Recenzja gry paragrafowej Sherlock Holmes Pojedynek z Irene Adler

Sherlock Holmes Pojedynek z Irene Adler” to najnowsza gra paragrafowa od wydawnictwa „Foxgames”. Są to kolejne sprawy, które prowadzi słynny detektyw, z którym mieliśmy już kontakt w publikacji „4 śledztwa Sherlocka Holmesa”. Skoro pojedynek to dwie postaci i zarazem dwójka graczy – będziemy wymieniali się książką z rodzeństwem lub przyjacielem.

Komiks, w którym bohaterem jesteś ty’, czyli podejmujemy decyzje mające wpływ na przebieg dochodzenia, przesłuchujemy świadków zadając istotne dla sprawy pytania, korzystamy z informacji własnych informatorów – tutaj również odpowiednio dopasowanych do tematyki każdej z zagadek, a przede wszystkim skaczemy po kadrach zwiedzając lokacje oraz rozwiązując tajemnice.

Jest to komiks paragrafowy dla dzieci w wieku od 10 lat – dwie sprawy do rozwiązania „Ostatni portret” oraz „Znikniecie doktora”, zatem porwanie i morderstwo, stąd ograniczenia wiekowe.

Wybór postaci, którą gramy delikatnie oddziałuje na przebieg rozgrywki – Sherlock Holmes zna doktora Watsona, a Irene Adler jest kobietą – oba fakty otwierają nam niedostępne dla rywala kadry. Zmienia się również mechanika gry – śledczy zadaje trzy pytania, ma jednak na usługach trzy kontakty na mieście, dama z kolei jest nowa w tej branży – jedynie dwie podpowiedzi od informatorów, ale za to z gracją i wdziękiem zada aż 4 pytania przesłuchiwanym.

Poza dochodzeniami podstawowymi zbieramy tutaj porozrzucane po mieście wizytówki pani detektyw – poboczne zagadki i konieczność dokładnej obserwacji wszystkich kadrów, taki trening koncentracji bardzo przydaje w trakcie zabawy.

Poruszanie się po książce bardzo przyspieszył „Wykaz osób i miejsc” – teraz spis wszystkich ważnych kadrów zestawiono na jednej stronie. Fajnym pomysłem jest także „Zeszyt rozwiązań” – szkoda, że nie „dziennik”, gdzie w formie komiksu – rozmowy śledczych ukazano rekonstrukcję zdarzeń – retrospekcję przebiegu każdej ze spraw. Prosto rzecz ujmując – wyjaśnienie, dlaczego mieliśmy udzielić takich a nie innych odpowiedzi, co miało nam zasugerować poprawne rozwiązania i co się właściwie działo przed naszym pojawieniem się na scenie dramatu. Zaraz potem przedstawiono rozwiązania zagadek logicznych – zadań umysłowych.

Zdobyte przez nas punkty możemy porównać z tabelą wyników, jak również z tymi uzbieranymi przez drugiego gracza – jeśli konkurujemy ze sobą.

Przygody Sherlocka Holmesa w duecie nadal są wspaniałym komiksem i grą. Opowieść wciąga, tajemnice wydają się być racjonalne i przemyślane. Skoro zabójstwo, to oczywiście istotne jest narzędzie zbrodni – tutaj naszym zdaniem łatwo można się pomylić – nazbyt podobne do siebie narzędzia zagłady do wyboru, zresztą ocenicie sami… Z pewnością łatwiej będzie graczom, którzy już wcześniej bawili się z grami paragrafowymi – rodzaje zagadek są podobnie, jak w innych komiksach tego wydawcy. Procedura niczym przy rozwiązywaniu testów na inteligencję – można dojść do wprawy i wyćwiczyć sposób postępowania.

Sherlock Holmes Pojedynek z Irene Adler” to udany produkt chociaż oczywiście na 1-2 razy, tak jak gry typu legacy. Interakcja jest o wiele ciekawsza od czytania i przeglądania zwykłego komiksu, chociaż gry logiczne bazujące na kartach o słynnym śledczym oferują nam więcej niepowtarzalnych rozgrywek.

Młody Giercownik każdą grę paragrafową tego wydawcy pozostawia w kolekcji, uważamy je za oryginalne, innowacyjne i unikatowe na naszym rynku. Polecamy tym bardziej, że to nie tylko gra, ale też literatura!

Dla starszych graczy producent wydał właśnie „Porwanie” – podobno thriller pomieszany z horrorem. My na pierwszy ogień wybraliśmy serialowego ulubieńca tłumów, ale decyzja nie była łatwa. Z niecierpliwością czekamy, czym jeszcze zadziwi nas „Foxgames” i co uda nam się pokazać.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Sherlock Holmes Pojedynek z Irene Adler” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!