Recenzja gry Dookoła świata Junior

Dookoła świata Junior” to jakby kilka gier quizowych w jednej pozycji. Wydawca serwuje nam cały świat w zasięgu planszy – tak, ostatnio Kangur wprowadza kolorowe mapy, z torem dla pionków i jest to bardzo przyjazne rozwiązanie dla młodszych dzieci, które lepiej się czują, kiedy widzą przestrzenny rozkład pionków uczestniczących w wyścigu.

Pozycja dla 2-4 dzieci, w wieku od 6 lat, ponieważ tutaj czytamy pytania, gra edukacyjna oparta o karty i planszę, po której się gonimy walcząc o pierwszeństwo na mecie.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 4 talie karty dla obu Ameryk, Europy, Afryki, Azji i Australii, planszę składaną w połowie wielkości zdublowanego pudełka, standardowe plastikowe pionki i zwykłą kostkę, okrągłe żetony – po trzy sztuki na gracza.

Pytania obejmują zakres wiedzy z geografii, środowiska, kultury danego regionu – kontynentu. Trzy pytania na kartę. Odpowiedzi zamknięte w a-c, prawda-fałsz, tak-nie z pojedynczym poprawnym rozwiązaniem oznaczonym kolorem.

Na torze ruchu oznaczono kilka pól specjalnych, które przyspieszają nasz ruch lub cofają pionek, powrót jest automatyczny, natomiast ruch do przodu to bonus do poprawnej odpowiedzi w ramach pytania. Nie działają one kiedy staniemy na miejscu w wyniku działania żetonu.

Żeton przyspieszenia wykorzystujemy przed usłyszeniem pytania, teraz po udzieleniu poprawnej odpowiedzi rzucamy kostką i możemy dodać jedno oczko do wyniku, a po błędnym wskazaniu odejmujemy oczko ze ścianki, która wypadła.

Żeton ratunkowy używamy po usłyszeniu pytania, wtedy wymieniamy kartę na kolejną i prosimy o przeczytanie pytania ze wskazanym numerem.

Żeton opóźnienia – wykorzystywany przeciw konkurentowi, gdy ten udzieli błędnej odpowiedzi, wtedy cofa się o jedno pole, a jeśli dołączy się i druga osoba ze sowim żetonem tego typu to przesuwa pionek o trzy pola do tyłu. Nie można użyć, jako kontry dla żetonu przyspieszenia.

Jest to prosta gra planszowa, której formułę edukacyjną nadają karty, a tor jest w zasadzie tylko dodatkowym komponentem wizualnym, wzbogacającym rozgrywkę o śliczną ilustrację oraz wprowadzający losowość z turlania kostki. Dzięki temu jednak nie jest to gra, w której na pewno wygrają uczestnicy, którzy poprawnie odpowiedzieli na większą liczbę pytań – szczęście w rzutach również ma znaczenie.

Można zwrócić uwagę, że dwie trzecie pudełka to puste wypełnienie, ale to ze względu na wymiary i składanie planszy. Żetony wprowadzają drobny chaos, można je wykorzystać w kryzysowych sytuacjach i pozbawić rywala pozycji lidera w kluczowym momencie wyścigu.

Gra wygląda ładnie, co zachęci młodszych do uczestnictwa we wspólnej aktywności. Pytania, które są sercem tego produktu są interesujące, a ich poziom skomplikowania jest silnie zróżnicowany. Z pewnością jest to przyjemna zabawa połączona z nauką, zatem praktyczna pomoc w dydaktyce ucznia w okresie szkoły podstawowej.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy KANGUR

Film: „Dookoła świata Junior” – unboxing

Film: „Dookoła świata Junior” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!