Recenzja gry Pogromcy potworów

Młodsze dzieci w rodzinie to duży popyt na gry zręcznościowe, ponieważ mali gracze w pierwszej kolejności preferują emocjonującą rozgrywkę na zasadach wyścigu, a dopiero potem przemyślane decyzje i planowanie ruchów.

Pogromcy potworów” to gra karciana dla 2-8 osób w wieku od 6 lat, czas zabawy ok. 20 minut, a można rozegrać ją nawet szybciej. Wewnątrz znajdziemy 36 dużych kart potworów oraz 108 kart broni służących do ich łapania, a także instrukcję i woreczki strunowe. Potwory dzielą się na 12 rodzajów lecz wybrane z tego samego gatunku są różnie punktowane i niszą je inne kombinacje oznaczeń. Ekwipunek łowcy to tradycyjne oręże typu topór, miecz, łuk, ale również czary – ogień, lód, błyskawica, różdżka pełniąca rolę jokera i zastępująca pozostałe.

Gra przypomina inne zabawy ruchowe bazujące na rozpoznawaniu zestawień znaków tworzących schemat, dla przykładu „Jungle Speed” czy „Dobble”. Jest to pozycja dynamiczna, w trakcie której wszyscy w tym samym czasie walczymy o klapnięcie dłonią odpowiedniej karty, na którą zadziała zgromadzony na stole – odsłonięty ekwipunek. Pozycja w sam raz na imprezę, tym bardziej, że bawić może się nawet 8 dzieci jednocześnie.

Potworki nie są specjalnie groźne, chociaż córka odrobinę przestraszyła się wyrośniętego pająka. Wzornictwo tworzą motywy fantasy w eleganckim wykonaniu Tomasza Larka – ilustracje może nie do końca piękne, bo nie takie cukierkowe, jak w „Dixit”, ale na pewno artystyczne i pozostające w naszej pamięci.

Karty potworów dzielimy na trzy stosy i wykładamy pojedyncze wierzchnie karty ilustracją do przodu. Broń dzielimy równo pomiędzy uczestników zabawy, każdy z nich będzie kolejno odsłaniał pierwsze karty i osoba, która jako pierwsza dopasuje wzór symboli do potwora, zdobywa jego kartę. Przy pomyłce karta będzie nam odejmowała pojedynczy punkt. Noty zostały zapisane w postaci złotych monet na kartach „bestii”. Zazwyczaj po pierwszej lub drugiej serii odsłoniętych przedmiotów można już odszukać schemat z karty potworka.

Jeśli złapiemy dwie karty, rozpatrywana będzie tylko ta o wyższym numerze. Pierwszeństwo pobrania karty ma gracz który jej dotyka. Jeśli kilka osób ma dłonie na karcie i nie wiadomo, która była pierwsza u celu, pobiera ją ta, która zakrywa największy fragment obrazka. Kiedy pochwycimy potwora, wyłożony ekwipunek jest chowany, czyli wraca na spód stosów swoich właścicieli. Bawimy się do wyczerpania jednego ze stosów kart potworów.

Pogromcy potworów” to gra szybka, lekka i przyjemna. Ilustracje nie są tak ładne, jak w „Koszmarium” tego samego wydawcy, podobnie karty nie są tak mocne – tam były to twarde kafle. Pozycja jest jednak bardzo miła i wesoło spędziliśmy przy niej swój czas wolny.

U nas raczej w kolekcji nie zostanie, ponieważ z racji recenzowania mamy dość spory wybór i staramy się, aby córka nam asystowała przy bardziej wymagających tytułach, natomiast jest to całkiem dobry produkt, który przyciągnie dzieci do stołu.

Polecamy, jako rodzinną grę imprezową, dla każdego – bez wysiłku umysłowego, ale za to z pośpiechem i emocjami, które napędzają nasze zmagania.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Pogromcy potworów” – unboxing

Film: „Pogromcy potworów” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!