Recenzja gry Filmomaniak

Sharp Games” to miłośnicy dobrych gier planszowych i „filmożercy”, wydawcę mamy tuż za miedzą, bo są z Rudy Śląskiej, a mentalnie również nam blisko, ponieważ okazuje się, że dzielimy wspólne pasje. Swego czasu wsparliście z nimi „Trajana”, nam wysłali dwie pozycje, w tym dzisiaj opisywany quiz.

Filmomaniak” to gra karciana dla 3-10 graczy w wieku od 12 lat, chociaż ta granica zależy tu od zestawienia filmów, a w talii znajdziecie również opisy animacji dla najmłodszych.

Gra wpada w oko już na półce, ponieważ opakowana jest w nietypowych kształtów podłużny karton, który nam kojarzy się z hurtowo kupowanymi papierosami lub dawnym opakowaniem na przezrocza. Stara kamera celuje nam prosto w oczy, a my zajadamy popcorn i cieszymy się mogąc czytać ciekawostki o filmach.

W pudełku znajdziecie dużą klepsydrę i dwie talie kart z podziałem na kinematografię z kraju i ze świata. Nie będą to jednak filmy byle jakie, a klasyka, lub kultowe obrazy, jak jest teraz modnie mówić. Osobiście brakuje nam tutaj jednej talii z serialami, które w ostatnich latach są na równie wysokim poziomie, co pełnometrażowe filmy, ewentualnie osobnego stosu z bajkami dla dzieci, ale i tak jest fajnie.

Karty podzielono na cztery sekcje – tytułu filmu, reżysera i roku produkcji, obsady aktorskiej oraz ciekawostek – te ostatnie info oczywiście najbardziej przypadło nam do gustu, bo teksty intrygują i wciągają. Przeczytawszy instrukcję, okazuje się, że do wyboru mamy nie cztery lecz aż pięć trybów rozgrywki.

Wariant tytułów – w czasie 30 sekund gracz opowiada o filmie, aby przynajmniej jeden ze zgadujących odgadł jego tytuł. Jeśli nikt nie poda poprawnej odpowiedzi lub wszyscy uczestnicy zabawy, wtedy punkt zdobywa każdy z nich, a opisujący obraz nie punktuje. Jeśli tytuł rozpozna więcej niż jedna osoba, ale nie komplet graczy, to opowiadający i osoby udzielające właściwej odpowiedzi zdobędą po dwa punkty. Jeśli przedstawimy film w taki sposób, że tylko jeden z graczy rozpozna obraz, to otrzymamy wraz z tą osobą aż trzy punkty. Noty przypominają nam punktację z „Dixit”. Bawimy się do uzbierania 15 punktów zwycięstwa.

Wariant dla koneserów – tutaj prezenter czyta tylko informacje zawarte na karcie, nie dodaje nic od siebie. Otrzymujemy punkt za poprawne dopasowanie filmu lub dwa punkty, gdy dokona tego tylko jedna osoba.

Wariant mistrzów – filmomaniakiem zostanie osoba, która zdobędzie najwięcej punktów na koniec, ale czytamy jedynie ciekawostki filmowe.

Wariant grupowy – odgadują wszyscy, punkt zdobywa drużyna, której zawodnik udzielił poprawnej odpowiedzi jako pierwszy, w przypadku braku właściwego wskazania – punkt otrzymuje przeciwna osoba względem opisującego dzieło.

Kalambury – tutaj nie tylko opowiadamy o filmach, ale możemy również włączyć gesty i pochwalić się talentem rysunkowym.

Nasze wrażenie jest pozytywne, ale czujemy pewien niedosyt. Brakuje nam bazy wiedzy o serialach – tym bardziej, że tych znakomitych nie ma aż tak wiele i można było połączyć nasze i zagraniczne w jednej talii. Osobny stosik dla najmłodszych to również urozmaicenie, którego brakuje.

Z drugiej strony – ciągle mało jest na rynku gier odnoszących się do X Muzy! „Filmomaniak” jest ładnie wydany, baza wiedzy obejmuje genialne filmy i całkiem aktualne obrazy, aż do 2017 roku – dla przykładu jest już tutaj „Twój Vincent”.

Zabawa pozostawia dużą dowolność w naprowadzaniu graczy na właściwy obraz, rozwija kreatywność prezentera i to jej duża zaleta. Niektórzy wolą jednak mniej się udzielać i wystarczą im trzy wskazówki odnoszące się do fabuły – typu od ogółu do szczegółu – za obniżające się, wraz z uchylaniem rąbka tajemnicy, noty końcowe. Ten quiz wybiorą raczej osoby preferujące gry takie jak kalambury, ewentualnie obrazkowe z hasłami, związane z zaangażowaniem wyobraźni gracza, chociaż i dla encyklopedystów są smaczki, które wystarczy po prostu odczytać z karty. Samo przeglądanie ciekawostek to już mocno wciągające zajęcie.

Gra w sam raz na prezent dla miłośnika kina. Przyda się również rodzicowi, który pragnie zachęcić dziecko, aby obejrzało filmy uznawane za arcydzieła kina, nie tylko traciło czas na medialne pulpy. Produkt z pewnością stylowy. 

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy SHARP GAMES

Film: „Filmomaniak” – unboxing

Film: „Filmomaniak” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!