Recenzja Potwory w Tokio Power Up! Doładowanie!

Potwory w Tokio” to jedna z najpopularniejszych gier imprezowych przeznaczonych dla dzieci i nastolatków. Podczas zabawy, która w rzeczy samej jest jedną wielką bijatyką potworów na kości korzystamy z rozmaitych kart ulepszających nasze ataki. Zabawa losowa, ale przednia, ponieważ to dynamiczna i emocjonująca rywalizacja. Super, ale pod warunkiem, że bawimy się w większej grupie, najlepiej 4-6 osób.

Pozycja od lat zdobywała najbardziej prestiżowe nagrody dla gry roku, rodzinnej, dziecięcej, imprezowej, nie dziwi zatem, że powstał dodatek. Na chwilę obecną możemy dokupić dwa potwory, czyli takie rozszerzenia mini oraz jedno bardziej solidne, o którym właśnie czytacie.

Power Up!” czyli zasilenie w moc lub po prostu „Doładowanie!” to nowy potwór, który idealnie wpasował się w japońskie realia oraz karty ewolucji, które zmieniają zdolności naszych wojowników. Autem jest Richard Garfield, naparza się 2-6 uczestników zabawy w wieku od 8 lat, a rozgrywka zajmuje ok. 30 minut. Do tego rozszerzenia musicie posiadać bazową wersję gry. Analogiczny dodatek wydano do Nowego Yorku. 

Wewnątrz opakowania znajdziemy dużych rozmiarów pionek pandy wraz z podstawką i kartą na której pokrętłami oznaczamy punkty oraz życia, 56 kart ewolucji z podziałem na zmiany stałe i tymczasowe dla każdej z postaci oraz 8 związanych z nimi znaczników. Krótka instrukcja uczy, jak wykorzystywać karty.

Każdy z graczy tworzy swój prywatny stos kart ewolucji dostosowanych do potworka, w którym będzie 8 doładowań – 4 natychmiastowe i 4 permanentne. Zaczynamy z 1 ewolucją, którą wybieramy spośród pary. W trakcie gry kiedy wyrzucimy minimum trzy serca, otrzymujemy poza życiem dodatkową ewolucję (wybór z dójki, niewybrana jest odrzucana).

Są dwa typy ewolucji: tymczasową po użyciu odkładamy na stos zużytych i odrzuconych kart, a z permanentnej korzystamy dopóki jest ona w grze. Kiedy karty się skończą tasujemy i formujemy nowy stos.

Na kartach widzimy oznaczenia potwora, gatunku, czasu zmiany, nazwę ewolucji wraz z jej efektem. Generalnie działanie tych kart wzmacnia nasze monstra, które stają się teraz jeszcze groźniejsze dla konkurentów. My wybieramy moment, kiedy trzymane w ukryciu ewolucje zostaną użyte, a możemy uruchomić je wszystkie naraz! Naszym zdaniem drobna słabość tych kart to brak ilustracji, a szkoda, bo to przecież bardzo barwna gra.

Karty modyfikują profity, które przyznają nam kostki, ale nie tylko. Dzięki nim możemy wejść do pustego Tokio w turze innego gracza, skopiować działanie cudzej karty ewolucji, oddziaływać na rzuty innych graczy, kupić taniej wybraną kartę, obracać ścianki na kostkach, wpływać na przydział punktów.

Wprowadzono również wariant gry dla zaawansowanych nazwany „ewolucyjny draft”. W tym przypadku wszystkie karty ewolucji formujemy w jeden stos, tasujemy i rozdajemy po 8 kart. Każdy z uczestników będzie wybierał 1 kartę z zestawu i pozostałe przekazywał sąsiadowi, aż stworzymy nowe własne komplety do gry. W tej opcji możemy używać cudzych ewolucji i gra staje się jeszcze bardziej ciekawa.

Nie jest to niezastąpiony dodatek do gry, bez niego również możemy toczyć efektowne boje, natomiast warto go mieć, żeby było weselej i bardziej atrakcyjnie. Posiadając te karty z pewnością zabawa będzie jeszcze bardziej urozmaicona, walki wkroczą na nowy – wyższy poziom, ponieważ więcej zdziałamy wobec rywali. Ponadto zawsze to pewne oddziaływanie na losową przecież grę i rzuty kostkami, a wpływania na przypadek nigdy nie mamy dosyć. Polecamy dla miłośników „Potworów w Tokio”. Skojarzenie rozszerzenia z animacją „Kung Fu Panda” tylko dodaje jej uroku.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „Potwory w Tokio Power Up! Doładowanie!” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!