Recenzja gry karcianej Kto to zrobił

Kto to zrobił! – celowo ze zmienionym znakiem, ponieważ lepiej brzmi wykrzyczane, ze względu na powszechną niechęć do gówna!

Zacząłem ohydnie, bo to trochę świńska gra z kałem w roli głównej, natomiast cały ten spektakl związany z odchodami tylko zachęci najmłodszych do uczestnictwa w zabawie, a będzie wesoło – tego możecie być pewni!

Kto to zrobił?” to gra karciana dla 3-6 uczestników zabawy w wieku od 6 lat, przebieg rozgrywki zajmuje ok. 15 minut. Wewnątrz opakowania znajdziecie 36 kart, czyli 6 zwierzaków w 6 kolorach, 13 żetonów kupy oraz instrukcję. Wariacja na temat memory, zatem gra pamięciowa połączona ze zręcznościową – tak, refleks też ma tutaj znaczenie.

Wzór do naśladowania odnośnie opakowania. Małe talie często są zaniedbywane i cieszy nas, że wydawcy zaczynają pakować je w metalowe puszki, lub jak w tym przypadku szkatułki zamykane z boku na magnes.

Celem gry jest zejście z posiadanych kart, poprzez donoszenie na zwierzęta reszty graczy – w toku gry śledzimy odrzucane karty, ponieważ nie można stawiać zarzutów gatunkom, których właściciele już je uniewinnili i nie posiadają ich wizerunków na ręce. Kto na koniec zabawy posiada najmniejszą ilość żetonów przetrawionego pokarmu wygrywa.

Otrzymujemy grupę zwierzaków umiejscowionych na wybranym kolorze tła, każdy z nas ma identyczny zestaw. Któryś z ulubieńców nie skorzystał z kuwety i zanieczyścił strefę przeznaczoną dla graczy, oczywiście winę trzeba zwalić na pupila innego właściciela, bo sprzątanie odchodów to nieprzyjemne zajęcie. Pierwszy gracz, najmłodsza osoba przy stole wyskakuje z karty podając gatunek swojego zwierzaka i broni ulubieńca, w zamian winiąc cudzego. Następne uczestnicy rywalizacji ścigają się, kto pierwszy wyciągnie wskazany rodzaj karty, czyli żółwia, królika, kotka, złotą rybkę, myszkę lub papugę – zwierze które właśnie oskarżono o występek. Po chwili procedura się powtarza, czyli znowu rzucamy tekst typu „to nie mój żółw zrobił kupę w salonie, ale myślę, że to kupa czyjegoś chomika”. W drugim członie wypowiedzi wskazać można oczywiście każdego zwierzaka biorącego udział w zabawie, ale można też wtopić.

Błędne wskazanie, czyli obwinienie podopiecznego, który został już uniewinniony poprzez wyrzucenie karty i zapewnienie właściciela o nienagannym prowadzeniu się zwierzaka, skutkuje przyjęciem na siebie zobowiązania wyczyszczenia miejsca katastrofy, co oznaczamy biorąc żeton kupy. Musimy zatem pamiętać, jakie gatunki już zeszły, albo przynajmniej starać się właściwie ocenić, które mogą jeszcze uczestniczyć w rozgrywce będąc dostępnymi na ręce każdego z graczy. Drugi sposób na zdobycie żetonu kupy to sytuacja, kiedy tylko my pozostajemy z kartami na ręce, a cała reszta już obroniła honor swoich pupili. Zabawa trwa do chwili, kiedy któryś z graczy zdobędzie trzeci żeton kupy.

Gra jest bardzo zabawna ze względu na strategię obrony własnych milusińskich, czyli zwalanie winy na obce zwierzątka. Młodsi gracze będą zachwyceni uczestnictwem kupy w zabawie. Pomimo całej tej wesołej otoczki, jest to również gra rozwojowa, gdyż dzieci trenują pamięć – muszą zapamiętać jak najwięcej kart, które już były wyzywanie i bronione przez właścicieli, a także wykazać się refleksem i działać szybko, ponieważ każdy planuje oddać kartę.

Pozycja śmieszna, mądra, bardzo rozrywkowa, na którą warto wydać te kilka drobnych złotych.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy


Film: „Kto to zrobił?” – unboxing

Film: „Kto to zrobił?” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!