Recenzja gry planszowej Spring Rally

Miło nam przedstawić nowego partnera naszego bloga, wydawnictwo „Mandoo Games”. Paczka z najnowszymi pozycjami przyleciała do nas z dalekiej Korei, instrukcja jest również dostępna w języku angielskim i on-line, zatem jesteśmy w stanie opowiedzieć wam o „Spring Rally”.

Wiosenny wyścig” to gra planszowa dla 3-5 uczestników rajdu samochodowego, w wieku 7-8 lat, czas rozgrywki ok. 20 minut. Interesujące jest to, że na torze będą ścigały się zabawki, a więc autka nakręcane na sprężynkę – stąd imitacja kluczyka w zestawie komponentów.

W pudełku znajdziemy: 45 kart wyścigu w trzech kolorach, dwustronną planszę toru wyścigu, 5 drewnianych pionków samochodzików, znacznik trofeum i pierwszego gracza, 5 kafli do nakręcania autka – kluczy, pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych – dwustronnych. Celem tego rajdu jest oczywiście bycie pierwszym na mecie, rywalizujemy przez dwa okrążenia.

Rozpoczynamy zabawę z 5 kartami, kolejne rundy to 7 i 9 kart ukrywanych na ręce. Począwszy od pierwszego gracza wyrzucamy kartę w wybranym kolorze, który determinuje następne barwy lewy. Jeśli kolory kolejnych graczy będą zgodne to wygrywa najwyższa karta. Jeśli w rundzie wezmą udział dwa kolory z powodu braku rozpoczynającej barwy, to wygrywa najwyższa wartość drugiego koloru. W przypadku uczestnictwa trzech kolorów, zwycięża najwyższa trzecia wyłożona barwa. Każdy kolejny gracz, jeśli może to musi dobrać identyczny kolor do karty gracza rozpoczynającego rozdanie.

Gracz, który wygrał przesuwa swój pojazd o liczbę pól równą najniższemu wyrzuconemu numerowi, niezależnie od koloru. Zajęte pola są przeskakiwane bez liczenia. Wartość z nakręcanej sprężyny jest dodawana do wyniku – cała, spada do zera. Wszyscy gracze, którzy nie zostali zwycięzcami przesuwają swoje sprężyny o jedno pole w prawo, zatem zwiększają wynik na kolejne rozdania. Kolejną lewę rozpoczyna gracz, który wygrał wcześniejszą.

Części sprężyny polecamy przesuwać nie kluczykiem lecz chwytając za podstawkę, ponieważ centralny element musi się trochę wyrobić, po kilku grach porusza się to płynniej.

Na koniec rundy, kiedy zejdziemy z kart, wszyscy puszczają swoje sprężyny i przemieszczają autka począwszy od ostatniego na torze. Jeśli na początku nowej rundy samochód gracza wygrywającego ostatnią lewę ciągle jest liderem, kolejną rozpoczyna jego sąsiad zgodnie z obrotem wskazówek zegara.

Czerwone pola na planszy to strome podjazdy, auto się cofa. Pola niebieskie to zjazdy, przesuwamy pionek do przodu. Przeskakiwanie zajętych miejsc nadal obowiązuje, a wartość ze sprężyny dodajemy przed wykonaniem ruchu.

Wiosenny wyścig” odrobinę przypomina nam „Pirackie porachunki”, natomiast tam występowały dodatkowo deklaracje, co było bardziej interesujące dla rodzica. Ten tytuł jest jednak łatwiejszy w rozgrywce, mniej wymagający dla uczestników, dla młodszych graczy bardziej przyjazny.

Spring Rally” wygląda bardzo ładnie i zwraca uwagę dzieci. Mechanika oparta na lewach jest mądra i uczy umiejętnego zarządzania kartami na ręce, losowość oczywiście występuje, ale nie przeszkadza. Nakręcanie sprężyny kojarzy nam się z licznikiem prędkości w samochodzie lub stacyjką dla kluczyka przy zapalaniu i jest to fajny pomost pomiędzy światem dziecięcych miniaturowych samochodzików, a prawdziwym pojazdem. Przyspieszenie ze sprężyny sprawia, że również gracze, którym wcześniej nie powiodło się w kartach mają szansę dogonić lidera.

Solidna gra, zaciekawi nie tylko młodsze dzieci. Produkt dla całej rodziny, w który śmiało zagrają rodzice i nie poczują znużenia czy monotonni, ponieważ zagrywanie kart do lewy to inteligentna mechanika, która w tym tytule bardzo się sprawdziła. Wartościowy produkt w swojej kategorii.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy MANDOO GAMES

Film: „Spring Rally” – unboxing

Film: „Spring Rally” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!