Recenzja gry Rzutem do mety

Rzutem do mety” to najnowsza pozycja od Trefl Joker Line i co interesujące, karty z których słynie wydawca znakomicie współpracują tutaj z kośćmi. Jeśli lubicie rodzinne gry z kostkami polegające na układaniu odpowiednich grup – zestawów, biorących udział w wyścigu, to zapraszamy do opisu.

Pozycja familijna, pasująca też na imprezę, przeznaczona dla 2-6 osób w wieku od 10 lat i z czasem rozgrywki ok. 30 minut. Jak to często w wyścigach bywa, im więcej uczestników, tym zabawa ciekawsza, bo większy chaos i dużo się dzieje.

My posiadamy kilka gier bazujących ma kościach, najczęściej wyciągamy dla nas „Roll for the galaxy”, z hazardowych „Las Vegas”, z dziecięcych „Pędzące ślimaki”. Teraz dochodzi do kolekcji kolejna, z którą na spokojnie zagramy z Młodym Giercownikiem i nam także sprawi ona przyjemność.

Celem gry jest uzyskanie najwyższych wyników po 4 etapach rajdu. Każdy z graczy na starcie otrzymuje 4 karty ukrytego celu z wizerunkami wybranych kości – barwa, numer – które będzie promował, czyli przekładał do grupy na przedzie peletonu.

Mamy również 3 karty ruchu, w skład których trafić się może: poruszenie barwy, ilości oczek, koloru lub liczby do wyboru, zamiana – manipulacja sąsiadującymi grupami (poza prowadzącą), powrót – grupa z ostatniego miejsca wędruje na drugie, wypadek – pojedyncza kostka z przodu ucieka na tył do grupy startowej, przewrotka – konkretnej ilości oczek w danej grupie na przeciwną ściankę.

Podczas naszej tury musimy wykonać jedną z akcji: zagrać katę ruchu, kartę ukrytego celu (raz na etap), przerzut wszystkimi kośćmi w grupie (z pominięciem prowadzącej). Zagrywając limitowaną kartę ukrytego celu mamy dwa ruchy, poruszamy zarówno barwę, jak i oczka. Wybierając taką kartę podejmujemy decyzję, która skutkuje na koniec etapu – gracze, którzy nie zagrali karty ukrytego celu mogą wybrać 1 z 4, my już dokonaliśmy tego wcześniej.

Poprzez manipulację w zbiorach likwidujemy i tworzymy nowe grupy kości, przekładamy ścianki na przeciwną stronę lub zdajemy się na los – przerzut. Należy uważać, żeby nie zmienić przypadkiem oczek podczas przenoszenia. Będziemy też potrzebowali dość sporej przestrzeni na grę – niby tylko 30 kości w 5 kolorach, ale dochodzą do tego zestawy kart graczy, a sześciany będą rozdzielane na grupy, co również zajmuje miejsce.

W oryginale gra nazywa się „Dice Run” i ta nazwa świetnie odpowiada aktywności, w której bierzemy udział, bo przecież kości i ich układ przypominają biegaczy lub kolarzy, którzy stoją na czele wyścigu, grupy oddzielają się na finiszu rywalizując o końcowe metale, a jednostki doświadczają też kontuzji, więc określenia typu „przewrotka” i „wypadek” pasują tu idealnie.

Punktacja w tej grze następuje po każdym etapie i ostatecznie – końcowa. Liczy się tylko grupa prowadząca, czyli najlepsi, jak w życiowej gonitwie. Noty otrzymujemy za oczka lub barwę, jeśli oba widzimy na kostce to dodatkowo punkt bonusowy, a najlepszy zawodnik kończy z wynikiem z pucharu – czyli 3-6 punktów w zależności od etapu.

Rzutem do mety” nadaje się na imprezę, ponieważ zasady są proste i logiczne, karty determinują ruchy, sytuacja w toku gry ciągle się zmienia, ponieważ każdy oddziałuje na zbiory. Fajna gra rodzinna i na party – nie tylko kinder.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL JOKER LINE.

Film: „Rzutem do mety” – unboxing

Film: „Rzutem do mety” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!