Recenzja gry planszowej Manhattan

Na usta same cisną się słowa, że prawdziwe hity nie starzeją się nigdy, bo to jak w piosenkach, wystarczy nowa aranżacja – w tym przypadku graficzna i pozycja wraca na szczyty list bestsellerów! Tak może być z dzisiaj opisywanym tytułem, który w 1994 roku zdobył „Spiel des Jahres”.

Manhattan” to gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, rozgrywka zajmuje ok. 30 minut. Kiedy jesteśmy już mocno rozegrani ten czas może się nawet skrócić, podobnie z wiekiem uczestników zabawy – jeśli dużo gramy z dzieckiem to i młodsze szybko się nauczy i będzie czuło przyjemność ze wspólnej zabawy.

Jest to gra o budowaniu drapaczy chmur. Korzystamy z klocuszków – fragmentów budynków o różnej wysokości, które układamy na działkach ukazanych na planszy. My wybieramy kwadrat 3×3 miejsca natomiast konkretne pole determinuje już karta. Posiadamy 4 karty na ręce i 6 części budynku – te są jawne i muszą zostać wybrane przed rozpoczęciem danej rundy. Po wyłożeniu klocuszka dobieramy kartę z talii. Kiedy wyczerpią się aktualnie używane fragmenty podliczamy punkty i na nowo uzupełniamy je na kartach graczy. Kiedy wszystkie części trafią na plansze następuje koniec gry.

Fragment możemy położyć na dowolnym wolnym polu wskazanym przez kartę, ale również na już wzniesionym budynku – tu obowiązuje zasada, że najwyżej położony klocuszek musi być koloru, który w sumie dominuje w konstrukcji wysokościowca lub jego sumaryczna wysokość elementów danej barwy jest równa z tą poniżej. Właścicielem drapacza chmur jest osoba, której barwa jest na samym szczycie.

Punktowanie jest banalnie proste. Właściciel najwyższego budynku na danym obszarze otrzymuje 3 punkty, a osoba mająca przewagę w ilości budynków 2 punkty, poza tym – każdy wysokościowiec wart jest 1 punkt.

Kiedy bawią się trzy osoby, wybierają po 4 części budynków w jednakowej barwie, a jeśli walczymy w parze to w dwóch różnych kolorach. Podliczamy wtedy punkty z obu barw obsługiwanych przez danego uczestnika zabawy.

Grę śmiało można nazwać nawet nie tyle strategiczną, co logiczną. Podejmujemy decyzje, czy lepiej umieścić budynek w sąsiedztwie czy na już istniejących, wybieramy więc kartę z odpowiednim miejscem na przestrzeni, ale też lokację – dany obszar umieszczenia. Obserwujemy klocki, które posiadają aktualnie konkurenci, wtedy możemy przewidzieć ich ruchy i lepiej zaplanować własne. Pozostaje jednak element zaskoczenia, ponieważ nie widzimy kart, te do czasu ich wyłożenia pozostają ukryte.

Renowacja gry dodała jej uroku. Oglądając zdjęcia starej wersji widzimy betonowe drogi i klocuszki w smutnych kolorach. Teraz wszystko jest wesołe, jasne, radosne w odbiorze, oczywiście trójwymiarowe pnące się ku chmurom i czuje się, że to bardzo pozytywna gra, chociaż o dominację tutaj chodzi.

W tej grze nie podoba mi się tylko jedna rzecz, a mianowicie nazwanie w instrukcji kwadratowych obszarów na planszy miastami. Ja wolę je traktować jako wybrane parcele, działki budowlane na tytułowym Manhattanie, czyli w jednym cudownym mieście – Nowym Yorku, a poza tym – rewelacja!

Z pewnością grę zaliczyć można do najciekawszych tytułów wydanych w tym roku. Może i przypomina trochę „Torres”, bo i tam stawialiśmy oraz przejmowaliśmy budynki. Tutaj jednak celem jest budowanie, a tam dodatkowo odpowiedni ruch pionkiem na planszy. „Manhattan” jest grą, w którą szybciej zagracie z młodszym dzieckiem niż w „Torres”, a ciągle wymagającą myślenia i planowania działań. Super produkt – w Top 10 wydanych w tym roku dla rodziny!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Manhattan” – unboxing

Film: „Manhattan” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!