawyżony, czas w zależności od rozegrania naszych młodych śledczych. Tutaj tak naprawdę wcielamy się w diabliki, czarty mające rozpoznać szlachcica, ale jakoś wolimy wcielać się w rolę detektywów – brzmi przyjemniej.

Komponenty są świetnie dopasowane i przemyślane. Każdy z 16 kafelków ma dwie strony – jedna jest mroczna, druga zwyczajna. Będą to drobne różnice, jednak zauważalne kiedy wiemy już na co patrzeć i poznamy płytki. Jest też 6 portretów Twardowskiego oraz 6 kart wskazówek, z których jedną należy losowo odłożyć – każda z podpowiedzi eliminuje jednego osobnika.

W swojej turze gracze zasłaniają oczy lub się obracają, w parze z użyciem klepsydry, żeby był pośpiech i emocje przy rozwiązywaniu zagadki. Jeden z uczestników wybiera płytkę z karczmy i ją obraca. Teraz pozostali muszą odkryć modyfikację ilustracji w układzie. Pierwszy z nich ma prawo podejrzeć jedną ze wskazówek.

Gra toczy się do momentu, kiedy któryś z uczestników poprawnie wskaże tytułową postać – oczywiście odkrywane w sekrecie karty naprowadzają. Osoba ta wygrywa grę.

Przebieg rozgrywki przypomina „Zgadnij kto to?” pomieszane z poszukiwaniem zmian w układance, czyli rywalizacją o podglądnięcie cechy naprowadzającej na identyfikację postaci. Kiedy dobrze poznamy kafle warto urozmaicić obraz karczmy poprzez losowe ułożenie stron kafli – spostrzegawczy dorosły zauważy, że jedna ze stron jest odrobinę bardziej wypukła, a tym posunięciem wprowadzimy chaos i podniesiemy poziom rozgrywki na bardziej zaawansowany.

Podobają nam się maski – diabelskie mroczne oczy chochlików, trochę kojarzą się z halucynacjami czy hipnozą, ale córka się ich nie bała. Świetnie, że w instrukcji opisano zestawienia cech i portrety, na które one wskazują. Po ich przestudiowaniu od razu kapujemy się, jak korzystać z kart. Duże wrażenie zrobiły na nas również kafle karczmy – pięknie ilustrowane, oddające charakter utworu literackiego, mocno klimatyczne. Czuje się atmosferę tajemniczości, czarnoksięstwa, delikatnej grozy.

Jest to naprawdę genialny wybór dla osób preferujących wszelkie gry detektywistyczne, a chcących zarazić dziecko swoją pasją, wkręcić je w tego typu produkcje. Super, że jest też „Bazyliszek”, zatem mamy szansę na rozmaite kontynuacje zabawy w zgadywanie i ciąg dalszy przygód. Bardzo dobra gra!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Pan Twardowski Legendy polskie” – unboxing

Film: „Pan Twardowski Legendy polskie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!