Recenzja gry planszowej Gwiezdny wyścig

Gwiezdny wyścig” to gra blefu w kosmicznych realiach wyścigu do odległych planet w centrum galaktyki. Pozycja interesująca, ponieważ mechanicznie przypomina popularne żółwie, ale dla odrobinę bardziej zaawansowanych graczy, ze względu na urozmaicenie kart akcji i różne profity dla każdej z planet układu.

Pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, czas rozgrywki ok 20 minut. Wewnątrz pudełka całkiem tłoczno, ponieważ złożone statki zajmują dość sporo miejsca. Plansza nietypowa, ponieważ okrągła i z otworem w centrum na wymianę aktualnej planety. Wykonanie na wysokim poziomie, ilustracje również będą się podobały.

Do wyboru mamy trzy warianty gry: podstawowy, familijny, zaawansowany. W pierwszym otrzymujemy komplet akcji, w rodzinnym usuwamy karty „Kopii”, „Zamiany”, „Cofania” – ograniczamy zatem możliwości strategiczne i negatywną interakcję względem młodszych uczestników zabawy.

Opcja zaawansowana jest najciekawsza, ponieważ za każdym razem wybieramy 8 z 11 kart akcji, więc już z góry musimy mądrze planować lub przynajmniej optymalizować wybór dla przebiegu naszej przyszłej gry, chociaż tutaj trudno o kontrolę i w praktyce decyzje często podejmujemy ad hoc. W tym wariancie grają też żetony „patrolu” i zmieniają się planety docelowe.

Ustawiamy statki na odpowiednich polach. Każdy losuje po dwie karty misji, które wyznaczają konkretne dwa loty zarabiające dla nas punkty w aktualnej rundzie. Karty te trzymamy w ukryciu, będą się zmieniały w każdej misji.

Karty akcji pozwalają nam: cofać wybrany statek o dwa pola, cofać dwa statki o pojedyncze pola, przesuwać statek o pole do przodu, przesuwać trzy statki o tym samym numerze o pole do przodu, przesunąć trzy statki tego samego modelu o pole do przodu, skopiować ostatnią akcję własną lub konkurenta, cofnąć o pole trzy statki o tym samym numerze lub identycznego modelu, wykonać zamianę miejsc dwóch statków tego samego modelu lub o tych samych numerach – nie wolno cofnąć się na pole startowe. Nam najbardziej podoba się ta ostatnia akcja, ponieważ potrafi być mocno złośliwa i diametralnie zmienić sytuację na planszy.

Planeta „Nova” warta jest 15 punktów, następnie należy przesunąć wybrany statek przeciwnika o pole do przodu. Planeta „Zora” warta jest 10 punktów, następnie cofamy o pole trzy statki przeciwników – nie na pole startowe. Planeta „Xentoria” wprowadza do gry żetony „patrol” – kiedy wybrany statek stanie na polu z tym krążkiem, jego właściciel musi ujawnić daną kartę misji – nigdy parę. Planeta „Pandora” – będzie warta 0, 15, 21 lub 30 punktów – zatem będzie szczęśliwa lub pechowa dla gracza.

W tej grze podobają nam się roszady na planszy spowodowane akcjami, a także element niewiadomej wynikającej z mechaniki bazującej na utrzymywaniu naszej obecności na pojazdach w ścisłej tajemnicy przed innymi i przesiadania się na kolejne loty w każdej nowej rundzie. Łatwiej w grze mają osoby, które wylosowały parę kart z identycznym modelem statku lub chociaż z tym samym numerem, ale o tym już decyduje los. Tu nie wszystko mamy pod kontrolą, dla jednych to słaba strona, dla innych zaleta, gdyż ryzyko i związane z nim emocje.

Pozycja bardzo rozrywkowa, ładna i wesoła, a także ze względu na zastosowaną mechanikę gry – stosunkowo unikatowa na rynku. Warto zagrać i jeśli się spodoba, zakupić. Bardzo dobra.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Gwiezdny wyścig” – unboxing

Film: „Gwiezdny wyścig” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!