Recenzja gry Sailing Toward Osiris Governors & Envoys

Do udanej gry zawsze warto zakupić dodatek, żeby jeszcze bardziej zanurzyć się w ulubioną rozgrywkę poprzez głębsza ingerencję w uniwersum i działania konkurentów oraz rozbudowę gamy własnych możliwości – nowa paleta akcji.

Sailing Toward Osiris Governors & Envoys” do dodatek do gry „Ozyrys”, w wolnym tłumaczeniu „Żeglując w stronę Ozyrysa Gubernatorowie i Wysłannicy”. Dla przypomnienia – pozycja dla 2-5 graczy w wieku od 12 lat (granica nieco zawyżona) oraz z czasem rozgrywki zajmującym ok. 1 godziny. Jest to rozszerzenie modułowe, które może zostać włączone całościowo do reguł podstawowych lub w dowolnej kombinacji z podziałem na części.

W opakowaniu poza instrukcją znajdziecie: 5 kart dobrodziejstw – dla każdego z uczestników zabawy dochodzi łaska od Ra, 10 kart gubernatora, 10 kart celów indywidualnych, drewniany znacznik pierwszego gracza (regenta) do wymiany z tekturowym, 5 pionków wysłanników – równie ładnych, jak bazowe figurki.

Tytułowi wysłannicy, to Egipcjanie w pozycji stojącej – takie ludziki w ramach dodatkowej do wyboru akcji możemy ustawić na pustym terenie, aby zarezerwować miejsce na potem – miasta, pola, kamieniołomy, cegielnie. Dla przypomnienia, w tej grze mistrzowie zajmują dowolną przestrzeń, ale cegielnicy, kamieniarze i rolnicy przynależą do odpowiadających im barwą lokacji. W ramach standardowych akcji możemy wysłannika zastąpić stawiając monument lub wysyłając chłopka na zbiory surowców. Wysłannik zajmuje jedynie jedną sekcję terenu – druga jest wolna, ale już po wymianie z robotnikiem, ten zajmuje cały dostępny plac. Dzięki tej akcji może się zdarzyć, że na jednym terenie będą ludziki od dwóch graczy – jeden robotnik ustawiony przez konkurenta a drugi właśnie zastępujący naszego wysłannika. Nowy pionek używany jest raz w sezonie, kiedy runda się kończy zostaje zdjęty.

Karty dobrodziejstw Ra – po jednej dla każdego – to 6 karta, ale w dalszym ciągu 5 akcja w ramach łaski Bogów – wybrana kartę należy odrzucić. Dzięki niej kiedy postawimy obelisk to możemy w danym sezonie zdobyć zasoby z miejsca, na którym umieścimy monument.

Karty celów – wybieramy jedną na gracza z zestawu. Daje nam dodatkowe punkty za wybrane konfiguracje monumentów na planszy. Na sam koniec gry przyznaje się noty za standardowe ustawienia, ale teraz będą jeszcze kolejne w ramach karty. Cele ujawniane są dopiero na koniec, ponieważ przeciwnicy mogą przestawić nasz monument.

Każdy gracz wybiera kartę gubernatora – jest to specjalny przywilej, który jest ujawniany i publiczny do końca rozgrywki. Oddziałuje na wybory akcji, wybrane będą teraz w ramach umiejętności gubernatora tańsze w realizacji lub przyniosą większe profity.

Governors and Envoys” to niewielkie pudełko, ale zawierające komponenty wprowadzające sporo dodatkowych opcji. Strategie graczy będą teraz bardziej przemyślane i taktycznie ciekawsze, ponieważ możemy więcej zaplanować, a także wykorzystać konkretne umiejętności, których są pozbawieni nasi rywale. Rozszerzenie sprawia, że stajemy się bardziej indywidualni, różnicuje nas w ramach akcji, które są bardziej ukierunkowane – mogą pojawić się własne, zupełnie nowe strategie, działania które będziemy promowali w walce o dominację nad Egiptem są bardziej sprecyzowane, jest też łatwiej o surowce, co dynamizuje przebieg gry. Wspaniałe uzupełnienie do i tak już świetnej pozycji. Warto nabyć w komplecie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DAILY MAGIC GAMES

Film: „Sailing Toward Osiris Governors & Envoys” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!