Recenzja gry planszowej Biznes Junior

Dzisiaj klasyka w wersji dla dzieci. Każdy z nas zna „Monopoly”, bo najczęściej pod takim tytułem spotykamy te gry w sklepach, a dorośli kojarzą je także z nazwą „Eurobiznes” jeszcze z własnego dorastania. Jedna z najbardziej popularnych gier na świecie o kupowaniu działek, budowaniu domków, pobieraniu opłat za postój konkurentów i zarządzaniu własnym portfelem inwestycji i pieniędzy. Oto kolejna wariacja na temat „Monopol”, tutaj w wersji dla najmłodszych.

Biznes Junior” – gra dla 2-4 dzieci w wieku od 6 lat. Słynny model rozgrywki został odrobinę uszczuplony i uproszczony, więc nawet młodsze niż we wskazaniach wydawcy pociechy nie powinny mieć kłopotów ze zrozumieniem zasad zabawy.

Zaczynamy od strony wizualnej gry, ponieważ dzieci bardzo zwracają na nią uwagę. Ilustracje są słodkie, w jasnych barwach, opisy krótkie, pionki to duże portrety zawsze uśmiechniętych zwierzaków. Całość jest bardzo pozytywna, pogodna, radosna, wręcz letnia – na myśl przywołuje wakacje.

Parcele to wszystkie miejsca, które kochają najmłodsi – lokacje związane są z rozrywką i sztuką, słodkimi smakołykami, pielęgnacją ukochanych domowych zwierzątek, edukacją przedszkolną. Osobiście jedynie zabrakło nam zoo.

W porównaniu ze standardową wersją rozbudowa działki jest jednorazowa. Dziecko może dokonać zakupu pustego pola, a w przyszłości postawić znacznik domku – przy budowie nie wykonuje już ruchu na planszy. Nie ma również hipoteki, ponieważ dziecko mogłoby mieć problem z obliczeniami. Uproszczono zarządzanie banknotami – nominały pozbawione są dużej ilości zer, widzimy tu wartości 1, 2 i 5 jednostek pieniężnych. Banknoty, jak we wszystkich grach tego rodzaju są delikatnym komponentem i należy ostrożnie nimi manipulować ze względu na cienki papier. Kostka jest większa niż zwykle, co cieszy. Szansa w tej wersji gry to „Lotto”, co przypomina nam o możliwości zdobycia nagrody związanej z właściwym wyborem konkretnych numerków – tutaj również polega to na trafieniu w odpowiednie cyfry – za niektóre ilości oczek na ściance kostki wpłacamy pieniądze do banku, za inne inkasujemy wygraną. Więzienie, które jest raczej czymś obcym dla dziecka, zostało zastąpionej „Policją” i wezwaniem do zapłaty za mandat – nawiązanie do bezpiecznej jazdy.

Gra kończy się w momencie, gdy wydamy cały bank gry lub majątek graczy – pozostanie tylko jeden biznesmen. Gra jest szybsza niż standardowy „Monopol”, ponieważ nie czekamy na wielokrotną rozbudowę, zakup kompletu parceli czy uzbieranie danej sumy kapitału. Rozgrywka jest sprawna i oczywiście, jak to z dziećmi – pełna emocji.

Córka nie ma najmniejszych trudności z dopasowaniem kart lokacji do działek, od razu po rozpakowaniu zwraca uwagę na ilustracje, do pewnej wysokości uzbieranego kapitału sprawnie liczy swój majątek. Uczy się analizować sytuację na planszy i racjonalnie inwestować w oparciu o zgromadzony kapitał.

Przyjemna, rodzinna rozgrywka, która nie ciągnie się, jak w klasycznych grach z tej serii i bardzo dobrze, ponieważ młodsze dzieci nie są cierpliwe. Udana zabawa, szczególnie dla naszych milusińskich.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: „Biznes Junior” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!