Recenzja gry paragrafowej Piraci Klątwa Wyspy Shukanet

Zacznę od tego, że gry paragrafowe uważam za cudowny pomost pomiędzy literaturą dla dzieci a światem gier fabularnych, w których to my podejmujemy decyzje i zwiedzamy dzięki temu uniwersum, wyznaczamy kierunek rozwoju naszej postaci i przede wszystkim odkrywamy tajniki historii. U nas w tego typu pozycje zainwestował „Foxgames” i chwała im za to, może kiedyś inni pójdą ich tropem.

Najnowsza pozycja będąca „komiksem, w którym bohaterem jesteś ty” to „Piraci Klątwa Wyspy Shukanet”. Nazwa kojarzy nam się z projektantem – „Shuky”, ale też z poszukiwaniem rozwiązania zagadki, a jest ich tutaj całkiem sporo. Gra dedykowana „dla młodszych i starszych graczy”, czyli w tym przypadku dla wieku od 8 lat.

Pozycja bardzo kolorowa, opowiadająca o korsarzach, którzy przybywszy na wyspę spotykają tam ludzi, na których ktoś rzucił klątwę – mieszkańcy mają teraz głowy zwierząt.

Jak często bywa w tego typu grach, możemy wybrać spośród kilku postaci, które mają różne cechy, reprezentowane przez siłę, zręczność, inteligencję, charyzmę, intuicję. Na „karcie bohatera” oznaczamy sobie atrybuty, które będziemy modyfikowali, gromadzimy przedmioty, złote monety, zapisujemy wskazówki, zapełniamy tabelę notatkami i zaznaczamy numer kadru, w którym przerwaliśmy rozgrywkę. W trakcie zabawy będziemy wybierali różne opcje, skakali pomiędzy obrazkami, rozwijali bohatera i przede wszystkim kombinowali, jak inteligentnie poprowadzić konwersację z przesłuchiwaną osobą i jak wejść do określonych pomieszczeń.

Ta konkretna pozycja jest naszym zdaniem słabsza od wcześniejszych. Opowiada o piratach, ale nie czujemy tutaj atmosfery znanej z filmów spod znaku trupiej czaszki i czarnej bandery. Występują człekokształtne zwierzaki, które mogą spodobać się młodszym dzieciom, ale za to zagadki nie są wcale łatwe. Młodsi uczestnicy zabawy mają co prawda możliwość zadania większej ilości pytań, ale rebusy literowe, symboliczne, liczbowe rozwiązują tak samo, jak bardziej doświadczeni gracze. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z grami paragrafowymi, to możecie poczuć frustrację kiedy po wielokroć zaczniecie od początku, my już się do tego przyzwyczailiśmy, natomiast są kadry, w których jeśli nie wiesz, co zrobić, to nie możesz się cofnąć, bo brakuje numerka czy adnotacji typu sorki kolego, wracaj na start.

Zaletami są z pewnością dobry humor oraz kojarzące się ze śledztwem przesłuchania podejrzanych i świadków, warto również zwrócić uwagę, że zagadek logicznych jest naprawdę dużo – chyba więcej, niż we wcześniejszych odsłonach. Słabe strony to: dla początkujących – poziom skomplikowania zagadek, dla doświadczanych – dziecinne postaci i słabo wyczuwalny klimat. Nie jest tak wesoło, jak w „Mystery” i groteskowo, jak u „Rycerzy”, nie jest tak ślicznie, jak we „Łzach Bogini Nuwy”, nie tak tajemniczo, jak u „Technomagów”, nie tak krwawo, jak w „Zombie” czy mroczno, jak u „Wilkołaka”, oraz mniej kryminalnie niż u „Sherlocka Holmesa”, generalnie jest dla nas zbyt wymyślnie.

Ładnie wydana pozycja, natomiast ta historia nas nie urzekła. My czekamy na tłumaczenia kolejnych przygód słynnego detektywa.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Piraci Klątwa Wyspy Shukanet” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!