Recenzja Terraformacja Marsa Preludium

Dzisiejszą recenzję zacznę od karty, która bardzo mnie urzekła w tym dodatku. Nazywa się „Pomnik Twórców Science Fiction” i widzimy tutaj portrety Arthura Charkesa Clarkea, twórcy serii „Odyseja kosmiczna” i „Piaski Marsa”, Kima Stanleya Robinsona od „Czerwonego Marsa”, Raya Bradburyego od „Kronik marsjańskich”, Andyego Weira od „Marsjanina” i Roberta A. Heinleina od „Obcego w obcym kraju”. Teraz już powinniście wiedzieć, o jakiej grze będziemy pisać…

„Preludium” to mały dodatek do „Terraformacji Marsa” – zawiera tylko karty, w tym przede wszystkim tytułowe „Preludia”, czyli rodzaj wstępnej usługi gwarantującej nam rozmaite korzyści już przed przystąpieniem do gry, poza tymi dostępnymi w ramach korporacji.

Wraz z siedmioma nowymi kartami projektów pojawia się tutaj „uniwersalny symbol”, który zastępuje każdy inny – akurat przydatny, którego ci potrzeba. Nowe karty do budowy są raczej tanie, ale przyjemnie urozmaicają zestaw podstawowy o nowe możliwości.

Pięć kart „Korporacji” – z nowości podniesienie najniższego z poziomów produkcji i kasa za zagrywanie kart z „punktami zwycięstwa” – kolejny raz wykorzystanie uniwersalnego oznaczenia „jokera”. Jedna z korporacji już na wstępie ofiaruje nam korzyści aż z trzech kart „Preludium”! Miło zauważyć, że wszystkie karty „Korporacji” są wysoko dofinansowane na starcie.

Standardowo otrzymujemy 4 karty „Preludium”, z których wybieramy dwie, od razu otrzymujemy profity, natychmiastowo realizujemy efekty kart. Każda z nich docelowo nam pomaga, natomiast wybrane podnoszą część wskaźników, ale dla wyrównania szans, któryś mogą obniżyć. Generalnie wśród 35 kart znajdziecie takie odpowiadające za każdy z zasobów, od rozwoju różnych produkcji począwszy przez jednorazowe darowizny pieniężne czy na własnych żetonach na planszy skończywszy. Preludia przyspieszają koniec gry o jakiś kwadrans oraz sprawiają, że wasze silniczki z projektów do robienia kasy i oddziaływania stają się jeszcze potężniejsze. Dzięki preludiom gra nabiera dynamizmu już na samym początku, ponieważ nie musicie wolno ciułać kasy na duże – czytajcie drogie – zamierzenia.

Pojawia się również nowy „wariant WT”, tutaj samodzielny gracz ma zdobyć 63 punkty w ciągu 14 pokoleń lub 12 pokoleń kiedy gra z kartami „Preludium”. Używa się nowego projektu standardowego z karty „Gaz Buforowy” – podnoszenie za kasę „Wskaźnika Terraformacji”. My pewnie nie wykorzystamy, ponieważ zawsze gramy w 2-3 osoby.

Dodatek to nie tylko ładne obrazki i interesujące karty, to duże ułatwienie dla uczestników zabawy. Teraz już nie musicie wybierać, czy będzie was więcej na planszy czy w kartach, ponieważ w obu będziecie mogli rozwinąć skrzydła – wyniki wszystkich graczy poszybują. Naszym zdaniem „Terraformacja Marsa: Preludium” jest dużo lepsza od „Terraformacja Marsa: Wenus”. Warto zakupić, a dla miłośników gry – koniecznie!

Film: „Terraformacja Marsa: Preludium” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!