Recenzja Pirates Jr Smart Games

Pirates Jr” tłumaczyć nie trzeba, to wersja łamigłówki o piratach dla juniora, czyli w tym wypadku dziecka w wieku od 6 lat, co jest dolną granicą nieco zawyżoną. Zacząć układać może już gracz w wieku od 4 lat, ale oczywiście będzie miał problemy przy wyższych poziomach trudności. Podtytuł „Hide & Seek” to w języku angielskim odpowiednik zabawy w chowanego.

Jest to łamigłówka logiczna o banalnie prostych regułach i z ukrywaniem się ma wiele wspólnego, bo tutaj musimy tak wykorzystać 4 puzzle o różnych kształtach, aby widoczne były tylko takie symbole, których wymaga treść zadania.

Plansza podzielona jest na 4 odrębne części, co jest naszym zdaniem ułatwieniem. Fragmenty układanki są idealnie dopasowane, każdy z nich odsłania dwa pola. Na planszy widzimy okręty o dwóch różnych banderach, wrak statku, macki potwora morskiego, trzy rodzaje wyspy – ze skarbem, wieżą, skałą czaszki, a także samotnego korsarza dryfującego w beczce. Istotne dla rozwiązania zagadki są również puste pola, czyli niebieskie – świetnie kojarzące się z wodą. Kiedy mamy pozostawić mniej niż 8 widocznych oznaczeń, wiadomo już, że będą wśród nich puste, błękitne miejsca

Z podobnych łamigłówek od „Smart Games” pokazywaliśmy kiedyś „Safari”, tam kafelki puzzli były mocniejsze, lepsze jakościowo – przejdźmy więc do opisu płytek laguny. Ukazują one rafy i piaszczyste oraz kamieniste wyspy, a także różę wiatrów – tarczę kompasu z kierunkami świata. Puzzle są gładkie, śliskie, naszym zdaniem odrobinę za cienkie, ale to ze względu na posiadanie „Safari” – rozmiarowo większe, bardziej masywne. Natomiast ten drugi produkt trudno tutaj porównywać z uwagi na wyższe wymagania względem gracza i złożoność rozgrywki – podział na dzień i noc.

W „Piratach Jr” rozwiązać należy 60 wyzwań z podziałem na 4 stopnie trudności. Widocznych musi być od 2 do 8 symboli, zwracamy też uwagę na ilość identycznych obrazków – układ tych niepowtarzających się będzie nam wyznaczał, które z jednakowych będą ukryte.

Wszystkie komponenty, czyli 4 fragmenty układanki i księgę zadań można ukryć w zamkniętej przestrzeni pomiędzy planszą i spodem opakowania. Plastikowe, przezroczyste wieczko w gruncie rzeczy będzie nieprzydatne. Pudełko jest za duże, trzecią część przestrzeni zakrywają tekturowe wypełniacze.

Gra będzie u nas służyć, jako pomoc dydaktyczna dla dzieci w szkole podstawowej. Uczniowie podczas zabawy rozwijają rozmaite zdolności, w tym: planowanie, intuicję przestrzenną – ogląd sytuacji na płaskiej przestrzeni, którą wypełniają trójwymiarowe puzzle płytek, samodzielne rozwiązywanie problemów, koncentrację uwagi i spostrzegawczość, logiczne myślenie, oraz oczywiście poznawanie reguł gry, cierpliwość, jeśli muszą czekać na swoją kolejkę, manipulację elementami, itp.

W drugiej części księgi z zadaniami pokazano rozwiązania – obrazki z naniesionymi puzzlami na poszczególne przestrzenie planszy. Rysunki nie pozostawiają miejsca na błędy w interpretacji czy odczycie.

My nie od dziś chwalimy wszystkie produkty od „Smart Games”. Naszym zdaniem to najlepsze łamigłówki dla dzieci i młodzieży, z akcentem na pierwszą grupę odbiorców. Produkty są ładne, kolorowe, cieszące oczy i uczą racjonalnego myślenia. Jest to kolejna dobra gra logiczna do zabawy solo tego wydawcy. Polecamy.

Film: „Pirates Jr Hide & Seek” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!