Recenzja gry Papering Duel

Na dzień dzisiejszy przygotowaliśmy dla was recenzję najnowszej gry od Martina Nedergaarda Andersena. Jeżeli niewiele mówi wam osoba projektanta, to warto wiedzieć, że jest to autor pozycji „Inspektor Tusz” – rodzaj kalambury, w którym nie widać śladu mazaka i obserwuje się rękę rysownika – udany produkt.

Papering Duel” to gra logiczna dla pary, z czasem rozgrywki ok. 20 minut, a nawet krócej, przeznaczona dla uczestników w wieku od 8 lat. Dzieci dadzą radę już wcześniej, warto je zaangażować do wspólnej zabawy, bo gra nietrudna i bardzo ciekawa, a każda łamigłówka uczy racjonalnego myślenia.

Pozycja bazuje na motywach z gry kółko i krzyżyk, ale zasady są bardziej rozbudowane. W opakowaniu znajdziecie po 3 znaczniki dla każdego z graczy, wzornik stylów – dominujących symboli i barw, 54 karty, klepsydrę oraz instrukcję – także w języku angielskim. W trakcie zabawy wykorzystujemy wnętrze pudełka, w którym kładziemy swoją tapetę.

Karty są malowane nie na papierze lecz na przezroczystych miejscami kliszach, którymi przykrywamy obiekty znajdujące się poniżej, podczas zabawy powstaje mozaika barw i symboli. Jest to pozycja abstrakcyjna, która nie ma specjalnie klimatu, jak większość gier logicznych – tu tematyką nawiązuje do ozdabiania ściany tapetą, czyli do rywalizacji o wystrój w ramach kolorów i wzorów.

W trakcie tury gracza dążymy do tego, aby złamać styl konkurenta – zdjąć jego znaczniki z planszy, a następnie ustanowić trzy nowe własne – ułożyć barwy i/lub symbole w pionie, poziomie lub na ukos. Kiedy uda nam się zapełnić linię, stawiamy znacznik na oznaczeniu czy barwie – najlepiej na obu jednocześnie. Wygrywamy w momencie kiedy trzy nasze znaczniki pojawią się w turze gracza na tablicy stylów, gdy przeciwnik nie może zakryć wymuszonych przez karty funkcyjne pól, ewentualnie kiedy nie potrafi złamać naszego stylu na koniec swojej tury.

Jeden z graczy używa kart z wzorami pion-poziom, a jego oponent z dotykającymi przeciwległych rogów karty – ustawionymi po przekątnej. Każdy uzupełnia rękę gracza do trzech kart, które pozostają widoczne. Pierwszy ruch to ułożenie pojedynczych kart na planszy, bez zasłaniania wzorów. Jeśli karta posiada specjalny, szary symbol – wymusza to na przeciwniku działanie mające na celu zasłonięcie tego oznaczenia. Tworząc własny styl, musimy również zdjąć znaczniki przeciwnika, zatem przerwać jego wcześniej utworzoną linię.

W tej prostej grze logicznej mocno czuje się rywalizację – tutaj każdy nasz ruch to nie tylko budowanie własnych schematów, ale również negatywne oddziaływanie na drugą stronę, której należy przeszkodzić. Karty funkcyjne zmuszają oponenta do ustawienia karty w odpowiedni sposób, co nierzadko odciąga od realizacji własnej koncepcji w trakcie tury gracza. Zabawa jest mądra, w zasadach nieskomplikowana z bezpośrednią interakcją.

Bardzo interesująca, inteligentna i wciągająca rozgrywka, która daje nam sporą satysfakcję, a podczas gry czujemy silne emocje związane z pojedynkiem pomiędzy stronami.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy MANDOO Games

Film: „Papering Duel” – unboxing

Film: „Papering Duel” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!